Zastanawiasz się jak zarabiać w młodym wieku? Dorosły człowiek ma mnóstwo możliwości zarobku. Może założyć własną firmę, zarabiać przez internet, pracować na etacie lub przyjmować zlecenia. U ludzi w młodym wieku nie jest to niestety takie proste, ponieważ bardzo często wymagana jest pełnoletność. A przecież, nastolatkowie również mają swoje potrzeby, motywacje i cele, prawda? Dlatego wychodząc naprzeciw Twoim oczekiwaniom, stworzyliśmy listę 7 skutecznych pomysłów na uzyskanie wynagrodzenia. Jesteś ciekawy, jakich zajęć może podjąć się nastolatek, aby dorobić sobie do kieszonkowego? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł jak zacząć zarabiać!

Na czym można zarabiać pieniądze w młodym wieku? Proponowane zajęcia

Roznoszenie ulotek

Roznoszenie ulotek to doskonały sposób na dodatkowy zarobek dla osoby niepełnoletniej. Dlaczego? Jest to praca, którą cechują elastyczne godziny pracy, dzięki czemu bez problemu możesz połączyć ją z nauką i lekcjami w szkole. Twoja pensja uzależniona będzie od firmy zatrudniającej oraz ilości przepracowanych godzin. Jest to świetny sposób na szybki zastrzyk gotówki dla młodych osób. Pamiętaj, aby Twoje zatrudnienie było na podstawie umowy prawnej!

Pracuj w młodym wieku roznosząc ulotki

Sprzedaż książek

Uszczuplanie biblioteczki nie należy do najtrudniejszych patentów na zarabianie pieniędzy w młodym wieku. Wystarczy, że przejrzysz swoje książki, wybierzesz te, z których już nie korzystasz i oddasz je do skupu, na szkolny kiermasz lub sprzedasz online. Pamiętaj jednak zadbać o estetyczny wygląd lektur. Przecież mają one służyć jeszcze komuś innemu.

Możesz pracować w młodym wieku i sprzedawać książki

Ankiety

Praca online oferuje wiele możliwości, a jednym z najprostszych i najmniej wymagających sposobów zarobku dla młodego człowieka jest wypełnianie ankiet. Wystarczą Twoje chęci i sprawny internet. Twoja praca będzie polegała na wypełnieniu kwestionariusza nadesłanego przez firmę, z którą podejmiesz współpracę. Istnieje wiele stron, na których możesz zarejestrować się, mając przynajmniej 13 lat. Wystarczy założyć konto i już możesz zarabiać online.

Rozwiązywanie ankiet w domu sposobem na dodatkowy zarobek dla młodych

Opieka nad zwierzętami

Jeśli jesteś wielbicielem zwierząt, to nie musisz długo zastanawiać się, który sposób zarabiania pieniędzy wybrać. Najlepszą opcją dla Ciebie będzie bez wątpienia wyprowadzanie psa na spacer. Możesz zaoferować swoją opiekę również innym zwierzętom. Od czego zacząć? Zamieść swoje ogłoszenie w internecie lub popytaj znajomych. Wiele osób poszukuje opieki dla swojego pupila na czas wyjazdu. 

Pracuj w młodym wieku i wyprowadzaj psy sąsiadów za pieniądze

Pomoc przy zbiorach warzyw i owoców

eśli szukasz dodatkowej pracy, rozważ pomoc przy zbiorach warzyw i owoców. Jest to doskonały sposób na zarobek, zwłaszcza dla nastolatków, szczególnie w sezonie letnim i jesiennym. Wiele osób nie ma wystarczająco dużo czasu na samodzielne zbieranie warzyw i owoców. Dlatego też chętnie przyjmują młodych ludzi do pomocy. Praca fizyczna w ogrodzie nie jest łatwa, ale dzięki jej specyfice możesz cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Dodatkowym plusem jest to, że nie potrzebujesz dużego doświadczenia do zbiorów.  

Jednym ze sposobów na pracę w młodym wieku są zbiory warzyw i owoców.

Korepetycje

Korepetycje to nie tylko jeden ze sposobów na zarabianie pieniędzy w młodym wieku, ale także możliwość usystematyzowania swojej wiedzy. Największą zaletą pomocy w nauce jest to, że spotkania mogą odbywać się zarówno twarzą w twarz, jak i przez internet. Dzięki temu możesz dorabiać do swojego budżetu z dowolnego miejsca i o jakiejkolwiek porze. Dlatego, jeśli jesteś dobrym uczniem, to koniecznie spróbuj swoich sił w udzielaniu korepetycji. Koniecznie pamiętaj, aby odpowiednio przygotować się do prowadzenia zajęć. Zdobyte doświadczenia mogą przydać Ci się w dorosłym życiu i przyszłej pracy. Być może odkryjesz w sobie talent do pomocy w lekcjach i zostaniesz nauczycielem? Kto wie jak potoczy się Twoja ścieżka zawodowa?

Pracuj w młodym wieku udzielając korepetycji np. z matematyki, języka polskiego czy gry na gitarze

Rękodzieło

W dzisiejszych czasach olbrzymią popularnością cieszą się produkty handmade. Pasjonujesz się własnoręcznym tworzeniem wyrobów? Czas najwyższy popisać się swoją pomysłowością i stworzyć własne mydełka, biżuterię, czy ozdoby. Dlaczego jest to jeden z 7 skutecznych sposobów na zarabianie pieniędzy? Dlatego, że oprócz profitów materialnych możesz cieszyć się też z robienia czegoś, co lubisz. A przecież połączenie pracy z pasją jest bardzo ważne, prawda? Dlatego nie trać czasu. Zareklamuj swoją ofertę mediach społecznościowych i do dzieła! Możesz zacząć od wystawienia swoich dzieł na Vinted lub Olx.

Zarabiaj on-line na sprzedaży rękodzieł

Jak zarabiać w młodym wieku przez Internet?

Istnieje wiele sposobów, aby zarobić pieniądze w internecie w młodym wieku. Freelancing to jedna z opcji, gdzie możesz oferować usługi w zakresie projektowania graficznego, seo, obróbki zdjęć, programowania czy tworzenia szablonów na platformach takich jak Fiverr, Upwork i Freelancer. Jeśli masz lekkie pióro, prowadzenie bloga to kolejna alternatywa, gdzie możesz zarabiać poprzez reklamy wideo, afiliacje i Google AdSense. Eksploruj także rolę influencera – założ profile w mediach społecznościowych. Możesz spróbować swoich sił w sprzedaży produktów na platformach takich jak eBay czy Etsy, a nawet twórz i sprzedawaj aplikacje na platformach iOS i Android. Dzięki temu możesz rozwijać się i zarabiać online już od młodego wieku. Wszystkie te rzeczy możesz wykonywać zdalnie!

Marketing

Zarabianie w młodym wieku przez internet w 2024 roku otwiera przed młodymi ludźmi szerokie spektrum możliwości, szczególnie w dziedzinie marketingu online. Aby zacząć zarabiać pieniądze w młodym wieku, musisz mieć nie tylko odpowiednie umiejętności, ale także kreatywność i zrozumienie potrzeb swojej grupy docelowej. Marketing w sieci daje nieletnim szansę na wykorzystanie platform takich jak Instagram, TikTok czy YouTube, do tworzenia treści wideo, które mogą przyciągnąć uwagę i generować przychody.

Proponowane zajęcia dla młodych osób zainteresowanych zarabianiem w marketingu obejmują: prowadzenie własnego kanału na YouTube, na którym regularnie publikujesz materiały wideo o charakterze reklamowym; zarządzanie profilami marki na Instagramie, gdzie możesz promować produkty lub usługi poprzez angażujące posty i historie; oraz tworzenie kampanii reklamowych dla firm, wykorzystując swoją wiedzę i kreatywność do tworzenia przekonujących i skutecznych treści. Młodzi ludzie mogą także oferować swoje usługi online jako freelancerzy, zajmując się copywritingiem, projektowaniem graficznym lub konsultingiem w zakresie SEO, co wymaga posiadania umiejętności w określonej dziedzinie oraz zrozumienia specyfiki pracy w internecie.

Pamiętaj, że zarabiając w młodym wieku przez internet, musisz prowadzić działalność zgodnie z prawem, co często wymaga zgody rodziców lub opiekunów oraz przestrzegania odpowiednich przepisów, szczególnie jeśli chodzi o umowę o dzieło lub umowę o pracę. Internet jest pełen możliwości, a marketing online stanowi doskonałą opcję dla młodych, ambitnych osób, które już w 2024 roku chcą zacząć zarabiać i realizować swoje cele zawodowe.

SEO

W 2024 roku zarabianie w młodym wieku przez internet nabiera nowego wymiaru, zwłaszcza w dziedzinie SEO (Search Engine Optimization). SEO, będące kluczowym elementem marketingu cyfrowego, otwiera przed młodzieżą drzwi do świata, gdzie mogą zarabiać pieniądze, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności w optymalizacji treści online. Aby zacząć zarabiać w młodym wieku, musisz mieć nie tylko zrozumienie działania wyszukiwarek internetowych, ale także umiejętność tworzenia treści, które są jednocześnie wartościowe dla czytelników i zoptymalizowane pod kątem SEO.

Jako osoba niepełnoletnia, możesz oferować swoje usługi online, takie jak pisanie artykułów SEO, prowadzenie blogów tematycznych, czy tworzenie optymalizowanych treści na strony internetowe. Te proponowane zajęcia nie tylko pozwolą ci zarabiać pieniądze w młodym wieku, ale również rozwijać umiejętności, które będą cenne w przyszłej karierze zawodowej. Możesz również pracować nad optymalizacją stron internetowych pod kątem SEO, analizować słowa kluczowe i oferować konsultacje w zakresie poprawy widoczności online różnych marek.

seo

Jak zarobić pieniądze w wieku 13 lat ?

Mając 13 lat nie możesz pracować legalnie, w ramach umowy. Nic Ci jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać drobne prace dla rodziny, sąsiadów oraz znajomych. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na zarobek w wieku 13 lat.

 • Sprzedawaj rzeczy, które nie potrzebujesz. Możesz sprzedać zbędne książki, ubrania, zabawki i inne rzeczy, które można znaleźć w Twoim domu.
 • Masz trochę czasu? Zostań opiekunem zwierząt. Jeśli lubisz zwierzęta, spróbuj zostać opiekunem zwierząt, aby zarabiać dodatkowe pieniądze.
 • Wykorzystaj swoje praktyczne umiejętności i pracuj w ogrodzie. Możesz spróbować pracować w ogrodzie, aby sprzątać trawniki, podlewać kwiaty lub przycinać drzewa.

Jak zarobić pieniądze w wieku 15 lat?

Czy można pracować w wieku 15 lat? Tak, ale tylko w ograniczonym zakresie – w wolnym czasie można wykonywać prace na podstawie tzw. umowy zlecenia. Osoby powyżej 13. roku życia mogą wykonywać takie zlecenia, ale muszą mieć zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na podpisanie umowy. Dozwolone są także prace sezonowe lub wykonywanie usług w domu.

Poniżej kilka pomysłów na to, jak zarobić w wieku 15 lat!

 • Pracuj jako babysitter.
 • Sprzedawaj rzeczy na eBay lub Etsy.
 • Udzielaj lekcji języka obcego lub innego przedmiotu.
 • Pracuj w sklepie.
 • Zorganizuj wydarzenie lub imprezę.
 • Zbieraj i sprzedawaj zużyte baterie, puszki i butelki.
 • Wykonuj zlecenia związane z marketingiem internetowym.
 • Organizuj nowe aktywności i szkolenia.
 • Pracuj jako wolontariusz w swojej okolicy.
 • Zostań tłumaczem języka.

Ile godzin może pracować nastolatek w Polsce?

W Polsce obowiązuje Ustawa o zatrudnianiu pracowników w wieku od 15 do 18 lat. Według tej ustawy nastolatkowie w wieku 15-16 lat mogą pracować maksymalnie 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo, a nastolatkowie w wieku 17-18 lat mogą pracować maksymalnie 8 godzin dziennie i 48 godzin tygodniowo.

Dlaczego warto, aby nastolatek zaczął pracę?

Nastolatek powinien rozważyć podjęcie pracy, ponieważ pozwoli mu to zdobyć cenne doświadczenie, które może wykorzystać w przyszłości. Praca pozwoli także nastoletniemu nauczyć się odpowiedzialności, dyscypliny i samodzielności. Dzięki temu nastolatek będzie mógł poprawić swoje wyniki w szkole, a także zarobić dodatkowe pieniądze. Praca może także pomóc nastolatkowi w zdobyciu nowych umiejętności i zdobyciu kontaktów, które mogą okazać się przydatne w przyszłości.

Wiesz, jak zacząć zarabiać w młodym wieku? Zacznij działać!

Jak zarabiać w młodym wieku możesz dowiedzieć się, chociażby w social mediach czy na forach internetowych. W Internecie jest wiele ciekawych pomysłów, musisz po prostu z nich skorzystać!  Nastolatkowie często dostają kieszonkowe od rodziców. Jednak nie zawsze jest ono tak wysokie, że wystarcza na ich potrzeby. Dlatego też młodzi ludzie coraz częściej szukają sprawdzonych sposobów na zarobek. Te, które zamieściliśmy powyżej, z pewnością pomogą Ci podreperować Twój budżet. Reszta zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich chęci.

Jak powiedział Jack Canfield, autor książki pt. „Zasady Canfielda”:

Człowiek ma w życiu albo wymówki, albo wyniki

Zacznij działać!