W dobie postępu i rozwoju internetu tworzą się nowe, nietypowe profesje, bez których trudno byłoby się dzisiaj obejść. Jedną z nich jest copywriter.  Obco brzmi i na pewno zadajesz sobie pytanie – kto to taki? Mówiąc najogólniej  jest to twórca tekstów marketingowych i reklamowych. Jego działania mogą obejmować także tworzenie sloganów reklamowych czy też przygotowanie scenariuszy do spotów reklamowych. Copywriter jest autorem tekstów, które publikowane są nie tylko na stronach również na plakatach, ulotkach, folderach itp. Ważne jest, że jego teksty mogą wpływać na zwiększenie sprzedaży danego produktu, mogą także promować daną markę.
Czy copywriter za swoją pracę może zarabiać 10 tysięcy miesięcznie? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu. 

Jak przygotować się do rozpoczęcia pracy jako copywriter

Szukając dodatkowego (i nie tylko) zarobku, a mając przy tym umiejętność pisania treści, możesz rozważyć podjęcie pracy jako copywriter. Ważne jest jednak abyś posiadał tzw. lekkie pióro, gdyż zajęcie to wymagać będzie od Ciebie nie tylko kreatywności, a łatwość pisania tekstów będzie Twoim dużym atutem. Jeżeli chciałbyś pogłębić  wiedzę w tym temacie to zawsze możesz poszukać porad w internecie lub też możesz zgłębiać  wiedzę w fachowych poradnikach. Jeszcze innym, bardzo skutecznym działaniem może być zapisanie się na warsztaty, webinary lub kurs copywritingu. Zobacz sam ile masz możliwości podniesienia swoich kwalifikacji. Nie zniechęcaj się. Pamiętaj, że praca copywritera to dobre zajęcie do zarabiania pieniędzy. 

Jak przygotować się do pracy jako copywriter?

Gdzie szukać zleceń

Skoro podjąłeś już decyzję, że chcesz zarabiać pieniądze i widzisz siebie w roli  copywritera, to zacznij od swojej własnej reklamy. Przecież skąd inni mają wiedzieć, co Ty chcesz robić? Pomocne dla Ciebie byłoby w tym przypadku założenie własnej strony internetowej  oraz fanpage na Facebooku, na których reklamowałbyś swoje usługi,  ale o tym będzie już w innym artykule. Obecnie najważniejsze jest znalezienie odpowiednich dla Ciebie ofert pracy. Wg naszego rozeznania nie powinieneś mieć z tym większych problemów. W związku z tym, że wiele różnorodnych branż korzysta z pracy copywriterów oferty pracy skierowane do nich są dostępne są w wielu serwisach internetowych, np. pracuj.pl, rocketjobs.pl, OLX, oferia.pl lub oferteo.pl. Rozpocznij swoje działania, nie musisz się martwić się o zlecenia, zacznij w końcu zarabiać pieniądze.

Czy copywriter może zarabiać 10 tysięcy miesięcznie? Szukanie zleceń.

Co wpływa na zarobki copywritera

Wysokość zarobków copywritera to “gorący” temat. Domyślam się, że Ty również jesteś ciekawy ile zarobisz. Na początku, zanim dojdziemy do  stawek, musimy wyjaśnić pewne kwestie.

Co wpływa na zarobki copywritera?

  1. Zarobki juniora – osoby, która jest na początku swojej kariery copywritera i nie posiada jeszcze zbytniego doświadczenia z pewnością będą się różnić od zarobków copywritera freelancera, który  już od wielu lat funkcjonuje na rynku copywritingu i posiada solidne doświadczenie. 
  2. Aby wdrożyć się w copywriting,  juniorzy najczęściej zaczynają od pisania artykułów na bloga, tekstów socjal media  lub też opisów produktów do sklepów internetowych. Trzeba nabrać doświadczenia, zanim przejdziesz do pisania tekstów bardziej wymagających.
  3. Istotne są stawki copywritera, które zdecydowanie wpływają na jego zarobki,
  4. Bardzo ważna jest ilość pozyskiwanych zleceń.
  5. Nie bez znaczenia jest też czas pracy poświęcony na realizację tekstów. W przypadku realizacji copywritingu jako pracy dodatkowej Twoje dochody na pewno będą znacznie mniejsze niż w przypadku gdy będzie to praca na pełny etat.
  6. Jeżeli jesteś specjalistą w jakiejś wąskiej, nietypowej dziedzinie to na pewno możesz liczyć na o wiele wyższe dochody. Pamiętaj, że na rynku nie ma zbyt wielu osób piszących teksty w niszowych dziedzinach.
  7. Jeżeli znasz języki obce i ich znajomość pozwala Ci na pisanie w nich tekstów, to Twój zarobek na pewno będzie znacznie wyższy.
  8. Pamiętaj, bardzo ważne jest skąd pozyskujesz zlecenia.  Jeżeli jest to mała firma to i stawki będą znacznie mniejsze.

Analiza powyższego tekstu daje Ci ogólne rozeznanie co wpływa na zarobki copywritera. Przemyśl to, zastanów się, przygotuj harmonogram swoich przyszłych działań i … zacznij  w końcu zarabiać pieniądze.

Ile zarabia copywriter?

Jak już wspominaliśmy powyżej na zarobki copywritera ma wpływ wiele czynników.  

Rozpoczynając przygodę w tym zawodzie musisz sam ustalić swoją stawkę. Na początku będzie to kwota za 1.000 znaków ze spacjami (zzs).  Nie oszukujmy się, Twoje stawki nie będą rozpoczynały się od tzw. górnej półki. Oferując swoje usługi i negocjując stawkę powinieneś przedstawić potencjalnemu zleceniodawcy swój dorobek – swoje portfolio, a im więcej masz dokonań, tym większą możesz sobie wówczas życzyć stawkę.

Niestety, nie znajdziesz nigdzie oficjalnego taryfikatora za pisane przez juniora teksty. Możesz popytać kolegów lub znajomych, którzy się tym zajmują. Możesz także zobaczyć na grupach na Facebooku. W internecie swoje cenniki publikują jedynie specjaliści i to nie wszyscy. Wg naszych rozeznań w 2021 r. stawki dla początkujących copywriterów kształtowały się poziomie od 10 zł za 1.000 znaków ze spacjami (zzs). Pamiętaj jednak, że to  Ty sam musisz się określić i ważne jest też, jakiego znajdziesz zleceniodawcę. Nie zapominaj o negocjacjach. 

Ile zarabia copywriter na etacie?

Bardziej “czytelne” zarobki znajdziesz dla copywriterów na tzw. pełnym etacie. Wystarczy analiza odpowiedniego portalu z ofertami pracy. Polecamy m.in. stronę rocketjobs.pl, tam powinieneś znaleźć interesujące Ciebie oferty. Zwróć tylko uwagę do kogo są one adresowane. Szukaj ofert dla  copywritera juniora. Pamiętaj również, że są tam podane  stawki dotyczące zarobków brutto. 

Czy copywriter może zarabiać 10 tysięcy miesięcznie? Praca na etacie.

Na podstawie portalu wynagrodzenia pl w styczniu 2022 r. wynagrodzenia początkujących copywriterów na oscylowały w granicach 3.710 zł – 5.600 zł.  Jeżeli wydaje się Tobie, że to mały zarobek, to możemy Cię pocieszyć. Przy większym nakładzie pracy i odpowiednim dopracowaniu  swojego stylu pisania  Twoje notowania zdecydowanie wzrosną, a co za tym idzie, wzrośnie również zarobek. Zapamiętaj – dobrzy copywriterzy naprawdę zarabiają dobre pieniądze.

Czy copywriter może zarabiać 10 tysięcy miesięcznie?

Jak już na pewno zauważyłeś widełki wynagrodzeń dla copywriterów są dość szerokie. Dużo zależy od  doświadczenia pracownika, jego samodzielności, ale też od lokalizacji zleceniodawcy. Im większa miejscowość, tym większe stawki. (Więcej informacji w tym temacie przedstawiliśmy Ci powyżej.) Żeby jednak zarabiać 10.000 zł miesięcznie, trzeba się odpowiednio do tego przygotować. Pamiętaj – “Nie od razu Kraków zbudowano”. Troszkę cierpliwości.

Zarabiaj na pisaniu 10 tys. miesięcznie jako copywriter


Pamiętaj, że musisz opracować swoją własną strategię w dążeniu do sukcesu, łatwiej Ci będzie zaliczać kolejne etapy. Przygotuj  również swoje zawodowe portfolio – załączaj wszystkie dowody swoich umiejętności –  certyfikaty, świadectwa, informacje o  realizowanych projektach,  itp. Podnoś swoje kwalifikacje zawodowe. Jak już wcześniej pisaliśmy – duże pieniądze zarabiają  copywriterzy piszący w niszowych, deficytowych branżach, którzy otrzymują dużo zleceń. Im mniej jest specjalistów w danej dziedzinie, tym większe stawki uzyskuje copywriter i w związku z tym ma większe szanse na zarobek na poziomie 10.000 zł miesięcznie. Nie zapominaj o tym, że bardziej finansowane będą teksty dostosowane do wymagań SEO, które wymagają użycia innych, płatnych aplikacji, np.surfer SEO. Ważne są też Twoje “moce przerobowe”. Im ma lżejsze pióro tym więcej napiszesz, a tym samym więcej zarobisz. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Ci wiele kwestii dotyczących copywritingu. Poznałeś m.in. zasady jego prowadzenia i już obecnie wiesz, czy copywriter może zarabiać 10 tysięcy miesięcznie. To zależy tylko od Ciebie i Twoich umiejętności. Nie bój się wyzwań, podejmij działania, a pieniądze same przyjdą. Oczywiście  …. troszkę cierpliwości nie zaszkodzi.