Szukasz informacji i wskazówek na temat projektowania stron www? Zastanawiasz się, od czego zacząć? Przedstawmy Ci 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zaczniesz projektowanie stron internetowych.

1. Cel strony www

Projektowanie strony internetowej zawsze należy zacząć od ustalenia jej celu, ponieważ to właśnie cel strony będzie definiował strategię jej tworzenia. Inaczej wygląda tworzenie strony firmowej, bloga, a inaczej sklepu internetowego.

Tworzenie stron www należy rozpocząć od ustalenia celu strony internetowej

2. Analiza grupy docelowej

Stworzenie strony idealnej wpisującej się w gusta każdego jest niemożliwe. Próba zadowolenia każdego użytkownika najpewniej skończy się fiaskiem. Projektując Twoją stronę zastanów się na czyjej uwadze Ci zależy i pomyśl o grupie docelowej. Pomocne w tym jest opisanie persony. Podaj jego imię, nazwisko, wiek i płeć potencjalnego użytkownika twojej strony. Pomyśl, jakie ma zainteresowania i co jest dla niego największą wartością. Pozwoli Ci to na dobre zrozumienie jego potrzeb i stworzenie strony tak, aby spełniała jego oczekiwania.

Tworząc stronę www musisz poznać grupę docelową Twojej strony

3. Słowa kluczowe – postawy SEO

Aby dotrzeć do użytkowników, Twoja strona www musi być dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO. Zapewni to wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania w Google, dzięki czemu łatwiej dotrzesz potencjalnych klientów. Tu pomocny może się okazać planer słów kluczowych.

4. Tworzenie strony www a jej struktura

Witryna www powinna mieć określoną strukturę. Pomocna w tym może się okazać mapa strony, czyli podzielenie na grupy wszelkich informacji i elementów strony. Dzięki niej w łatwy sposób możesz zbudować niejako spis treści twojej strony www i zapanować nad jej strukturą.

5. Identyfikacja wizualna strony www

Web design to nie tylko dekoracja. Odpowiednio zaplanowany projekt graficzny może wyróżnić Twoją witrynę wśród stron www konkurencji. Jednolity i spójny wygląd sprawi, że użytkownicy odbiorą stronę jako wiarygodną. Należy zwrócić uwagę również, aby treści umieszczane na mediach społecznościowych zgodne z obranym kierunkiem na stronie.

Identyfikacja wizualna jest kluczowym elementem przy tworzeniu stron www

6. System do zarządzania treścią

Podczas tworzenia strony internetowej warto dobrze zastanowić się nad wyborem systemu do zarządzania treścią. CMS, czyli content management system pozwoli, na to by wiele rzeczy na Twojej stronie działo się automatycznie. Dzięki temu bez znajomości języków programowania kluczowe informacje dotyczące np. Twoich danych kontaktowych pojawią się w wybranych przez Ciebie miejscach (stronie głównej czy kolejnych podstronach).

7. Sposób przeglądania stron www

Projektując stronę internetową należy pamiętać o tym, że coraz częściej użytkownicy wykorzystują do ich przeglądania smartfony bądź tablety. Jest to niezwykle istotne, żeby Twoja strona www była responsywna, czyli dostosowywała się do wielkości ekranu. Unikniesz dzięki temu konieczności tworzenia osobnej witryny na urządzenia mobilne. Ponadto jeden adres URL pozwoli na łatwiejsze indeksowanie strony www przez wyszukiwarki internetowe.

8. Profesjonalny hosting

Wszelkie błędy leżące po stronie serwera będą wpływać na Twoją stronę internetową. Dlatego przy wyborze hostingu zwróć uwagę na jego parametry, technologie, jakie obsługuje, ale także czy w swojej ofercie zapewnia dostęp do pomocy technicznej.

Aby stworzyć stronę www, niezbędne jest miejsce, gdzie będzie ona zainstalowana, czyli hosting

9. Bezpieczeństwo strony internetowej

Bezpieczeństwo jest ważne nie tylko w prawdziwym świecie. W rzeczywistości wirtualnej to również odgrywa pewną rolę. Powinieneś wziąć to pod uwagę, zwłaszcza gdy użytkownicy Twojej witryny podają swoje dane, np. podczas dokonywania zakupu. Pamiętaj, umieścić na Twojej stronie certyfikat bezpieczeństwa SSL.

10. Testy stron www

Po stworzeniu strony zawsze należy ją przetestować, by sprawdzić, czy strona działa poprawnie. W tym celu można zasięgnąć opinii bliskich oraz znajomych, ale warto skorzystać z narzędzi do tego przeznaczonych, takich jak:

  • Browser Shots
  • Nibbler
  • Screenfly

Tworzenie stron internetowych | Zacznij działać!

Jeśli dokładnie przeczytałeś artykuł, wiesz, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu stron. Tworzenie stron www nie należy do najprostszych rzeczy, ale przy niezbędnych nakładach wiedzy oraz regularności, możesz zacząć to robić na profesjonalnym poziomie. Zapraszamy również do przeczytania innych naszych artykułów na blogu odnośnie tworzenia stron www. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!