Zastanawiasz się, jak zorganizować swój dzień? Masz dużo na głowie i chcesz z powodzeniem realizować swoje plany, zamiast odkładać wszystko na później? Aby to zrobić, musisz nauczyć się racjonalnie planować swój dzień. Poniżej przedstawimy Ci 10 wskazówek, o których musisz pamiętać, aby Twój dzień był efektywny, a Twoje zarządzanie czasem weszło na wyższy poziom!

Sprawdź, jak zorganizować swój dzień! 10 pomysłów!

1. Zacznij prowadzić planner

Chcesz wiedzieć, jak zorganizować swój dzień? Punkt pierwszy, którego nie da się obejść to prowadzenia dziennika, kalendarza lub plannera. Wybierz to, co najbardziej Ci odpowiada. Jeśli dla Ciebie najbardziej funkcjonalny jest papierowy kalendarz, używaj go! Pamiętaj, że opcji masz mnóstwo, więc jak sam czasami nie potrafisz odczytać swojego pisma, to może lepiej sprawdzi się u Ciebie kalendarz elektroniczny lub notatnik w telefonie, ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Każde z tych narzędzi pozwoli Ci skrupulatnie zapisywać zadania na każdy dzień i o niczym nie zapominać. Odhaczanie zadań z listy jest niezwykle satysfakcjonujące i napędza do działania, więc jak stwierdzisz, że któreś z zadań zostało ukończone, koniecznie je odhacz lub przekreśl.

Organizacja dnia z planerem zadań

2. Naucz się planować dzień – zasada 60:20:20

Bez względu na to, jak bardzo się starasz, nie jesteś w stanie w 100% zaplanować swojego czasu, a nawet jeśli to zrobisz, rzeczywistość bardzo szybko taki harmonogram zweryfikuje. O tym właśnie mówi zasada 60:20:20.

  • 60% czasu powinny stanowić zaplanowane czynności
  • 20% – nieoczekiwane wydarzenia
  • 20% – spontaniczne czynności zależne od tego, na co akurat będziesz miał ochotę
Naucz się planować dzień. Dobra organizacja czasu pracy.

Staraj się właśnie w ten sposób planować swój czas w ciągu dnia. Dzięki tej zasadzie nie przesadzisz z ilością obowiązków w ciągu dnia, nie nałożysz na siebie przesadnej presji i co najważniejsze, nie zapomnisz o odpoczynku.

3. Jak zorganizować swój dzień? Spisuj wszystkie pomysły, myśli

Na pewno w ciągu dnia wpadają Ci przypadkowe pomysły lub myśli do głowy. Czasami są to ciekawe propozycje, które mogłyby rozwinąć Twój biznes, a innym razem po prostu przypominasz sobie, czego akurat brakuje w Twojej lodówce. Gdy tego typu rzeczy wpadają Ci do głowy, łatwo o rozproszenie i dalsze analizowanie, a to sprawia, że czas, który powinieneś przeznaczać na zadanie, wydłuża się. Rozwiązaniem tego problemu jest spisywanie każdej myśli na kartce obok Ciebie. Po skończeniu danej czynności możesz swobodnie do tego wrócić, więc nic Ci nie umyka.

Aby dobrze zorganizować swój dzień, powinniśmy zapisywać wszystkie pomysły oraz myśli

4. Stosuj technikę pomodoro

Każdy, kto interesuje się lepszym zarządzaniem czasu, prędzej czy później trafi na technikę pomodoro. Obecnie można ją zaliczyć do narzędzi klasycznych, jeśli chodzi o organizację czasu pracy. Technika pomodoro opiera się na podzieleniu czasu na bloki, w standardowej wersji jest to 25 minut pracy i 5 minut odpoczynku. Po takim cyklu następuje kolejny, a po 4 pełnych możemy cieszyć się 30-minutową przerwą.

W czasie 25 minut powinniśmy odizolować się od czynników zewnętrznych i całkowicie skupić się na pracy. Wzmaga to naszą koncentrację na obowiązkach i dzięki temu przyspiesza ich wykonanie. Czas trwania cykli możemy ustawić pod swoje preferencje, równie dobrze może to być 40 minut pracy i 10 minut przerwy.

5. Deleguj zadania

Jak zorganizować swój dzień, gdy przytłacza nas ilość zadań? Zbyt duża liczba obowiązków w ciągu dnia może Cię skutecznie rozpraszać i powodować stres. Dlatego nie bój się prosić innych o pomoc. Jesteś w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu, jeśli pozwolisz innym zrobić coś, na czym Ty niekoniecznie się znasz, zamiast poświęcić czas na uczenie się tego i wdrażanie w życie. Każdy jest ekspertem w jakichś dziedzinach, Ty nie musisz być w każdej.

Deleguj zadania, aby dobrze zorganizować swój dzień

6. Naucz się odmawiać

Umiejętność odmawiania to dla wielu osób twardy orzech do zgryzienia. Żyjemy tak, aby nikogo nie urazić i każdy nas lubił, jednak często nie odmawiając komuś, sami sobie wyrządzamy krzywdę. Poświęcamy swój cenny czas, tylko po to, aby ktoś nas dobrze zapamiętał. Często cierpią na tym nasze obowiązki lub czas na odpoczynek. Nie bój się odmawiać, po prostu to zrób.

Bądź asertywny i naucz się odmawiać. Dzięki temu zaoszczędzisz więcej czasu.

7. Zjedz przysłowiową żabę

Żaba to nic innego jak Twoje najtrudniejsze i największe zadanie w ciągu dnia. Właśnie od wykonania takiego zadania powinniśmy zaczynać dzień, aby był on efektywny. Gdy je zrealizujesz od razu, odetchniesz z ulgą i kolejne wyzwania  przyjdą z łatwością. W innym wypadku Twoja silna wolna się wyczerpie i będziesz to odkładał na później, które być może nie nadejdzie tego dnia, co zacznie Cię napawać poczuciem winy. Dlatego wstań, zjedz „żabę” i ciesz się resztą przyjemnego dnia, bo przecież nic gorszego nie może Cię już spotkać.

8. Zaplanuj kolejny dzień

Wiesz już, że planowanie to podstawowy element zarządzania czasem, ale pewnie kiełkuje Ci w głowie pytanie, kiedy właściwie powinieneś to robić. Najrozsądniejszą opcją jest planowanie kolejnego dnia wieczorem. Wtedy możesz podsumować swój dzień i spisać listę zadań na kolejny. Dzięki temu Twój wieczór oraz sen będzie spokojniejszy, a poranek mniej chaotyczny, bo zamiast zastanawiać się rano, co musisz dzisiaj zrobić, po prostu zabierzesz się do pracy.

Aby lepiej zorganizować swój czas, zaplanuj kolejny dzień

9. Ustal priorytety, aby lepiej zorganizować swój dzień

Po spisaniu zadań, które musisz wykonać w danym czasie, warto byłoby ustalić priorytety, czyli czynności, które są najważniejsze. W tym również znaleźć przysłowiowe żaby, mniej ważne zadania oraz te, które możesz oddelegować. Wtedy będziesz w stanie ustalić plan poszczególnych dni nie obarczając się nadmiarem obowiązków.

10. Skup się na jednej rzeczy

Choć pojęcie multitaskingu, czyli robienie kilku rzeczy naraz, staje się coraz bardziej popularne to poza zadaniami zautomatyzowanymi, jak jazda samochodem, wcale nie jest efektywne. Zamiast rozpraszać się wieloma czynnościami naraz, skup się na jednej. Twoja praca będzie dużo bardziej efektywna, a jej jakość dużo wyższa. 

Aby lepiej zorganizować swój dzień, skup się na jednej rzeczy

Jak zorganizować dzień | 10 rzeczy, o których musisz pamiętać!

Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć na start o tym, jak zorganizować swój dzień już wiesz, więc czas to wcielić w życie! Zastanów się, jakie działania są niezbędne, abyś mógł zrealizować swoje cele i spisz harmonogram zadań. Dobrze zorganizowany dzień przyniesie Ci wiele radości i satysfakcji z wykonanych działań.