Znane powiedzenie mówi, że ten, kto stoi w miejscu, tak naprawdę się cofa. To bardzo aktualne, szczególnie we współczesnym świecie, który jest definiowany przez niespotykany dotąd rozwój. Nieustanna nauka, zdobywanie kolejnych umiejętności i otwartość na nowości – to cechy, które ułatwiają funkcjonowanie w społeczeństwie i na rynku pracy. W Internecie dostępnych jest wiele wskazówek dotyczących rozwoju osobistego, niestety nie wszystkie okazują się trafne. Jednak te 10 rad z pewnością pomoże Ci w wykonaniu progresu. Poznaj najlepsze rady, żeby się rozwijać!

1.        Zdefiniuj swoje cele

Pytaniem, na jakie musisz sobie odpowiedzieć na samym początku, jest to dotyczące celu Twojego rozwoju. To pojęcie jest bardzo ogólne, więc musisz zastanowić się, co oznacza ono dla Ciebie. Określ, co chcesz osiągnąć i w jaki sposób możesz to zrobić. Pamiętaj także, że Twoje plany będą czasami wymagały korekty i dostosowania do aktualnej sytuacji.

Ustalenie celu. Najlepsze rady, żeby się rozwijać

2.        Znajdź swoje mocne strony i dziedziny, w których chcesz się rozwijać

Zamiast próbować zmieniać się na siłę, działaj w zgodzie ze sobą. Jeśli wyraźnie nie masz do czegoś predyspozycji, to czasem lepiej jest odpuścić. Na pewno istnieje wiele dziedzin, które naprawdę Cię interesują i to im warto poświęcić więcej uwagi.

3.        Rozpoznaj problemy, które utrudniają realizację planów

Częstym błędem jest wykonywanie jakiegoś działania ciągle w taki sam sposób, z nadzieją, że za którymś razem otrzymasz inny rezultat. Przyznanie się do błędu i zmierzenie się ze słabościami jest niezbędne, aby rozwój był skuteczny i długotrwały.

4.        Zastanów się, co Cię motywuje

Każda osoba może mieć nieco inną motywację do podejmowania wysiłku. Może to być np. wyobrażanie sobie osiąganego celu lub nagradzanie się za małe sukcesy. Warto zdawać sobie z tego sprawę i wykorzystywać takie motywatory w chwilach zwątpienia.

motywacja

5.        Unikaj rzeczy, które kradną czas

Komunikatory, aplikacje i serwisy społecznościowe to prawdziwe pożeracze czasu. Jeśli chcesz się w pełni skupić na zadaniu, koniecznie odłóż telefon. Warto także pamiętać, że jeśli nie będziesz się rozpraszać, to znacznie szybciej zrealizujesz zaplanowane działania.

6.        Bądź realistą

Wyznaczaj sobie cele, które są możliwe do osiągnięcia.  W innym przypadku częste niepowodzenia będą Cię frustrować i zniechęcać do dalszej pracy nad sobą. Zdecydowanie lepiej jest skupić się na realistycznych planach i osiągać rezultaty małymi krokami.

7.        Nie porównuj się do innych

Nic tak nie obniża samooceny, jak porównywanie się do ludzi, którzy osiągają wielkie sukcesy. Oczywiście warto „równać w górę”, jednak zadręczanie się swoimi niepowodzeniami nie jest ani zdrowe, ani skuteczne. Taka postawa z pewnością nie pomoże Ci w osiągnięciu celu.

Wiara w siebie. Najlepsze rady, żeby się rozwijać

8.        Okaż sobie wyrozumiałość

Każdemu mogą przytrafić się gorsze dni i trzeba umieć to przyznać samemu przed sobą. Czasami lepiej  jest przełożyć swoje plany, niż zmuszać się do pracy. Jeśli jednak  takie sytuacje przytrafiają się coraz częściej to znak, że trzeba szybko znaleźć przyczynę kryzysu.

9.        Szukaj wsparcia u innych

Warto otaczać się ludźmi o podobnych celach, którzy w razie potrzeby okażą Ci wsparcie i pomogą znaleźć motywację. Dobrym pomysłem jest również obserwacja osób, które osiągnęły sukces w danej dziedzinie. Być  może ich sposób działania będzie dla Ciebie inspiracją do dalszego rozwoju.

10.    Nie poddawaj się zbyt łatwo

Brak wymiernych rezultatów może zniechęcić Cię do dalszych starań. Pamiętaj jednak, że samo próbowanie stanowi pewną wartość i jest elementem rozwoju. Czasami na efekty działań trzeba poczekać dłużej, jednak nie jest to powód do rezygnacji ze swoich marzeń!

Upór i rozwój osobisty

Najlepsze rady, żeby się rozwijać | Zapamiętaj je!

Poznaj najlepsze rady, żeby się rozwijać życiowo! Rozwój to proces, który pozwala Ci stać się lepszym człowiekiem. Dotyczy to nie tylko gruntu zawodowego i kariery, ale także strefy emocjonalnej i relacji z innymi ludźmi. Rozsądnie wybrany kierunek rozwoju pozwoli Ci osiągać różne cele i będzie źródłem satysfakcji. Nie oznacza to jednak, że rozwój kończy się wraz z uzyskaniem konkretnego rezultatu. Stawianie sobie wyzwań nie powinno być jedynie drogą, a raczej sposobem życia. To nieustanny rozwój nadaje mu sens i jest źródłem szczęścia.

Sprawdź również:
Jak się rozwijać? | 10 rad, o których musisz wiedzieć!