Jak się rozwijać zawodowo? „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiuKonfucjusz. Jeśli dopiero wkraczasz na rynek pracy i chcesz odnaleźć tą, w której nie przepracujesz ani jednego dnia, powinieneś postawić na swój rozwój! Bądź otwarty na ciekawe oferty pracy. Wykorzystaj swoje zainteresowania i osiągnij lepsze dochody. Popraw komfort swojego życia. Ciesz się tym, co robisz. Dowiedz się, jak się rozwija zawodowo! Skorzystaj z tych czterech kroków, aby odnieść sukces.

Zacznij od wyznaczenia celu

Po pierwsze dowiedz się dokąd dążysz. Poświęć na przemyślenia więcej czasu. Dlaczego? Dobre ustalenie celu pozwala na pełne wykorzystanie twoich możliwości. Co więcej, dzięki dobrej organizacji zaoszczędzisz czas oraz frustrację wynikającą z poczucia stania w miejscu. Jedną z metod wyznaczania celów, która może ci pomóc, jest metoda SMART. Ustalając cel oprócz wyobrażeń przyszłości przeanalizuj również teraźniejszość.

ustal cel

Rozpoczynając kreację swojej ścieżki zawodowej odpowiedz sobie na kilka pytań

  • Jakie codzienne czynności sprawiają ci przyjemność?
  • W czym czujesz się dobry?
  • Co sprawia, że dostajesz przypływu energii?
  • Dlaczego chcesz dążyć właśnie do tego miejsca?

Uwolnij swój potencjał!

Rozwój zawodowy jest jednym z elementów rozwoju osobistego. Zdobywaj nowe umiejętności, odkrywając swoje pasje. Zamień zainteresowania w kompetencje, które zaskoczą twoich przyszłych pracodawców. Dzięki nim wyróżnisz się na rynku pracy.

uwolnienie swojego potencjału

Internet daje nam wiele narzędzi, które mogą ci w tym pomóc

Kursy

W sieci znajdziesz wiele propozycji, które mogą cię zainteresować. Ucz się od ekspertów i zdobywaj nowe umiejętności. Pamiętaj, że udział w kursie nie musi wiązać się z wydatkiem. Możesz skorzystać z darmowych szkoleń online. Niektóre umożliwiają zdobycie certyfikatu, który pomoże ci zbudować CV.

Kursy on-line

Webinary

Jest to stosunkowo nowa forma kształcenia. Przybiera formę seminarium internetowego, które odbywa się w czasie rzeczywistym. Wyszukaj fanpage na Facebooku z frazą „webinary” i znajdź łatwo ten, który najbardziej cię interesuje.

E-booki

Rozwój swoich umiejętności nie jest jedyną zaletą czytania. Korzyści, jakie ze sobą niosą to także poczucie zrelaksowania i dobrze spędzonego czasu. W wybrane pozycje możesz zaopatrzyć się za darmo, wykupić lub skorzystać z subskrypcji.

ebook

Czasopisma branżowe

Ich cykl publikacji w przeciwieństwie do książek jest stosunkowo krótki. Dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz aktualne i wysokiej jakości newsy z prasy branżowej.

Podcasty

Jeżeli nie lubisz czytać podcasty mogą okazać się idealną alternatywą dla ciebie. Wybierz tematykę, która najbardziej ci odpowiada. Oprócz wartości edukacyjnej słuchanie podcastów to również ciekawa forma spędzania wolnego czasu i relaksacji.

Najlepsze podcasty marketingowe w internecie. Ranking top10

Aplikacje

Rozwijaj swoje umiejętności wykorzystując aplikacje. Szczególnie wartościowe mogą okazać się aplikacje służące do nauki języka. Język angielski stał się już podstawą wśród poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Wyróżnij się spośród konkurencji. Obecnie jedne z bardziej pożądanych języków na rynku pracy to języki: niemiecki, hiszpański, francuski oraz włoski.

Pokaż się światu

Nie daj się szukać! Wyjdź pierwszy z inicjatywą. To naprawdę ważne, jeżeli chcesz rozwijać się zawodowo. Aby zostać znalezionym, na początku trzeba się pokazać.

Jeżeli jesteś studentem masz wiele możliwości

Co roku odbywają się nabory do organizacji studenckich. Jako członek organizacji zdobywasz również doświadczenie, które możesz wykorzystać w przyszłej pracy. Poznajesz struktury, w jakich działają i stajesz się częścią ich wspólnoty. Zaczynając od pozycji członka zespołu możesz wspinać się w hierarchii stawiając czoła większym wyzwaniom.

Organizacje studenckie oraz koła naukowe to również idealne miejsce do budowania relacji. Poznawaj wartościowych ludzi i wymieńcie się doświadczeniami. Naucz się pracować w nowym środowisku. Często to tutaj zawiązują się trwałe znajomości oraz przyjaźnie.

Skorzystaj z narzędzi dostępnych dla każdego!

Obecnie ogromna część życia ludzi przeniosła się do świata Internetu. Niesie to ze sobą wiele korzyści. Dzięki obecności w internecie możesz budować wizerunek, nawiązywać nowe kontakty czy chociażby zarabiać pieniądze. Dlatego warto w nim uczestniczyć.

człowiek przy komputerze korzystający z narzędzi internetowych

Zaznacz swoją obecność mądrze używając portali społecznościowych. Na Facebooku znajdziesz wiele grup gdzie możesz pokazać swoją aktywność. Niech będą to grupy, które pomogą ci dotrzeć do ludzi z branży, w której chciałbyś zacząć swoją karierę. Twórz, komentuj oraz reaguj na posty. Zadawaj pytania i buduj nowe znajomości.

Jeśli aspirujesz na przyszłego managera nie zapomnij o profilu na LinkedIn. Jest to międzynarodowa platforma, której celem jest nawiązywanie kontaktów zawodowo-biznesowych. Jako przyszły kandydat o pracę możesz podzielić się swoim doświadczeniem, wykształceniem oraz mocnymi stronami. Jest to miejsce, które często odwiedzają rekruterzy.

Jak się rozwijać zawodowo? Nie bój się zmian!

T. Harv Eker w swoim dziele napisał „Żebyś mógł się rozwinąć, musisz poszerzyć swoją strefę komfortu. A naprawdę rozwijasz się tylko wtedy, gdy znajdujesz się poza strefą komfortu.”

Ciągła rutyna sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Powtarzamy wyćwiczone schematy, które znamy i wiemy, że nie mogą nas zaskoczyć. To jednak błędne koło, które skutecznie hamuje twój rozwój. Jeśli nie podejmiesz ryzyka, będziesz stać w miejscu. Nie bój się działać! Zaplanuj swoją ścieżkę kariery i podążaj nią.  Wykorzystaj w pełni możliwości, które doprowadzą cię do celu. Uwolnij swoją kreatywność, rozwijaj swoje zainteresowania i kochaj to, co robisz. Wyróżnij się i zaznacz swoją obecność! To właśnie Ty masz wpływ na to, jak będzie wyglądać Twoje życie.