Jak wybrać właściwą niszę dla biznesu? Nie jest łatwo założyć własną firmę, a co dopiero utrzymać ją przy życiu tak, by przynosiła zysk. Badania statystyczne prowadzone przez GUS pokazują, że w Polsce  blisko 1/3 firm upada w pierwszym roku od ich założenia.

Firmy na rynku działają na zasadzie oferowania podobnych bądź tych samych produktów, w lepszej formie lub z niższą ceną. Takie rozwiązanie jest jednak ryzykowne, ponieważ angażuje ogromny kapitał i ma do czynienia z dużą konkurencją. 

Kluczowym rozwiązaniem, który niemalże gwarantuje sukces firmy, jest znalezienie niszy rynkowej. Jest to nic innego jak szukanie odpowiedniej usługi/ towaru w pożądanym przez klientów miejscu i czasie.  Najlepiej szukać takiego produktu, gdzie konkurentów sprzedających ten towar jest mało, a posiada on duże pole do popisu (dużo tematów/przeznaczeń, możliwości na rozwój i powiększenie swojego asortymentu). Przeczytaj artykuł i sprawdź jak wybrać właściwą niszę dla biznesu!

Jak wybrać właściwą niszę dla biznesu

Jak znaleźć niszę?

1.    Dusza odkrywcy

Do znalezienia biznesu przydaje się aktywna obserwacja potrzeb i problemów ludzi znajdujących się w najbliższym otoczeniu (rodzina, miejsce pracy i ich okolice). To właśnie oni mogą zainspirować do odkrycia nowego rozwiązania.

2.    Dziel się tym co potrafisz

Czasami znalezienie odpowiedniego produktu czy usługi jest bardzo prosta. Wystarczy tylko podzielić się swoją pasją lub doświadczeniem. Dobrze jest przeanalizować swoje zasoby (zalety, umiejętności), bo korzystanie z nich w przyszłym biznesie może zwiększyć szanse na pomyślność firmy.

Dzielenie się wiedzą

3.    Chwyt na majsterkowicza

Nie ma idealnego produktu. Warto więc zastanowić się i poszukać sposobów na ich poprawę czy usprawnienie. Można też poszukać informacji, czy opinii ludzi o konkretnych produktach. Ludzie, wystawiając opinię, chociażby na Google, opisują, z czym mają problem, a nawet często sugerują, czego innego oczekiwaliby od zakupionego przez siebie produktu.

4.    Szlifowanie diamentów

Jedną z metod znalezienia niszy jest przeobrażenie produktów ogólnodostępnych w nieco bardziej ekskluzywne, zindywidualizowane. Pozwala to klientom poczuć, że zakupili coś unikatowego.

Na co zwrócić uwagę wybierając niszę dla biznesu?

Warto pamiętać, że nie zawsze pomysł na biznes rodzi się z dnia na dzień. Czasami potrzeba trochę czasu, by wykrzyczeć słynne słowo „Eureka”. Na taki pomysł wpadł, chociażby Arthur Fry, który wadę słabego kleju zamienił w zaletę używając go do przyklejania karteczek indeksujących Post-it note. Sposób na wykorzystanie lepkiej niebrudzącej konsystencji kleju pojawił się niespodziewanie przy frustracji Frya, któremu to wypadały zakładki w postaci skrawków papieru, oznaczające hymny na Mszę. Nad wykorzystaniem tego kleju jego wynalazca – Silver głowił się latami.

Statystyki biznes

 Jeśli pomysł już się pojawi, należy go bardzo dokładnie przemyśleć. Warto poszukać jego wad, poszukać w internecie czy nie ma podobnych pomysłów. Aby dobrze wybrać to, co chcemy robić, musimy się zorientować :

●       Czy mamy na to chętnego klienta?

Odpowiedni produkt/usługa musi nieść ze sobą konkretną wartość dla klienta. Dobrze jeśli jednak produkt ten ma wartość dla więcej niż jednej osoby. Warto więc upewnić się, czy produkt, który chcemy zaoferować realnie odpowiada na potrzeby klientów.

●       Jaka jest konkurencja na rynku?

Aby zorientować się, czy lada chwila nikt nas nie wygryzie z naszego biznesu, warto sprawdzić popularne portale aukcyjne typu allegro i sprawdzić, czy są podobne produkty, które mogą utrudniać sprzedaż kolejnego produktu tego typu, a także czy dana branża jest przesycona podobnymi produktami, co może przeszkodzić w dalszym rozwoju firmy. Im mniejsza dostępność do podobnego sprzedawcy, tym lepiej.

Konkurencja na rynku

●       Czym produkt/usługa wyróżnia się od innych?

Wyróżnianie się czymkolwiek na rynku wpływa na budowanie marki i bycie zapamiętanym/kojarzonym przez potencjalnych klientów. Czasami wyróżnienie nie musi tyczyć się konkretnie produktu – może to być, chociażby unikatowe opakowanie, czy mały dodatek do zamówienia (np. do zakupu telefonu dodanie etui z nazwą firmy).

●       Czy nasz produkt jest dobrze zdefiniowany?

Aby biznes mógł rozwijać się prawidłowo, lepiej jest zacząć od konkretnej rzeczy/ rozwiązania i powoli je rozszerzać. Dzięki temu łatwiej jest odpowiadać na rynkowe potrzeby, które wraz z zaoferowaniem pierwszego produktu, same będą się pojawiały. Jeśli początkowo nasza nisza określona jest zbyt szeroko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej szczegóły są słabo dopracowane, a ten błąd wykorzysta ktoś inny wykorzystując nasz pierwotny plan.

Jak wybrać właściwą niszę dla biznesu? Zacznij działać!

Podsumowując, po znalezieniu produktu lub usługi oraz po upewnieniu się, czy na rynku jest miejsce na nasz towar, jedyne co pozostaje to przeobrazić plany w czyn i wreszcie otworzyć swój biznes. Przeanalizowanie wszystkich powyższych kroków na pewno przybliża nas do celu, jakim jest sukces naszej firmy.