Pasją określamy czynność, którą lubimy robić, która sprawia nam przyjemność. To rzecz pochłaniająca nas całych, sprawiająca nam niezwykłe szczęście oraz satysfakcję. Pasja to stan, w którym czujemy ekscytacje i chcemy więcej. Nigdy nie jest nam dość i jesteśmy uradowani, beztroscy. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie albo też nawet z zarobkiem. Głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania danej pasji.

Jak znaleźć pasję?

co-to-jest-pasja-probowanie-nowych-rzeczy

Musimy zacząć szukać i próbować nowych rzeczy. Nie warto zrażać się na starcie, gdyż początki zazwyczaj są trudne. W momencie, gdy złapiemy umiejętności, będzie to dla nas cudowna forma wyrażania siebie oraz czerpania entuzjazmu. Poszerzajmy swoje horyzonty. Gdy nie spróbujesz, nie dowiesz się, czy dana czynność, bądź dyscyplina nie stanie się pasją. Jak mamy się dowiedzieć czy coś jest naszym hobby, jeżeli nigdy nie podejmiemy próby? Baw się, ryzykuj, zaznawaj, smakuj, doświadczaj!

Zwróć uwagę:

 • Co sprawia Ci ogromną satysfakcję oraz przyjemność?
 •  W czym od zawsze byłeś/aś dobra?
 •  Jakie czynności przychodziły Ci z łatwością?
 • Kiedy ostatnio straciłaś rachubę czasu podczas jakiejś czynności?
 • Co najczęściej skupia Twoją uwagę?
 • O czym opowiadasz z wielką pasją i wypiekami na twarzy?

Po co nam pasja?

Pasja to ważny aspekt życia. Bez niej często możemy czuć się niekompletni, dlatego warto zacząć szukać, brakującego puzzla układanki. To doda nam do życia więcej entuzjazmu i urozmaici je.  

Czy można mieć tylko jedną pasję? Czy tę samą pasję ma się przez całe życie?

co-to-jest-pasja-czy-ma-sie-ja-przez-cale-zycie

Ależ oczywiście, że nie! Możemy mieć kilka pasji w tym samym czasie. Mogą nam one ewaluować. Niektóre z nich możemy porzucać i zamieniać na nowe. Bez wątpienia są osoby, które posiadają jedną pasję i pielęgnują ją przez resztę funkcjonowania na tym świecie. Bywa też tak, że przebieramy w zainteresowaniach i zmieniamy je jak rękawiczki. To nic złego. Żadna próba rozwoju i wyrażania siebie nie jest negowana. Im szybciej spróbujesz, tym wcześniej dowiesz się, co jest twoją pasją.

Czy pasja może być pomysłem na życie? 

Często słyszymy: rób, to co kochasz, dobrze by było, gdyby Twoja praca była Twoim zainteresowaniem. Warto jest spróbować sił na rynku i pokazać światu cząstkę siebie. Odbiorcy niejednokrotnie dostrzegają zaangażowanie i czystą radość twórcy. Produkt jest bardzo ważny, ale to ile pracy, sił, czasu oraz właśnie pasji w niego wkładasz, jest o wiele bardziej doceniane i wyróżniające. 

Zrób pierwszy krok

Odważ się próbować. Wykonaj ruch w stronę odnalezienia pasji. Następnie przejdź do czynów. Po wielu próbach i błędach odnajdziesz to, co będzie z Tobą rezonować. Nie rozmyślaj za wiele, tylko działaj. 

Przykłady pasji

Znajdziecie tu kilka podpowiedzi, by spożytkować swój czas i energie. Może to jedna z nich stanie się Waszą zajawką.

1. Sport

Mamy tutaj ogromne pole do popisu. Mogą to być sporty grupowe, drużynowe jak: siatkówka, koszykówka, piłka nożna czy ręczna, sztuki walki, ale również dziedziny, które można wykonywać się w pojedynkę, czyli: jazda na rowerze, rolkach, pływanie, bieganie. Jeżeli lubisz wysiłek fizyczny i zimę to np.: jazda na nartach, snowboardzie, saneczkarstwo. Natomiast gdy lubisz wodę, plażę i lato to windsurfing, kitesurfing. Ku inspiracji wspomnijmy jeszcze o tańcu, czy towarzyskim, bądź współczesny, tenisie ziemny, albo stołowym, grze w badmintona, wspinaczce, jodze. Jest w czym wybierać.

2. Czytanie książek

Różnorodnych albo wybranego gatunku: dramatów, komedii, romansów, powieści. Nie ważne jaki temat-grunt, abyś czytał. Dzięki czytaniu możesz poszerzyć swoje horyzonty, poprawić kreatywność oraz nabyć praktycznych umiejętności. Nie udowodniono naukowo skutków ubocznych czytania, Może dać Ci same plusy!

3. Gotowanie i pieczenie

To zabawna i pyszna pasja, która sprawia, że ​​codzienne przygotowywanie posiłków staje się zabawą, a nasi bliscy: zadowoleni i… syci!  Spróbuj wykonać przepisy z YouTube we własnym domu! To nic trudnego, a może to zagwarantować uśmiechy na ustach całej rodziny!

4. Fotografia

W internecie jest wiele bezpłatnej wiedzy, odnośnie tego, jak stać się dobrym fotografem. Rób zdjęcia, przetwarzaj je itp.
W dzisiejszych czasach każdy telefon ma dobry aparat – warto to wykorzystać (na drogi sprzęt jeszcze przyjdzie pora). W dobie mediów społecznościowych wiemy, jak ważne są dobre zdjęcia. Działaj bądź wytrwała (lub wytrwały!) i szlifuj umiejętności. Z czasem pasja może przeobrazić się w pracę!

5. Muzyka

Słuchaj muzyki, chodź na koncerty, graj na instrumentach muzycznych, śpiewaj, tańcz itp. Muzyka relaksuje, daje ukojenie, ale również czasami potrafi pobudzić do działania!

7. Pasja do sztuki

Rysunek, malarstwo, rzeźba, modelarstwo, haft i inne prace artystyczne, kino, teatr, aktorstwo, reżyseria. Wyraź się poprzez sztukę!

8. Pisanie

Napisz poezję, książkę, blog, cokolwiek. Przelej swoje myśli na nośnik i podziel się swoją opinią. Warto rozmawiać!

9. Projektowanie

Stwórz projekt wnętrza, krajobrazu, kostiumów, postaci. Zacznij tworzyć, daj się ponieść wyobraźni!

10. Pasja związana z komputerami i Internetem

Projektowanie stron internetowych, grafika, gry, aplikacje, programowanie itp.  W dzisiejszych czasach życie przenosi się do internetu. Wykorzystaj to!

11. Samochody

Zabytkowe, inspekcja samochodowa, naprawa samochodów itp.

12. Nauka

Może zainteresują Cię określone dziedziny nauki tj. astronomia, psychologia, chemia?

co-to-jest-pasja-co-nam-daje

Co nam daje pasja?

 • Poprawia pewność siebie.
 • Daje nam sens życia.
 • Daje nam odskocznie od życia codziennego.
 • Poprawia humor.
 • Relaksuje nas.
 • Pozwala poznać nowych ludzi.
 • Pozwala poznać siebie.

Naprawdę potrzebujemy pasji w życiu. Pomaga przełamać złe czasy, może być ucieczką od rutyny, warto więc  próbować nowych rzeczy i się rozwijać. Możemy niewiele stracić, a wiele zyskać. 

 • Nasza pasja nas rozwija. Nieustannie sprawia, że ​​chcemy się uczyć czegoś nowego, odkrywać nowe rzeczy, pogłębiać nasze zainteresowania: czyni nas znacznie bogatszymi, poszerza naszą wiedzę i umiejętności; 
 • Pasja pozytywnie wpływa  na pewność siebie. Ludzie, którzy coś lubią  i robią to dobrze, mają znacznie wyższą samoocenę, poczucie siebie i swoich możliwości
 • Istnieje pasja, która nadaje sens życiu, mamy coś, co nas zajmuje, coś, co kochamy robić, coś, co daje nam radość, motywuje do działania; 
 •  Posiadanie pasji to doskonała walka z rutyną życia. Po pewnym czasie codzienna egzystencja może być męcząca, a posiadanie hobby sprawia, że ​​każdy dzień jest inny, interesujący, pełen wyzwań i imponujący; 
 • Pasja poprawia  nastrój. Kiedy czujemy się źle i poświęcamy się swojej pasji, natychmiast poprawia się nam nastrój, mamy więcej zapału i energii do działania; 
 • Pasja może  pozytywnie wpłynąć na nasze relacje z innymi. Entuzjaści są postrzegani przez innych jako ciekawi, inteligentni i godni zaufania. Entuzjaści są często również inspiracją dla innych; 
 • Pasja jest doskonałym lekarstwem nawet na chwilową samotność: często zdarza się, że nikt z rodziny czy znajomych nie ma dla nas czasu, każdy ma swoje obowiązki, a czasami czujemy się zapomniani przez innych. Jeśli posiadamy pasję, możemy spędzić ten samotny czas w zabawny i kreatywny sposób: we własnych firmach, robiąc to, co kochamy.

Przez życie z pasją

Bez pasji w życiu więdniemy. Daje nam ona tę iskrę w oku, która pobudza nas do działania. Nie poddawajmy się. Dajmy sobie czas na poszukiwanie, tego, co naprawdę nas rozwesela, z czego jesteśmy dumni. Pozwólmy sobie na eksperymentowanie i przygodę, która może pozostanie z nami przez całe życie. Czerpmy z niego pełnym garściami. Tak wiele rzeczy i miejsc jest do odkrycia i poznania. Nie zawężajmy pola widzenia. Tylko my mamy wpływ na to, jak wykorzystamy nasz czas.