Szkolenia oraz kursy cieszą się obecnie dużą popularnością. Coraz więcej ludzi korzysta z tej formy, aby zdobywać nowe umiejętności i kompetencje. Szczególnie przydatne stają się, podczas wkraczania na rynek pracy. Dzięki szkoleniom zwiększamy swoją wartość jako pracownika i stajemy się bardziej konkurencyjni. To często jeden z koniecznych punktów w drodze do osiągnięcia awansu, a co za tym idzie lepszych zarobków. Jakie szkolenia wybierają najchętniej Polacy?
Szkolenie online czy kursy stacjonarne?
Wybuch pandemii Covid w 2020 r. znacząco zmienił sposób funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. W dużym stopniu przyczynił się także do rozwoju zdalnych komunikatorów oraz narzędzi do współpracy online w czasie rzeczywistym. Do nowych warunków przystosował się także rynek edukacyjny. Coraz bardziej popularna staje się alternatywna dla szkoleń stacjonarnych forma zdalna, jednak obydwie niosą ze sobą korzyści, jak i wady.
Szkolenia online
Uczestniczenie w szkoleniu online jest niezwykle wygodnym sposobem na zdobycie nowych kompetencji. Do głównych zalet zalicza się możliwość przebycia go w miejscu oraz o czasie najbardziej odpowiadającym dla kursanta. Co więcej, w ten sposób można zaoszczędzić pieniądze, które w przeciwnym razie, trzeba by wydać na zakwaterowanie i dojazd na wydarzenie.
Można wyróżnić dwa typy szkoleń zdalnych. Szkolenia online:
- podczas których uczestnicy muszą być obecni w określonym czasie np. wykłady live,
- podczas których uczestnicy mogą wybrać sobie najwygodniejszą godzinę do odbycia, nawet późną nocą.
6 powodów, dlaczego warto korzystać z kursów on-line
Kursy i szkolenia online | Poznaj wady i zalety!
Szkolenia stacjonarne
Szkolenia w tradycyjnej formie stacjonarnej są bardziej wymagające pod względem dobrej organizacji czasu, ale niosą ze sobą korzyści, które ciężko osiągnąć w sieci. Podczas spotkań na żywo możliwe jest poznanie wielu interesujących osób, które działają w podobnej branży lub mają wspólne zainteresowania. To świetna okazja na wymianę doświadczeń. Wartość dodaną stanowi również bezpośredni kontakt z trenerem. Aby utrwalić zdobytą wiedzę oraz umiejętności wykonywane są ćwiczenia praktyczne, które często odbywają się w plenerze.
To także może Cię zainteresować: Przeczytaj "Jakie kursy zawodowe wyróżniamy? Czy warto je robić?", aby dowiedzieć się więcej!
Jakie kompetencje rozwijać?
Na rynku szkoleń dostrzec można coraz szerszą ofertę kursów. Dotyczą one bardzo zróżnicowanej tematyki. Aby wybrać te, które najbardziej przybliżą nas do osiągnięcia celu, warto najpierw go sprecyzować. W zależności od tego, czy chcemy doskonalić się dla zdobycia awansu, czy dla rozwoju zainteresowań, różne oferty mają dla nas różną wartość. Aby ułatwić sobie dokonania odpowiedniego wyboru, warto odpowiedzieć na pytanie – jakie kompetencje można rozwinąć podczas szkoleń?
Jakie kursy warto zrobić? Najbardziej opłacalne kursy zawodowe
Szkolenia | definicja, cele, przykłady
Szkolenia kompetencji miękkich – przykłady
Kompetencje miękkie to tzw. kompetencje wrodzone. Dotyczą one umiejętności interpersonalnych i są indywidualne dla każdego posiadacza. Rozwijanie ich przyczynia się do poprawy komunikacji, radzenia sobie ze stresem, pewności siebie czy zarządzania czasem, jak i zespołem.
Ten artykuł, może być dla Ciebie interesujący: Jakie są rodzaje szkoleń? Jakie wyróżniamy? - kliknij by przeczytać całość
Pięć przykładów szkoleń kompetencji miękkich
- Trening kreatywności
- Jak komunikować podwyżkę cen klientom
- Zarządzanie konfliktem i współpraca w zespole
- Delegowanie zadań
- Skuteczna sprzedaż w salonie stolarki
Szkolenia kompetencji twardych – przykłady
Kompetencje twarde obejmują wiedzę specjalistyczną oraz techniczną. Każdy człowiek może je nabyć, a ich posiadanie udowodnić poprzez okazanie określonego dokumentu np. certyfikatu, dyplomu. Do przykładowych kompetencji twardych zaliczamy umiejętność obsługi komputera, znajomość języków, czy prawo jazdy.
5 przykładów szkoleń umiejętności twardych
- Szkolenie BHP
- Szkolenie z języka angielskiego dla nauczycieli
- Szkolenie Excel poziom podstawowy
- Szkolenie z przedłużania rzęs
- Szkolenie z obsługi drukarki 3d
Szkolenia zawodowe – czy Polacy chcą się szkolić?
Wnioskując z 48. edycji raportu Monitor Rynku Pracy, przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster, Polacy przywiązują bardzo dużą wagę do szkoleń.
„Pracownicy mówią wprost i potwierdzają to różne badania: nie będzie rozwoju, szkoleń – odejdziemy. Dlatego dziś tak ważnym jest, by dbać o rozwój obecnych pracowników i oferować go przyszłym.” Rafał Glogier-Osiński ekspert rynku pracy, szef firmy LMC Polska, która oferuje rozwiązania rekrutacyjne i dla działów HR
Ankietowani, którzy wyrażają największe zainteresowanie szkoleniami to osoby poniżej 50 roku życia. Ponad połowa ankietowanych zadeklarowała formę stacjonarną szkoleń jako bardziej preferowaną, natomiast zwolennicy szkoleń online to zdecydowanie osoby, które nie ukończyły jeszcze 30 lat.
Jeśli ciekawi Cię ten temat, to tutaj mamy drugi artykuł o podobnej tematyce: Jakie uprawnienia do obsługi ładowarki teleskopowej? Sprawdzamy!
Najpopularniejsze szkolenia. Na co zwrócić uwagę?
Obecnie dla osób, które chcą się doskonalić, przygotowana jest szeroka oferta szkoleń oraz kursów. Pomagają one w rozwijaniu posiadanych już umiejętności oraz zdobywać nowe kompetencje. W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć, możemy brać udział w szkoleniach kompetencji miękkich i twardych. Dzięki temu stajemy się bardziej wartościowi jako ludzie oraz pracownicy na rynku pracy. Co więcej, daje to większe szanse na dobrą pracę, lepsze zarobki, a co za tym idzie podniesienie komfortu życia. Istnieje wiele form szkoleń, zarówno stacjonarnych, jak i online, a wybór najodpowiedniejszego należy do ciebie.
Przeczytaj też:
Dlaczego warto się szkolić? Pigułka wiedzy