Jak nauczyć się projektowania stron internetowych? Tworzenie stron internetowych może stanowić zarówno pasję, jak i źródło dochodu. Zdobycie kwalifikacji, które są potrzebne do takiej pracy, wymaga jednak sporo zaangażowania. Na rynku jest dostępnych wiele narzędzi, dzięki którym można tworzyć proste strony internetowe. Jednak czasami trzeba skorzystać z nieco bardziej zaawansowanych edytorów. Czy jest to zajęcie dla każdego? Od czego zacząć naukę projektowania stron www? 

Jak nauczyć się projektowania stron internetowych? | Pierwsze kroki

W dzisiejszych czasach nauka tworzenia stron internetowych jest dostępna niemal dla każdego. Wystarczy komputer z dostępem do internetu. W sieci można znaleźć mnóstwo darmowych kursów, poradników i tutoriali, podstawy tworzenia stron www można więc opanować stosunkowo łatwo. Są również dostępne systemy zarządzania treścią tj. WordPress, czy WordPress Divi, które bardzo ułatwią Ci pracę. Warto spróbować swoich sił – jeśli zrezygnujesz, nic nie tracisz.

Nauka projektowania stron internetowych

Czy muszę być informatykiem?

Branża IT zdecydowanie wyżej ceni sobie praktyczne umiejętności niż tytuły naukowe. Klienta zwykle interesuje Twoje portfolio, a nie CV. Ugruntowana wiedza z dziedzin IT z pewnością będzie zaletą, jednak nie jest w tej pracy absolutnie niezbędna. Zazwyczaj dużo ważniejsze jest zdobywanie doświadczenia i samodzielna nauka lub merytoryczne kursy niż ukończone studia.

Samodzielna nauka czy zorganizowane kursy?

Praca przy tworzeniu stron internetowych to opłacalny biznes, dający szerokie perspektywy rozwoju. Dlatego na rynku pojawiło się wiele kursów, które obiecują, że zdobędziesz odpowiednie umiejętności. W taki sposób możesz nauczyć się pod okiem doświadczonych ekspertów. Wybierz taki kurs, jeśli:

  • masz pewność, że tworzenie stron www jest zajęciem, z którym wiążesz swoją przyszłość,
  • chcesz szybko zdobyć niezbędną, usystematyzowaną wiedzę,
  • potrzebujesz motywacji,
  • wiesz, że dany kurs tworzenia stron pozwoli Ci na rozwinięcie konkretnego zagadnienia, z którym nie możesz poradzić sobie samodzielnie,
  • uważasz, że oferta jest atrakcyjna.
Kursy projektowania stron internetowych

Samodzielna nauka jest darmowa, jednak może trwać o wiele dłużej. Szczególnie na początku, kiedy trudno odnaleźć się w tym języku i najważniejszych zagadnieniach. Niezależnie od tego, czy wybierzesz samodzielne poszukiwanie wiedzy, czy zorganizowane szkolenie, czeka Cię sporo pracy. Jednak, jak pokazuje rynek, taki trud może się bardzo opłacić.

Czym są HTML i CSS?

Podstawowymi pojęciami, które powinieneś znać, jeśli chcesz zacząć tworzyć profesjonalne strony internetowe, są HTML i CSS. 

HTML (HyperText Markup Language) – to język, w którym tworzy się strony www. Opanowanie jego podstaw jest konieczne, jeśli projektowaniem chcesz zajmować się profesjonalnie. Aby zobaczyć, jak wygląda kod HTML, wystarczy na dowolnej witrynie internetowej kliknąć prawy przycisk myszy, a następnie wybrać opcję „pokaż źródło strony”. 

Język html do tworzenia stron www

CSS (Kaskadowe arkusze stylów) – to narzędzie służące do określania wyglądu strony. Stanowi uzupełnienie języka HTML.

JavaScript – to język skryptowy, który służy do wykonywania na stronach internetowych bardziej skomplikowanych działań.

Warto stworzyć własną stronę internetową

Swoją witrynę możesz założyć za darmo lub za niewielką opłatą. Dzięki samodzielnemu eksperymentowaniu z różnymi funkcjami z pewnością sporo się nauczysz. Przekonasz się także, jakie z perspektywy użytkownika są najczęstsze problemy i wymagania.

Strona internetowa jest także doskonałą wizytówką, poprzez którą zareklamujesz własną firmę. Dzięki niej zaprezentujesz potencjalnym klientom swoje możliwości.

Gotowa strona internetowa

Praca jako projektant stron www może być bardzo satysfakcjonującym zajęciem. Pomoże zapewnić stabilizację finansową i wzrost poziomu życia. Daje sporo wolności i można łączyć ją także z innym obowiązkami. Dużą zaletą jest także możliwość wykonywania jej w trybie zdalnym i łączenie np. z podróżowaniem. To ciekawa ścieżka kariery, którą można rozpocząć w każdym wieku. Jest też rozsądnym pomysłem na przebranżowienie się i odejście z nudnej lub stresującej pracy. Dlatego warto przynajmniej spróbować samodzielnie stworzyć własną stronę internetową.