Znasz pewnie to uczucie, kiedy w głowie zapala się lampka i czujesz gwałtowny przypływ natchnienia? Niestety takie momenty zdarzają się zdecydowanie za rzadko. Częściej kompletnie nie czujemy chęci do działania. Znalezienie źródła inspiracji jest prostsze, niż się  mogłoby wydawać.  Jednych inspiruje przyroda, innych  filmy czy książki, a jeszcze innych –  cisza i skupienie. Jak więc znaleźć inspirację? Poniżej przedstawiamy Ci najlepsze pomysły w 2022 gdzie i jak znaleźć ciekawe inspiracje!

Czytaj

Książki są świetną inspiracją. W każdej książce znaleźć można całe strony, sceny, czy cytaty, ułatwiające znalezienie inspiracji. Wielu ludzi spisuje sobie interesujące cytaty z czytanych książek, traktując je jako źródło natchnienia i nowych pomysłów. Możesz wykorzystać historie, opowiadane w książkach do snucia swoich własnych opowieści.

Znajdź inspiracje czytając książki

Szukaj inspirujących obrazów

Podobnie jak słowa, również obrazy mają wpływ. Czasami można natknąć się na inspirujące widoki na fotografii na pinterest, innym razem na obraz w galerii, lub wysmakowany wizualnie film. Zwłaszcza w ostatnim czasie kino obfituje w monumentalne filmy jak np. „Dune” Denisa Villeneuve’a. Być może nakłoni cię to do  zainteresowania się fotografią, lub  tworzenia  filmów.  Jeden obraz, jeden kadr jest wart tyle, co tysiąc słów.

Zainspiruj się naturą

Wyjdź z domu. Nie musi to być wyprawa na drugi kontynent, czasem wystarczający będzie po prostu spacer po osiedlu lub najbliższym parku. Nowe pomysły same pojawią się w głowie.  Jeśli z jakiegoś powodu wyjście z domu nie jest możliwe, zawsze można  puścić sobie w słuchawkach dźwięki lasu albo burzy – te dźwięki stymulują obszary mózgu, odpowiedzialne za szukanie inspiracji.

Świetną inspiracją może być natura

Ludzie też inspirują

Każdy człowiek snuje historię. Doskonałym pomysłem na szukanie inspiracji  jest prowadzenie długich konwersacji. Zadawaj pytania, słuchaj tego, co mają do powiedzenia inni i pozwól się inspirować.

Kiedy słuchasz, możesz się bardzo wiele nauczyć, znaleźć inspirację do zrobienia czegoś na własną rękę.  Każda rozmowa  może przekształcić się w pomysł, dzięki czemu czyjeś doświadczenia staną się częścią Twojej historii.

Inna osoba patrzy na wszystko z innej perspektywy. Być może całkowicie cię zaskoczy swoimi wnioskami lub pozwoli spojrzeć z innych stron na problem, z którym się borykasz.

Jak znaleźć inspiracje przez podróże

Podczas podróży po świecie wpada do głowy najwięcej pomysłów.  Często sama sytuacja, kiedy możemy obserwować inną kulturę albo spróbować miejscowych potraw, jest bodźcem dla naszej kreatywności.  Momenty, w których doświadczasz czegoś nowego i poznajesz inne strony życia, są świetną okazją, aby szukać inspiracji. Z pewnością znasz miejsca, knajpy i miasta, opiewane przez artystów – może tam poszukać inspiracji?

Podróże źródłem inspiracji

Internet – kopalnia inspiracji

Inspirować się online można na wiele sposobów.  Pinterest, Instagram, czy teksty na blogu – wystarczy się rozejrzeć. W internecie  można znaleźć wszystko: od memów z Nicolasem Cage, przez bloga o tajskiej kuchni po strony z komentarzami politycznymi. Możesz trafić na informację, która – choć pozornie kompletnie nie na temat – sprawi sprawi, że coś w mojej głowie zapali iskrę inspiracji.

Odcięcie się od świata

Problemy, zmartwienia, mogą mieć zły wpływ na kreatywność. Spróbuj usiąść gdzieś sobie wygodnie,  wyłączyć wszystko  i zapisywać to, co  przyjdzie Ci do głowy. Taki nieuporządkowany strumień myśli. Źródłem pomysłu może być nawet najbanalniejszy przedmiot, który nagle nabierze nowego znaczenia.

Sami często tak szukamy inspiracji: odcinamy się od świata i czekamy aż coś poruszy strunę w głowie. Tyle wystarcza, żeby pobudzić motywację.

Nie myśl za dużo!

Często wystarczy na przykład usiąść do komputera i zacząć pisać czy rysować cokolwiek – inspiracja przyjdzie sama. W działaniu początki bywają najtrudniejsze i dlatego moment, w którym rozpoczynasz zadanie, jest tym kluczowym momentem. Nawet jeżeli wydaje ci się, że nie masz o czym pisać, to przynajmniej spróbuj. Czy czujesz chęć do pisania, czy prowadzisz bloga, czy profil na Instagramie, albo stronę internetową –  początki są takie same. Skup się, odetchnij głęboko i zrób pierwszy krok. Kolejny przyjdzie ci wtedy z łatwością.

Jak znaleźć inspirację? Nie myśl za dużo

Zapomnij o swoim słomianym zapale: czasem jest on błogosławieństwem, choć zwykło uważać się inaczej. To dzięki niemu zaczynasz jakiś projekt, na którego kontynuację w przyszłości – nawet po przerwie – znajdziesz inne sposoby.

Planuj swoje działania z wyprzedzeniem

Dużolepiej, a przede wszystkim łatwiej,  poświęcić jedno popołudnie i zrobić  np. tydzień lub dwa, niż codziennie zaczynać od nowa. Dzięki temu zadbasz o spójność nie tylko wizualną, ale również merytoryczną, a tak zaplanowane  pomysły  zachowają wspólną tożsamość.

Powtarzaj się.  Powtarzanie się to nic złego, twoi fani, czy też po prostu  przyzwyczajają się do  twojego stylu, dlatego jeśli raz spodoba im się coś – wrócą po więcej. Postaraj się nie popadać w rutynę i zanudzić odbiorców – i siebie. Wprowadzaj pewne urozmaicenia: zadaj sobie pytanie, co przyciąga ludzi do twoich projektów i na tej podstawie wybierz coś nowego, co wprowadzi nieco ożywczego powiewu. 

Jak znaleźć inspiracje? Znajdź dla siebie idealną!

Jak znaleźć inspiracje? Świat wokół nas jest pełen inspiracji, zwłaszcza w tak ciekawych czasach. Mnogość wydarzeń, ludzkich postaw i emocji, w jakie obfituje 2022 rok jest niewyczerpaną kopalnią inspiracji dla każdego, kto jej poszukuje. Inspiracja jest ważna, bo pozwala nam wzbić się ponad szarą codzienność, pchnąć do zmian, pobudzić do tworzenia.

 Niezależnie od tego, skąd ją czerpiesz, pamiętaj: nie warto przejmować się opinią postronnych osób,  chęci są kluczem do sukcesu, a wszystkie genialne pomysły natychmiast zapisz, bo są  bardzo ulotne. Kiedy już uda ci się znaleźć inspirację i motywację dla jej zrealizowania, podziel się tym na swoim blogu, stronie czy Instagramie. Możesz napisać posty dla innych użytkowników, opisujące twoje doświadczenia. Kto wie, może sam kogoś zainspirujesz?