Czy często prosisz o dodanie kilku dodatkowych godzin do swojego dnia? Jesteś osobą aktywną i masz dużo do zrobienia? Prawdopodobnie jesteś zdezorientowany ilością zadań, które gromadzą się non stop. Chcesz wiedzieć, jak zorganizować swój dzień i poświęcić każdemu swoją niepodzielną uwagę. Ponadto chciałbyś nie zapominać o swoim życiu osobistym i własnych zainteresowaniach, ale ze względu na liczbę wykonywanych zadań nie zawsze jest to możliwe. Dlatego, aby uniknąć takiej sytuacji, musisz nauczyć się racjonalnie planować swój czas. Każdy chciałby zarabiać więcej a pracować mniej. Pomoże Ci w tym zarządzanie swoim czasem i kilka naszych przydatnych wskazówek, jak ułatwić sobie dzień i zrobić wszystko! Sprawdź jak zorganizować swój dzień krok po kroku!

Jak zorganizować swój dzień krok po kroku?

1. Zacznij prowadzić dziennik lub planner

Najlepsze pomysły jak zorganizować swój dzień krok po kroku. Zacznij prowadzić dziennik lub planer.
Zapisywanie zadań ma ogromny wpływ na lepszą organizację życia!

Pierwszym punktem, od którego należy zacząć, jest skrupulatne zapisywanie wszystkich zadań. Planer lub dzienniczek pomogą Ci uporządkować zadania i sprawią, że proces planowania będzie o wiele łatwiejszy. Zdecyduj, który format, elektroniczny czy papierowy, jest dla Ciebie wygodniejszy w użyciu. Czy będzie to kalendarz, czy tabelka w telefonie, wszystko zależy od Twoich preferencji i fantazji! Najważniejsza jest tu funkcjonalność. Mała rada: kiedy już wykonasz jedno z zadań, przekreśl je jaskrawym kolorem. O wiele przyjemniej jest podjąć się kolejnego zadania, kiedy widzisz, jak Twoja lista zadań zmniejsza się przed Twoimi oczami!

2. Ustalanie priorytetów

Podziel swoje zadania na ważne i mniej ważne, pilne i odłożone na później. Powinieneś również zaplanować swój dzień tak, aby najpilniejsze i najważniejsze zadania były wykonywane w pierwszej kolejności. Są rzeczy obowiązkowe, ważne i terminowe do zrobienia. Na przykład, w planie na tydzień najpierw zapisz godziny pracy, kursy i tak dalej, ponieważ w tym czasie nie możesz robić nic innego. Musisz ustalić priorytety.  „Na później” zostaw rzeczy, które mogą poczekać, nawet w nagłych wypadkach, do jutra. I pamiętaj o złotej zasadzie: nie odkładaj na jutro tego, co możesz zrobić dzisiaj. Bez ustalenia konkretnego celu – np. „zarabiać 10 tysięcy złotych miesięcznie do końca roku”, trudno będzie go osiągnąć.

3. Kategoryzacja

Zawsze chcesz mieć wszystko pod kontrolą i nie zmarnować ani jednej minuty. Pielęgnacja, obowiązki domowe, praca, czas wolny i sen. Możesz napisać tabelę, na przykład, a następnie  umieścić w niej kilka kategorii, takich jak rzeczy związane z pracą, obowiązki osobiste i rozrywka. Następnie przypisz każde zadanie do odpowiedniej kategorii. W ten sposób każda minuta twojego czasu będzie pod kontrolą

4. Metoda 80/20

Jak zorganizować swój dzień. Skorzystaj z zasady Pareto.
Zasada Pareto

Chcesz wiedzieć, jak zorganizować swój dzień? Spróbuj metody 80/20! Na jakie zadania poświęcasz 80% swojego czasu? E-maile? Messengery? Pamiętaj, że to daje tylko 20% Twojej produktywności i skup się na naprawdę ważnych rzeczach.

“80% Twojej produktywności wymaga 20% Twojego czasu”.

Zasada Pareta – Wikipedia, wolna encyklopedia

Dzięki tej metodzie możesz nie tylko ocenić efektywność swojego życia, ale także przejąć nad nim kontrolę. Weź odpowiedzialność i popraw obszary, w których występują problemy. 

5. Nawyk wczesnego budzenia się

Jak zorganizować swój dzień krok po kroku. Wczesne wstawanie, również w weekendy.
Im wcześniej wstajesz, tym masz więcej produktywnego czasu na działanie!

Różne badania wykazały, że pierwsze trzy godziny dnia pracy są uważane za najbardziej produktywne. To właśnie wtedy jesteś najbardziej zorganizowany i skoncentrowany, dzięki czemu łatwiej przychodzi Ci generowanie pomysłów i planów. Naucz się budzić wcześnie. Nie tylko w dni robocze, ale również w weekendy. Twoje ciało nie będzie zaskoczone, jeśli wstaniesz z łóżka o 8:00 w sobotę! I tak już musi to robić prawie codziennie, więc nie będzie stresu. Ale nie będziesz miał zmarnowanego weekendu ze straconym czasem, a będziesz miał o wiele więcej możliwości niż zwykle! Jeśli naprawdę chcesz zostać w łóżku przez całe popołudnie, pozwól sobie na jeden dzień, ale nie na cały weekend. Będziesz żałował, że przegapiłeś ten czas!

Hal Elrod w swojej książce „Magia poranka” opisuje, jak pierwsza godzina po przebudzeniu decyduje o powodzeniu dnia i pomaga Ci osiągnąć Twój potencjał. 

„Jeśli chcesz kłaść się wieczorem spać z poczuciem satysfakcji, budzić się każdego ranka z poczuciem determinacji”.

6. Skoncentruj się na jednej rzeczy

Nie odgrywaj roli Juliusza Cezara. Nawet jeśli jesteś bardzo aktywną i produktywną osobą, nie powinieneś brać na siebie wszystkiego naraz. Co więcej, jeśli weźmiesz na siebie zbyt wiele, to równie szybko nastąpi wypalenie emocjonalne, które tylko pogorszy sytuację. Lepiej jest zrobić mniej w ciągu dnia, ale za to o wyższej jakości. Jakość pracy jest zawsze o wiele bardziej doceniana.

7. Delegacja

Nie bój się prosić innych ludzi o pomoc! Każdy jest mistrzem w pewnych dziedzinach. Niestety, w życiu trzeba robić rzeczy, które nie są do końca przyjemne. Spróbuj, jeśli to możliwe, podzielić się odpowiedzialnością, delegując niektóre zadania na innych. Na przykład, nie masz czasu i chęci, aby zrozumieć tworzenie wykresów, tabel itp. Daj to komuś, kto bez problemu zna ten obszar. W ten sposób ułatwiasz sobie pracę i uwalniasz część swojego czasu. Jedną z opcji jest uproszczenie złożonego zadania, można podzielić je na kilka kroków.

8. Zwracanie uwagi na własne uczucia 

Oczywiście, ciężka praca jest nadal poważana, a wyniki są inspiracją do większych osiągnięć. Nie zapominaj o sobie. Kieruj się swoimi uczuciami i bądź realistą co do swoich możliwości. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie są Twoje mocne strony i nad czym musisz jeszcze popracować. Nie umniejszaj znaczenia dobrego odżywiania czy snu, poświęcaj zdrowiu tyle samo uwagi co pracy. W końcu zdrowy człowiek jest o wiele bardziej produktywny i energiczny.

9. Przygotowywanie dla siebie

Nie musisz dostosowywać się do planów innych ludzi, składaj i planuj jak chcesz, jak Ci wygodnie, jak korzystnie. Na przykład, chcesz pracować bliżej domu, proszę bardzo – szukaj i działaj

10. Umiejętność odmawiania

Asertywność - jeden z najlepszych sposobów na organizację swojego dnia. Naucz się odmawiać.
Asertywność – to podstawa dobrego planowania dnia!

Z poprzedniej wskazówki, dotknijmy tematu granic osobistych. Bardzo często okazuje się, że nie potrafimy odmawiać ludziom. Czy to prośba o pracę, czy spotkanie z nudnym przyjacielem. Zostaliśmy tak wychowani, że nie chcemy nikogo urazić ani zdenerwować, staramy się każdemu pomóc w miarę możliwości. To, z czego nie zdajemy sobie sprawy, to fakt, że nie powinniśmy tego robić na własną szkodę lub ze szkodą dla naszych planów! Ważne jest, aby wybrać i podjąć decyzję. Nie bój się swojego wyboru i nie słuchaj nikogo. Po prostu to zrób. Dawaj zadania i je wykonuj. Z czasem, jeśli będziesz to robić regularnie, łatwiej będzie Ci zorganizować siebie i swój czas.

Jak zorganizować swój dzień krok po kroku? Zacznij działać!

Zastanawiasz się jak zorganizować swój dzień krok po kroku? Po prostu zacznij działać! To są wszystkie tajemnice. Każdy ma tyle samo godzin w ciągu dnia. Nie liczy się ilość czasu, ale to, co z nim zrobisz. Musisz umieć przetwarzać duże przepływy informacji, określać, jakie działania są niezbędne do osiągnięcia Twoich celów i oczywiście działać. Jeśli nauczysz się właściwie organizować swój czas, każdy dzień będzie przynosił Ci radość i pozytywne emocje!