Jak przestać przejmować się ludźmi oraz ich opinią? Każdy chce, aby inni ludzie go lubili i marzy o tym, aby być atrakcyjnym w ich oczach. Wiele osób stale monitoruje swoje strony na Facebooku i Instagramie, licząc polubienia i komentarze. Podobać się to podstawowe pragnienie, które zrodziło się w nas. Reagujemy na wszystko, co nas otacza. Od dawna mamy oczekiwania co do tego, jak powinien wyglądać świat i jak powinni zachowywać się ludzie, którzy go zamieszkują. A jednym z naszych mocno zakorzenionych przekonań jest to, że wiemy, jak inni ludzie powinni nas postrzegać, jak reagować na nasz wygląd i zachowanie.

Zaczynając zwracać coraz mniejszą uwagę na to, co Cię tworzy – talenty, przekonania i wartości – i dążąc do dostosowania się do opinii innych może być szkodliwe dla Twojego potencjału. Tacy ludzie są niepewni siebie, boją się krytyki zewnętrznej. Obawiają się wyśmiania lub odrzucenia, rezygnują ze swojego punktu widzenia i nie rozpoczynają czegoś, czego wyniku nie są w stanie przewidzieć. A więc jak przestać przejmować się ludźmi?

Dlaczego się boimy?

Myśli o tym, co myślą inni, są niestety częścią osobowości człowieka, ponieważ mamy do czynienia ze „starożytnym mózgiem”. Pragnienie aprobaty społecznej sprawiło, że nasi przodkowie byli ostrożni i sprytni. Tysiące lat temu, gdyby odpowiedzialność za nieudane polowanie spadła na konkretną osobę, jego miejsce w plemieniu mogło być zagrożone.

Chęć przystosowania się na tle paraliżującego strachu przed byciem nieatrakcyjnym podważa możliwość dalszego życia tak, jak lubisz. Około 100 lat temu socjolog Charles Cooley stworzył teorię lustrzanego „ja”, sens, której jest następujący:

Nie jestem tym, co myślę o sobie, i nie jestem tym, co myślą o mnie inni. Jestem tym, co myślę o tym, co myślą o mnie inni.

Jest to kolejny dowód na to, jak wielką wagę przywiązujemy do opinii innych ludzi.

Zapominamy jednak, że inni często oceniają nas na podstawie swoich przeszłych doświadczeń, nawyków, uczuć – wszystkiego, co nie ma z nami nic wspólnego. Dlatego opieranie poczucia własnej wartości na opiniach osób trzecich jest bardzo zawodne. Kiedy polegasz całkowicie na opiniach, starasz się ich zadowolić, podnieść się w ich oczach, a w końcu tracisz siebie.

Jak opanować strach przed opinią innych?

jak-przestac-przejmowac-sie-ludzmi-opanowanie-strachu-przed-opinia

Na początek warto wspomnieć, że to pytanie jest bezpośrednio związane z poziomem Twojej samooceny. Uświadom sobie, dlaczego przejmujesz się opiniami innych lub tym, jak wpływają one na twoją wydajność. 

Według Gervais`a psychologa specjalizującego się w poprawie efektywności, ludzki lęk przed opiniami innych ludzi stał się w dzisiejszym świecie irracjonalną i bezproduktywną obsesją, a jego negatywne konsekwencje wykraczają daleko poza problem profesjonalizmu i produktywności. Oto kilka wskazówek, jak nie poddawać się temu uczuciu. 

Podniesienie poczucia własnej wartości

podnies-poczucie-wlasnej-wartosci

Wysoka samoocena jest wynikiem pracy, którą wykonujesz. Są to zatwierdzone procesy, które pogłębiają doświadczenie, są to osiągnięcia. Uświadom sobie, że Twoje życie zależy od Ciebie, a inni ludzie tak naprawdę nie interesują się Tobą.  Każdy ma swoje własne życie. Pamiętaj, że głównym warunkiem osiągnięcia tego, czego pragniesz, jest ciągła praca. I nawet chęć pokonania strachu jest również pracą z twojej strony! 

Ustal swoje priorytety

Przeanalizuj swój stan wewnętrzny. Eksperci zalecają wyobrażenie sobie swojego życia w dwóch scenariuszach. Następnie zapisz wyniki w dwóch kolumnach. Jeśli będziesz pracować dalej, a jeśli przestaniesz, jak zmieni się Twoje życie? Czy będziesz szczęśliwy? Myśl z głową i kieruj się swoimi prawdziwymi pragnieniami. Przelotne opinie innych ludzi nie są warte Twoich celów! Musisz przestać przejmować się ludźmi i zacząć robić to, co chcesz, a nie to, czego oczekują inni.

Wyznacz granice osobiste

Zaakceptuj fakt, że często ludzie nie umieszczają komentarzy, których nie potrzebujesz z powodu złośliwości, ale po prostu grają na czynniku ludzkiej ciekawości. Oddziel konstruktywną krytykę i rzetelne rady od bezsensownych komentarzy tzw. krytyków kanapowych. Pamiętaj, że łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Spójrz na pozytywne strony 

Jeśli ludzie mówią o Tobie, to przynajmniej zwróciłeś ich uwagę. Czasami jest to o wiele lepsze, niż pozostanie niezauważonym. Obróć to na swoją korzyść! Zwróć uwagę na to, co ludzie myślą w kontekście analizy i reakcji na Twoją pracę. Nawiąż z nimi relację i uczyń z ludzi narzędzie wspierające Twój własny rozwój. Przeanalizuj, co publiczność lubi, a czego nie. Z opinii innych osób można czerpać inspirację i wymyślać różne nowe działania. Cokolwiek zrobisz, komentarze i opinie będą zarówno pozytywne, jak i negatywne. 

Potencjał serialu The Squid Game nie dla wszystkich był oczywisty. Początkowo wielcy producenci wielokrotnie odrzucali scenariusz filmowca, uniemożliwiając mu pracę nad projektem. Według kanału Telegram Netflix, Hwang Dong-hyeokowi czasami brakowało pieniędzy w tym czasie. Ale nawet to nie przeszkodziło mu w ukończeniu projektu. 

Uwierz w siebie!

jak-przestac-przejmowac-sie-ludzmi-nie-boj-sie-wiara

Dlaczego marzyciele mogą odnieść sukces? Z jednego prostego powodu – kiedy człowiek marzy o tym, żeby zrobić coś dla ludzi w jak najlepszy sposób, ma inną energię! Myśli głową, kręgosłupem, pracuje całe ciało i wie jasno, że i tak mu się uda. Wtedy podejmuje najbardziej niestandardowe decyzje. I właśnie dlatego są ludźmi numer jeden! 

To, co naprawdę ma znaczenie, to sposób, w jaki oceniasz siebie. Dlatego podejmując ważne decyzje, staraj się być w 100% wierny swoim przekonaniom i wartościom. Jak przestać przejmować się ludźmi? Nigdy nie bój się robić tego, co uważasz za słuszne.