Strach przed działaniem często paraliżuje nas i nie pozwala swobodnie działać. Odczuwanie strachu przed działaniem to naturalna reakcja organizmu, która niestety często okazuje się naszym największym wrogiem w dążeniu do celu. Skutecznie potrafi powstrzymać nas przed zmianami, realizacją marzeń i zaprzepaścić nasze plany na przyszłość. I, mimo iż przed lękiem tym, nie da się uciec, to są sposoby, aby go pokonać

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym w końcu pokonasz strach przed działaniem i zrealizujesz Swoje marzenia! 

Dlaczego boimy się działać?

Strach przed opinią innych, czyjeś wyobrażenia zaprogramowane w naszej podświadomości, poczucie bycia niewystarczającym – to najczęstsze powody, przez które boimy się działać. Chcąc pokonać strach, musimy pamiętać, że nie opinia ludzi jest ważna, a nasze poczucie własnej wartości!

Dlatego jeśli po raz kolejny usłyszysz od znajomego, że jedyna słuszna praca, to praca etatowa, pozostaw tę informację bez komentarza. Dyskusja z ludźmi, którzy nie mają ambitnych celów, jest po prostu zbędna. 

Lęk przed działaniem – skuteczne sposoby, by go pokonać!

jak-pokonac-strach-przed-dzialaniem-lek

Zastanów się, gdzie leży problem

 Przeanalizuj sytuacje, swoje myśli, odczucia oraz wyobrażenia. Zwróć uwagę na ludzi, którymi się otaczasz, rodzinę – to często w nich może leżeć największy problem. 

jak-pokonac-strach-przed-dzialaniem-zastanow-sie-gdzie-lezy-problem

Oswój się ze zmianami 

Zmiany w życiu są potrzebne. To one pozwalają nam się rozwijać i zdobywać wyznaczone cele. Dlatego, jeśli naprawdę chcesz coś osiągnąć, musisz pogodzić się z myślą, że zmiany będą konieczne. 

Przeanalizuj Swoją obecną sytuację 

Zastanów się, czy obecny stan życia Ci odpowiada, czy spełniasz się w tym, co robisz – dzięki temu uświadomisz sobie, co tak naprawdę możesz zyskać, gdy postanowisz zacząć działać.

dlaczego-boimy-sie-dzialac

Zwróć uwagę na Swoje dotychczasowe osiągnięcia

Zmiana szkoły, studia, pierwsze egzaminy, nowa praca – wszystkie te sytuacje stawiały nam nowe wymagania i konieczność zmiany. Zastanów się nad tym, ile już w życiu osiągnąłeś i jakim kosztem. Może się okazać, że z trudniejszymi rzeczami miałeś do czynienia, a i tak sobie poradziłeś!

Znajdź w sobie odwagę 

Odwaga nie oznacza braku odczuwania lęku. Wręcz przeciwnie! Odwaga to działanie, pomimo strachu. Pozwala ona przeobrażać lęk w swojego sprzymierzeńca i tym samym osiągać wyznaczone cele. 

Uwierz w Siebie a pokonasz strach przed działaniem!

jak-pokonac-strach-przed-dzialaniem-znajdz-odwage

Dopóki będziesz wierzył, że jesteś w stanie coś osiągnąć, zrobisz to! To właśnie wiara motywuje nas do działania. Skończ z wymówkami, że to nie dla Ciebie, że coś jest za trudne, zbyt skomplikowane. To nie przybliży Cię do wymarzonego celu. Uwierz w Swoje możliwości i w samego Siebie, a na pewno zobaczysz efekty!

Jak pokonać strach przed działaniem – podsumowanie 

Pozorny trud w znalezieniu czasu wolnego poza pracą na rozwój osobisty i dokształcanie się, niechciane wystawianie się na opinię innych – to najczęściej występujące obawy przed działaniem. Zmiany w życiu są trudne, to prawda. Jednak wszystko jest możliwe, jeśli tego chcemy!

Dążąc do celu, musimy pamiętać, że to nie opinia innych jest ważna, a nasze własne przemyślenia. Ludzie zawsze będą mieć jakieś „ALE”, dlatego nie warto jest się ich słuchać. Chcąc pokonać strach przed działaniem, musisz stać się egoistą. Pamiętaj, że walczysz o Swoje marzenia i to ty jesteś odpowiedzialny za ich osiągnięcie. 

Dlatego znajdź w sobie odwagę, uwierz, że potrafisz i…działaj!