Każdy człowiek w swoim życiu wyznacza sobie jakieś cele – od tych małych po wielkie. 

I choć każdy te cele posiada, to jednak nie każdy potrafi je osiągać. Tu u wielu osób nasuwają się pytania „dlaczego jednym się to udaje, a innym nie?”, „dlaczego jedni osiągają swoje cele, a inni stoją w miejscu i nie mogą zrobić kroku w przód?”. I chciałoby się powiedzieć, że to wszystko przyjdzie z czasem i finalnie osiągniemy swój cel, to jednak realia są takie, że aby osiągać cele, trzeba za nimi podążać, a podążanie wymaga naszej pracy… nieraz bardzo ciężkiej pracy…

Nie ma jednej złotej zasady, która pozwoliłaby nam w szybki i prosty sposób osiągnąć zamierzony cel. Na wszystko trzeba sobie zapracować. A praca ta choć niełatwa, to jednak warta swojej ceny. Dlatego też poniżej znajdziesz 10 skutecznych sposobów jak osiągać swoje cele!

jak-osiagac-swoje-cele-poznaj-kilka-metod-ktore-sa-przystankami-na-drodze-do-celu

Droga do celu..

Niżej przedstawione metody to nasze przystanki na drodze do celu, na których musimy się zatrzymać. Każdy przystanek to jedna cenna zasada, która pozwoli nam szybciej i sprawniej osiągnąć cel. 

To co? W drogę!

1. Znajdź i sprecyzuj swój cel 

Określenie celu jest szczególnie ważne. Trudno jest dążyć do celu, co do którego nawet nie jesteśmy sprecyzowani. Mówimy sobie, że chcemy schudnąć, zacząć czytać książki, biegać. Jednak przy takich celach rzadko kiedy ustalamy sobie tak naprawdę konkretną ilość. A ilość w tym wypadku jest kluczowa. Sprecyzujmy nasze cele. Ustalmy na przykład, że zaczynamy biegać 2 razy w tygodniu, albo że przeczytamy 3 książki w miesiąc, pamiętając jednak o tym, żeby cel ten dla nas był realny i mierzalny w określonym czasie. Już wtedy łatwiej będzie nam analizować postępy, jakie wykonujemy. Jeśli założyliśmy to bieganie 2 razy w tygodniu, a przebiegliśmy tylko raz, to już wiemy, jakie błędy popełniliśmy na samym początku i łatwiej będzie nam ich uniknąć w dalszej drodze. 

2. Długopis w dłoń!

Cel zapisany na papierze jest jak umowa tyle, że zawarta między nami samymi. Jeśli się na coś „piszemy” musimy to wykonać. Jak udowodnili psycholodzy ludzie są dużo bardziej zaangażowani w to, co piszą niż w to, co myślą. Bo łatwiej jest przecież zmienić koncept w głowie niż na papierze. Dlatego zapisuj i działaj!

3. Nie czekaj

„Zaczynam od jutra” – ojjj ile razy się to słyszało. I tak przez następny miesiąc. Bo przecież trzeba zacząć od pierwszego dnia miesiąca, od poniedziałku, od rana… Nie, nie i jeszcze raz nie! Kończymy z wymówkami „od jutra”. Takie wymówki to niepowodzenie pisane z początku. Jeśli naprawdę chcemy coś osiągnąć, zaczynamy tu i teraz. Bez wymówek, bez usprawiedliwień.

4. Czytaj!

jak-osiagac-swoje-cele-czytaj-ksiazki-na-temat-rozwoju-osobistego

Książek na temat rozwoju osobistego i psychologii sukcesu jest mnóstwo. Zawsze warto zaczerpnąć trochę wiedzy od ludzi, którzy dzięki swoim nawykom i ciężkiej pracy osiągnęli i dalej osiągają swoje cele. Ekspertem w tej dziedzinie jest Brian Tracy, który w swoich książkach: „Cele! zdobędziesz wszystko, czego pragniesz, szybciej, niż myślisz” i „Nie tłumacz się, działaj! Odkryj moc samodyscypliny.” opisuje skuteczne metody jak osiągnąć swój cel i pokazuje jakie przeszkody mamy do pokonania na drodze w osiągnięciu celu.

5. Daj sobie pomóc!

Nie zakładaj z góry, że ze wszystkim poradzisz sobie sam. Czasami warto poprosić kogoś o pomoc. Ważne jednak, żeby była to osoba, która wspiera cię w twoich decyzjach i będzie przy tobie od początku do końca.

6. Nagradzaj się!

Nagradzaj swoje małe postępy. Twój cel to nie jedyna nagroda, jaka czeka cię na tej drodze. Każdy krok w przód to już wielka nagroda. Kup sobie coś, pojedź gdzieś, zrób coś dla siebie. Nie samą ciężką pracą człowiek żyje.

7. Pokonaj strach!

Nie pozwól, żeby strach stawał ci na przeszkodzie. Na tej drodze czeka cię wiele wyzwań, ale żeby stawić im czoło, trzeba pokonać strach. Panuj nad emocjami. Nie bój się porażek. Pokonanie swoich lęków tylko cię umocni i sprawi, że nie będzie dla ciebie rzeczy niemożliwych!

nie-pozwol-zeby-strach-stawal-ci-na-przeszkodzie


8. Nie poddawaj się!  


Porażki to świetna nauka na przyszłość. Lepiej żałować, że coś się zrobiło, niż żałować, że nie zrobiło się nic. Jeśli danego dnia coś ci nie wyszło, nie rezygnuj. Przeanalizuj swój błąd i następnego dnia postaraj się go uniknąć. Wytrwałość to najważniejsza cecha w osiąganiu celów!


9. Nic na siłę

Jak zamierzasz osiągnąć cel, podchodząc do tego na siłę? Zbyt duże wymagania i ambicje nie przyniosą pozytywnego skutku, a wręcz przeciwnie – sprawią, że szybko się wypalisz. Nie postawiaj sobie od razu wysoko poprzeczki. Staraj się małymi krokami dążyć do wyznaczonego celu, a efekty na pewno się pojawią.

 10. Bądź cierpliwy 

Jak już wspominaliśmy, droga, jaką musisz pokonać, by osiągnąć cel, jest dość długa, ale nie bez końca! Cierpliwość jest tutaj kluczem do sukcesu. Jeśli tylko będziesz ciężko i sumiennie pracował, na wszystko przyjdzie pora. A zapewniam cię, że gdy w końcu uda ci się osiągnąć cel, całą tę drogę będziesz wspominał z uśmiechem na ustach.


Jak osiągnąć swoje cele – podsumowanie

Powyższe metody jak osiągać swoje cele to nie przepis na gwarantowany sukces. Są to raczej podstawy, o jakie musimy zadbać na samym początki drogi do osiągnięcia celu. Jeśli już z początku zadbamy o detale, dalsza droga będzie…
Po prostu prostsza! Pracuj nad sobą, nie poddawaj się, a droga do celu na pewno będzie się skracać. Pamiętaj, że efekty nie przyjdą z dnia na dzień. To ile będziemy musieli na nie czekać, zależy tylko od nas samych.