Jak stworzyć dochód pasywny? Pojęcie dochodu pasywnego jest w ostatnim czasie bardzo często wymieniane jako sposób na inwestowanie. Dzięki niemu możliwe jest zarabianie pieniędzy bez konieczności podejmowania działań. Ten sposób nie jest zwykle nastawiony na bardzo szybki i wysoki zysk – trzeba na niego patrzeć raczej w dłuższej perspektywie czasu. Niektóre narzędzia finansowe pozwalają stosunkowo łatwo osiągnąć taki efekt. Należy jednak pamiętać, że ta metoda lokowania kapitału ma też pewne ograniczenia. Co w praktyce oznacza dochód pasywny.

Czym jest dochód pasywny?

Dochód aktywny wymaga ciągłego podejmowania różnych przedsięwzięć w celu osiągnięcia zysku. W taki sposób wynagrodzenie zdobywają np. osoby pracujące na etacie. Jego przeciwieństwem jest dochód pasywny. W teorii takie pasywne zarabianie polega na tym, że raz wykonana praca przynosi długotrwałe korzyści. Powinno odbywać się to bez konieczności ciągłego angażowania własnej pracy.

dochód pasywny

Jednak w praktyce jest to niemal niemożliwe. Większość sposobów na satysfakcjonujący dochód pasywny wymaga wiedzy i reagowania na różne sytuacje. Chociaż należy pamiętać, że są to działania znacznie mniej angażujące niż w przypadku dochodu aktywnego.

Wynajem – klasyka dochodu pasywnego

Do najczęściej spotykanych przykładów takiej formy dochodu zalicza się te uzyskiwane z nieruchomości. Mieszkanie można wynajmować i w ten sposób osiągać regularny dochód pasywny. Wysokość generowanych dochodów zależy, między innymi, od formy wynajmu. Najwyższe zyski generuje krótkoterminowy wynajem mieszkań turystom.

Czerpanie dochodu pasywnego z wynajmu mieszkania wymaga jednak posiadania na starcie sporego kapitału w postaci wkładu własnego i zaciągnięcia kredytu, który sfinansuje zakup nieruchomości.

Konta oszczędnościowe i lokaty

Sposobem na ulokowanie pieniędzy są też różne instrumenty finansowe. Część osób wybiera umieszczenie środków na koncie oszczędnościowym lub lokatach bankowych, szczególnie tych długoterminowych. Jednak uwzględniając inflację, może się okazać, że osiągnięcie dochodu pasywnego w taki sposób będzie mało wydajne lub wręcz niemożliwe.

Jak stworzyć dochód pasywny? Oszczędzanie pieniędzy

Fundusze inwestycyjne

Popularną metodą, dzięki której można generować dochody pasywne może być korzystanie z funduszy inwestycyjnych. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele rozwiązań, które ułatwiają dostęp do takich narzędzi finansowych, Jednak jest to rozwiązanie, które wymaga inwestycji i wiąże się z ryzykiem utraty ulokowanego kapitału.

Jak stworzyć dochód pasywny – zarabiaj wielokrotnie na swojej pracy

Jeśli chcesz zarabiać w taki sposób, możesz dorobić się dużych pieniędzy na sprzedaży własnych produktów. Wystarczy, że masz ciekawy pomysł i internet.

Stwórz własny kurs online – wybierz temat, w którym jesteś specjalistą i masz do przekazania cenną wiedzę. Warto dołożyć starań, aby takie szkolenie było nie tylko wartościowe merytorycznie, ale także ciekawe i przykuwające uwagę kursanta. Na polskim rynku wielokrotnie kupowane są np. kursy związane z rozpoczęciem kariery w IT. Dostęp do raz przygotowanego szkolenia możesz sprzedawać w sposób ciągły, np. poprzez swoją stronę internetową.

Napisz książkę – Twoja twórczość również może stanowić źródło pasywnego dochodu. Sukces na rynku stosunkowo łatwo osiągnąć, wydając np. książkę poradnikową, thriller czy powieść obyczajową. Niezbędny będzie jednak dobry warsztat i ogromna kreatywność.

Nagrywaj podcast – sposobem na zarabianie pasywne może być także stworzenie swojego podcastu. W taki sposób będziesz realizować swoje pasje, a przychody z treści sponsorowanych pozwolą Ci osiągnąć wolność finansową.

Pasywne źródła przychodów pozwalają zupełnie inaczej spojrzeć na swój budżet. W ten prosty sposób jesteś w stanie zdobyć dodatkowe pieniądze. Niektórym udaje się co miesiąc zarabiać określoną kwotę, która pokrywa bieżące wydatki. Warto znaleźć rozwiązanie, które pozwoli osiągnąć taki dochód, a jednocześnie nie będzie uciążliwe. Dzięki temu zbudujesz swoje bezpieczeństwo finansowe.