Jak zintegrować pracowników on-line? Każdy pracodawca wie, że zgrany zespół to podstawa działalności firmy. Gdy w miejscu pracy panuje dobra atmosfera, to chętniej tu przychodzimy. Jest to zdecydowanie ważny czynnik motywacyjny. Natomiast najlepszym narzędziem w budowaniu relacji między pracownikami i kadrą zarządzającą są firmowe spotkania integracyjne, które stanowią realną korzyść dla firmy i są elementem strategii team building. Nie można zapominać, że integracja jest dużym urozmaiceniem dla codziennej pracy szczególnie obecnie, w dobie panującej pandemii. W związku z tym zagrożeniem przed pracodawcami pojawiło się obecnie nowe wyzwanie – integracja pracowników online. Jak rozwiązać ten problem? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Co to jest integracja?

Najprościej możemy powiedzieć, że integracja to jest proces tworzenia całości z części, czyli … dążenie do zjednoczenia. Głównym celem integracji jest scalenie zespołu. W naszym przypadku są to działania mające na celu zbudowanie pozytywnych relacji pomiędzy pracownikami a kadrą kierowniczą pracodawcy, które powinny być oparte na koleżeństwie, wzajemnej pomocy i wsparciu. Integracja jest skutecznym sposobem na zmotywowanie zespołu do działania. Członkowie zespołu uczą się efektywniejszej komunikacji, co sprzyja zwiększeniu wydajności. Dzięki integracji zdecydowanie polepsza się atmosfera w pracy.

Sposoby jak zintegrować pracowników w firmie on-line

Integracja pracowników online

Bieżący czas jest dużym sprawdzianem i zarazem wyzwaniem dla pracodawców. Niestety, pandemia oraz praca zdalna zdecydowanie nie sprzyjają zespoleniu pracowników. Chcąc mieć dobrze funkcjonujący zespół należy postawić na nową formę – integrację zespołu online. Wiemy przecież, że zintegrowany zespół to duża korzyść dla firmy.

Zespół w firmie on-line

Dotychczas integracja przebiegała w sposób naturalny, np. przy kserokopiarce lub ekspresie do kawy. Niektórzy pracownicy spontanicznie umawiali się też na wspólne wyjścia, np. na mecz lub do pubu. Sytuacja się zmieniła, gdy ogłoszono pandemię. Obecnie, w związku z dużą liczbą zdalnych pracowników, pozostała tylko integracja online. Praca zdalna sprawia, że ludziom zaczyna dokuczać samotność. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby tradycyjne spotkania zastąpić integracją wirtualną.

Rodzaje zabaw integracyjnych online

Integracje online to doskonały pomysł, żeby zaktywizować i zmotywować osoby pracujące w formie zdalnych zespołów. Poniżej przedstawimy Ci kilka przykładów. Działania te możesz zorganizować sam lub też możesz zlecić firmie eventowej. Na rynku dostępne są również platformy do integracji pracowników online, np. platforma LXP LearnWay. Nie zapominaj, że wirtualne spotkania mogą być bardzo kreatywne.

Biuro online

Biuro w warunkach domowych? A dlaczego nie. Konieczna jest jednak w tym przypadku aktywna transmisja wideo. W tej formie współpracownicy mają ciągłość kontaktu ze sobą. Jest to plusem np. przy realizacji niektórych zadań wymagających pracy zespołowej.

Codzienna poranna kawka

Odpowiednikiem wyjścia na kawę może być codzienne spotkanie pracowników przy włączonych kamerkach. Można to robić w luźnej atmosferze w ramach np. przerwy śniadaniowej.

Kawa on-line z pracownikami

Kalambury

Każdy je zna i lubi. Można je bez problemu przeprowadzić online. Potrzebna jest tylko kamerka i hasła na kartkach. Pracownicy lubią gry integracyjne, a przy tym mogą pobudzać swoją kreatywność.

Kalambury jako sposób integracji pracowników w zespole online

Warsztaty online

W ramach integracji online możesz zorganizować dla swoich pracowników praktyczne i inspirujące warsztaty. Tematyka dowolna – warsztaty kulinarne, artystyczne, taneczne itp. Na pewno będzie dużo śmiechu i radości, a przy okazji dużo nowych umiejętności.

Pogaduszki przy komunikatorach

Wspólną przestrzenią do ciekawych dyskusji są różnego rodzaju komunikatory, np. Facebook, WhatsApp, itp. Umożliwiają one utworzenie dedykowanych konwersacji, np. w formie grup dyskusyjnych. Pozwalają także na skracanie dystansu dzielącego pracowników.

Poranna rozgrzewka sportowa online

Pracując stale przy komputerze na pewno odczuwasz różnego rodzaju dolegliwości, np. bóle pleców czy karku. W tych deficytach może pomóc np. krótka, zdalna, poranna rozgrzewka sportowa prowadzona wspólnie przez członków zespołu przed monitorem. Jest to zarówno przyjemne, jak i pożyteczne.

Czy integracja pracownicza jest konieczna?

Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości. Integracja pracowników to doskonały sposób na to, aby wszyscy się poznali, nawiązali ze sobą przyjazne stosunki oraz się zintegrowali. Jeżeli współpracownicy będą się dobrze czuć w swoim towarzystwie, to ich relacje będą zdecydowanie lepsze. Przekładać się to będzie również na lepszą komunikację, współpracę oraz jej efekty. Pamiętaj, że bez dobrego zespołu nie jesteś w stanie osiągnąć sukcesu.

Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej przykłady podpowiedzą Ci jak zintegrować pracowników on-line.