Pomysł na swój własny biznes, to odwieczna zagwostka, z którą mierzy się każdy przyszły przedsiębiorca. Niektórzy chcieliby szybko zarabiać 10 tysięcy miesięcznie, a niektórzy mieć spokojny biznes, który nie będzie generował dużej ilości stresu. Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na tytułowe pytanie, jednak są sposoby, które pomogą wejść na odpowiednią dla Ciebie drogę biznesu.

Rodzaje pomysłów na biznes

Budowa przedsiębiorstwa od tzw. fundamentów, jest znacznie bardziej skomplikowana niż może się to wydawać. Pierw zastanów się, czy faktycznie chcesz stworzyć od podstaw swoją działalność, czy może zacząć od czegoś prostszego?

Jeśli nie masz kompletnie pomysłu na swój własny biznes, a zależy Ci na szybkim rozpoczęciu jakiejś działalności, możesz zacząć od franczyzy lub od wykupienia istniejącej już firmy.

Franczyza

To sposób prowadzenia działalności gospodarczej, w której występuje relacja pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą. Innymi słowy, jest to prowadzenie własnego biznesu pod szyldem innej, znanej już marki.

Zakup istniejącej już działalności

Często, zamiast wymyślać proch, możesz po prostu kupić istniejącą już działalność! Zamiast tracić czas na wszystkie rzeczy związane z zakładaniem działalności, skupiasz się na kontynuowaniu jej rozwoju i ulepszaniu jej Może przynieść fascynujące wyniki!

Pomysł na własny biznes? Zakup istniejącej działalności gospodarczej.

Jednak jak masz, chociaż mały zarys, tego czym chciałbyś się zajmować, warto stworzyć swój sklep internetowy, zostać partnerem handlowym lub freelancerem.

  • Bycie partnerem handlowym polega na prowadzeniu punktu sprzedaży produktów lub usług wybranego przez siebie dostawcy.
  • Sklep internetowy to idealny pomysł, dla początkujących przedsiębiorców. By uruchomić działalność w internecie, potrzebujesz swojego pomysłu, może od tego warto zacząć i pomału się rozwijać?
  • Freelancer działa zleceniowo, najczęściej przez internet, nie wychodząc w ogóle z domu i kiedy tylko chce. Jeśli jesteś dobry w pisaniu, tworzeniu stron internetowych (np. w WordPress Divi), lub w tworzeniu grafik, to może być to, czego szukasz!
    Możesz również wystawiać faktury bez założonej działalności – jako nierejestrowana działalność gospodarcza.

Gdzie szukać pomysłu?

Zacznij od siebie

Chciałbyś zarabiać na czymś, co sprawia Ci przyjemność? Odpowiedz sobie na te dwa podstawowe pytania. Co lubisz robić? Co potrafisz robić?

Dla ułatwienia możesz sporządzić listę swoich umiejętności, wiedzy, doświadczeń, zdolności lub przeprowadzić analizę SWOT swoją jak i swojego przyszłego biznesu!

A jeśli masz problem z określeniem, w czym jesteś dobry, to warto zapytać o to najbliższych – często inni dostrzegają w nas to, czego sami nie widzimy.

Gdzie można szukać pomysłu na własny biznes?

To może być pierwsza cegiełka do zbudowania wymarzonej kariery. Może się okazać, że po zrobieniu tej analizy odkryjesz, że dysponujesz specjalistyczną wiedzą, którą będziesz mógł podzielić się z innymi lub, że jesteś dobry w zarządzaniu zasobami ludzkimi, więc twoja działalność powinna uwzględniać te umiejętności.

Poznaj swoją okolicę i potrzeby przyszłych klientów

Zastanów się, czego nie ma w Twoim mieście lub w kraju. Stwórz coś, czego brakuje, lub dobrze funkcjonuje w innym rejonie i sprawdziłoby się w Twoim. A może zasięgnij pomysłu z innego państwa, dostosuj do preferencji swoich i swoich przyszłych klientów.

Szukasz pomysłu na biznes? Poznaj swoją okolicę i potrzeby przyszłych klientów.

By poznać opinie i potrzeby ludzi, pomogą Ci w tym ankiety! Dostosuj odpowiednie pytania, które pomogą Ci odkryć to czego chcą i co by się podobało Twoim przyszłym klientom, w ten sposób będziesz miał lekki zarys, czy Twój pomysł na biznes cieszyłby się zainteresowaniem, czy warto coś zmienić, póki jeszcze nie weszło w życie, a może wprost spytać czego by potrzebowali na rynku, może jakiś pomysł Ci się spodoba?

Poznaj przedsiębiorstwa od wewnątrz

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, by dowiedzieć się czym chcesz się zajmować, jest poznanie świata biznesu “od kuchni” z różnych dziedzin. Pracując w różnych firmach, obserwując i poznając różne procesy biznesowe i potrzeby związane z nimi, jesteś w stanie zdecydować, w którym kierunku iść.

Rozejrzyj się w sieci

W internecie znajdziesz pełno pomysłów na biznes w domu czy dochód pasywny w internecie. Dowiesz się również o nadchodzących trendach, przedmiotach, ubraniach lub usługach, które za moment będą na topie. Wykorzystaj tę wiedzę, wyprzedź innych i ciesz się pierwszeństwem na rynku.

Sprawdź różne strony internetowe, a na pewno coś przyciągnie Twoją uwagę!

Już wiesz, jak znaleźć dobry pomysł na biznes?

Znalezienie dobrego pomysłu na biznes jest wymagające i czasochłonne. Jednak nie należy się poddawać i trzeba dążyć do celu, by móc w końcu spełnić swoje marzenia o własnym biznesie!