Jak nie przejmować się opinią innych ludzi? Przejmowanie się opinią innych ludzi potrafi czasem bardzo uprzykrzyć życie. Nie dość, że odbiera nam radość z życia, to jeszcze potrafi zdeprymować do tego stopnia, że rezygnujemy z marzeń. W  efekcie nie rozwijamy się, pogrążamy w stagnacji, dajemy za wygraną. Nadmierne przejmowanie się tym “co ludzie powiedzą?” potrafi zabić nawet najlepszy pomysł. Jak więc nie przejmować się opinią innych ludzi? Poniżej znajdziesz kilka rad, które pomogą uwierzyć w siebie i skupić na swoich potrzebach.

Dlaczego przejmujemy się tym, co mówią inni?

To naturalne, że człowiek przeżywa jakąś sytuację, wierząc, że zdanie innych jest dla niego istotne. Ludzie, czy tego chcemy, czy nie są zwierzętami społecznymi. Tworzymy rozległe, wielopoziomowe relacje, traktując kontakty społeczne jako zasób. Ich rola jest trudna do zbagatelizowania, dlatego też buduje się w ludziach potrzeba przynależności i akceptacji. Przyjmowanie konstruktywnej krytyki daje możliwość zebrania informacji na swój temat. Zresztą sami oceniamy innych.

Jak przestać przejmować się opinia innych osób

Jednak nadmierne przejmowanie się opinią innych zabiera mnóstwo czasu i energii. Nadmierna potrzeba szukania aprobaty innych, wynikająca z niskiej pewności siebie oddala od własnego zdania i przekonania, że jesteśmy wartościowi. Ludzie wydają opinie na każdy temat i nadal będziesz je odczuwał na własnej skórze. Niektórzy oceniają, ponieważ są zazdrośni, inni całym sercem chcieliby pomóc, a jeszcze inni myślą, że ich opinia jest ważna. Ale prawda jest taka, że i rodzina, i znajomi patrzą na ciebie swoimi oczami i nie wiedzą , co jest dla ciebie dobre w danej sytuacji. Oceniający w większości wypadków mają tylko częściową wizję rzeczywistości, i nie wiedzą, co daje ci poczucie spełnienia. Nie musisz spełniać ich oczekiwań.

Jak przejmowanie się cudzą opinią wpływa na nas?

Przykładając zbyt dużą wagę do tego, co powiedzą inni, zaczynasz wierzyć, że własne zdanie nie ma żadnej wartości. Przestajesz ufać własnej opinii i zatracamy siebie. Musisz także wiedzieć, jak rozpoznać swoją prawdziwą naturę i przestać przejmować się opinią innych.

Dlaczego przejmujemy się opinią innych osób

Kiedy pojawia się przymus dopasowania się do reszty społeczności, jeżeli zachowanie to zaczyna odbijać na naszym życiu i przytłaczać, warto podjąć próbę zmiany.

Jak nie przejmować się opinią innych i dlaczego to takie ważne?

1. Przestań być perfekcjonistą

Jeśli panicznie boisz się opinii innych, być może wynika to z tego, że widzisz siebie zbyt surowo? A może masz też wobec siebie zbyt wysokie wymagania? Nie chcesz popełniać błędów, chcesz zadowalać ludzi wokół i dążyć do perfekcji we wszystkim? Perfekcjonizm jest szkodliwy: paraliżuje cię i nadmiernie wystawia na negatywne opinie.

Nie bądź perfekcjonistą

Nieznaczne obniżenie swoich oczekiwań pozwala z dużym prawdopodobieństwem zwiększyć produktywność, zrelaksować się i nauczyć żyć spokojniej, nawet z nieprzychylną opinią innych.

2. Uwierz w siebie i zacznij żyć własnym życiem

Przyjrzyj się powodom, dla których przejmujesz się zdaniem innych ludzi. Przejmowanie może być wyrazem lęku, złości związanej z odrzuceniem, poczuciem nieadekwatności. Przyjrzenie się temu pozwoli poznać deficyt, który mają zniwelować opinie innych. To znowu otwiera drzwi do poszukiwania bardziej konstruktywnych metod wypełniania tego braku.

Aby nauczyć się, jak nie przejmować się opinią innych, będziesz musiał stać się silniejszą osobą. Ponadto powinieneś bardziej wierzyć w siebie i swoje przekonania.

Żyj własnym życiem. Uwierz w siebie

Zacznij nazywać i wyrażać swoje emocje i potrzeby. Zrób w ciągu dnia „stopklatki”, podczas których spróbuj określić, jaka emocja teraz dominuje i na jaką potrzebę odpowiada. Z czasem sam fakt słuchania własnych emocji i zaspokajania ich w konstruktywny sposób zastąpi konieczność odpowiadania na to, co myślą inni.

3. Przestań oceniać sam siebie

Zastanawiasz się jak nie przejmować opinią innych ludzi? Często to nie inni oceniają ciebie, ale ty sam przypisujesz innym swoje własne opinie o sobie. Inaczej mówiąc: negatywnie osądzasz siebie, a potem przypisujesz ten osąd innym ludziom. Wmawiasz sobie, że nikt nie ma lepszego sposobu na przeżywanie swojego cennego czasu, niż myślenie o twoich wadach i o tym, co robisz. Zazwyczaj osoby nieco nieśmiałe lub o obniżonej pewności siebie są nadmiernie skupione na tym, co inni mogliby o nich pomyśleć. Ten nadmierny strach przed osądem innych blokuje ich i powoduje, że nie oceniają realnie rzeczywistości. Każdy zajęty jest swoim życiem.

Nie oceniaj innych

Naucz się rozpoznawać sytuacje, w których bardziej, niż powinieneś, martwisz się oceną innych. Następnie zapytaj siebie, skąd właściwie one się biorą i postaraj się zmienić wewnętrzne doświadczenia.

4. Przestań oceniać innych

Osoby, które nadmiarowo przejmują się tym, co inni powiedzą, często same są krytyczne wobec kogoś innego. Dlatego, kiedy przyłapiesz się na surowej ocenie innych, spróbuj własne myśli przekonstruować na pozytywny przekaz, wejdź w wyobrażoną sytuację: np zamiast „Co ona ma na sobie?” powiedz „ciekawy i nietuzinkowy styl”. Łagodzenie własnego krytycyzmu ułatwia dystansowanie się wobec cudzego. Dzięki temu twoje życie stanie się łatwiejsze.

5. Skorzystaj ze wsparcia specjalisty

Kiedy nie chcesz pozostać sam z problemami, a próby zmiany nie przynoszą wystarczających rezultatów, skuteczna może okazać się praca w gabinecie psychologa – i jest to całkowicie normalne.

Jak przestać przejmować się opinią innych osób? Skorzystaj z pomocy specjalisty

Przy wsparciu specjalisty przepracujesz powody tego problemu, poszerzysz wgląd i spojrzysz na siebie z punktu widzenia innej osoby, określisz czego chcesz, uporządkujesz myśli oraz wypracujesz metody umożliwiające zmiany.

Jak nie przejmować się opinią innych osób? Po prostu!

Spróbuj przestać przejmować się tym, co inni ludzie mówią. Jesteś jedyną osobą, która dokładnie wie, kim jesteś i czego pragniesz. Oczywiście, nie powinieneś zamykać się na konstruktywną krytykę, ale nie pozwól, żeby słowa innych i ich zdanie stały się dla ciebie ważniejsze niż twoje własne życie.

Masz prawo doświadczać różnych odczuć, a opinia innych nie powinna wpływać na twoją pewność siebie. Nie masz obowiązku przejmować się czyjąś negatywną opinią. Na tym buduj poczucie własnej wartości i śmiało ruszysz naprzód.