Zastanawiasz się jak zostać web designerem? W dzisiejszych czasach projektant stron www jest jednym z zawodów przyszłości. Strony internetowe odwiedzamy codziennie, sprawdzając prognozę pogody, komunikując się z bliskimi, czy rezerwując hotel na wakacje. Według ostatnich danych Polacy w Internecie spędzają prawie 7h dziennie.

Nic więc dziwnego w tym, że istnieje duże zapotrzebowanie na pracę osób, które zajmują się projektowaniem stron WWW. Z roku na rok na portalach z ogłoszeniami pojawia się coraz więcej ofert pracy. Jest to świetna możliwość, by pracować z każdego miejsca na ziemi i zarabiać np. 10 tysięcy złotych miesięcznie. Chcesz zacząć projektować strony www, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak zostać web designerem!

Web development – sztuka tworzenia stron

Web design, co to jest? Kim jest web developer? Web developer zajmuje się niczym innym, jak tylko projektowaniem stron internetowych lub aplikacji właśnie. Profesja ta łączy ze sobą umiejętności techniczne i zmysł estetyczny.

Zapotrzebowanie na web designerów pojawiło się stosunkowo niedawno i związane jest z odpowiedzią na potrzeby użytkowników stron internetowych. Kiedyś do stworzenia strony internetowej wystarczył prosty edytor HTML, kilka linijek kodu i robota skończona. Dziś liczy się szybkość ładowania się strony, jej funkcjonalność oraz nowoczesny wygląd interfejsu witryny.

Jak zostać web designerem bez doświadczenia?

Każdy może podjąć naukę projektowania stron. Prawda jest jednak taka, że same chęci nie wystarczą. Na szczęście nie trzeba kończyć studiów informatycznych, aby opanować podstawy i zacząć swoją karierę zawodową w obszarze web designu.

Na ratunek przychodzą dostępne w Internecie kursy online. Dają one unikatową i szeroko dostępną możliwość stworzenia fundamentów umiejętności bez wychodzenia z domu. Pod okiem trenerów i mentorów wykonasz swoje pierwsze projekty, które możesz później wykorzystać w swoim portfolio i zaprezentować na rozmowie rekrutacyjnej.

Od czego zacząć bycie web designerem / projektantem stron internetowych?

Nie twierdzimy, że studia są niepotrzebne, lecz na pewno nie są niezbędne. Warto pamiętać o tym, że godziny spędzone na zajęciach i nauce do egzaminów nie decydują o sukcesie. Osoby początkujące powinny skupić się przede wszystkim na praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy. Kurs web design da Ci przede wszystkim praktyczne umiejętności tworzenia stron www, jak i certyfikat ukończenia szkolenia.

Jak zostać web designerem bez doświadczenia?

Programy do tworzenia interfejsów

Są to prawdopodobnie najczęściej używane narzędzia. Dzięki nim możliwe jest stworzenie szaty graficznej strony. Od jakiegoś czasu popularne stały się rozwiązania zaprojektowane specjalnie do tworzenia stron internetowych, ale niektórzy projektanci nadal korzystają z bardziej wszechstronnych programów.

Programy do tworzenia interface dla webdesignera

Divi Builder

Divi to nic innego jak motyw, choć lepiej powiedzieć – rozbudowany framework – do tworzenia stron opartych na WordPress. Jest on uważany za najpopularniejszy motyw WordPress, a jego popularność na rynku wciąż wzrasta.

Adobe XD

Sprawdzi się do projektowania mniej skomplikowanych stron. Jego niewątpliwą zaletą są niewygórowane wymagania sprzętowe.

Sketch

Rozwiązanie cieszy się dużą popularnością ze względu na dostęp z poziomu przeglądarki. Narzędzie stworzone z myślą o projektowaniu interfejsów stron.

Figma

Niewątpliwą zaletą jest tu prosty i przejrzysty interfejs. Aplikacja uruchamiana jest w chmurze. Łączy w sobie najlepsze narzędzia i rozwiązania znane z komercyjnych pakietów graficznych.

Jak zostać web designerem? Wystarczą podstawy UX design / UI design!

Projektując stronę internetową jedną z najważniejszych ról odgrywa User Experience, czyli doświadczenia użytkownika, i User Interface, czyli wszystkie elementy danej aplikacji czy witryny, które pozwalają na interakcję z użytkownikiem. Właśnie to ma wpływ na funkcjonalność strony i jej wartość dla użytkownika.

Źle zaprojektowana strona internetowa, powolne ładowanie lub nieintuicyjna nawigacja szybko zniechęcą użytkowników. Narzędzia do analizy doświadczeń użytkowników stają się coraz dokładniejsze i umożliwiają modyfikowanie stron internetowych zgodnie z ich funkcjonalnością. Projektowanie UX pomaga stworzyć łatwy w obsłudze interfejs, który zachęca do pozostania na stronie.

Jak zostać web designerem / projektantem stron internetowych?

Jak więc zostać Web Designerem? Web design to wciąż jedna z najmłodszych dziedzin projektowania. Jest to świetne miejsce dla osób, dla których ciągły rozwój jest niezwykle istotny. Na rynku pracy wciąż brakuje projektantów witryn. Nie mając jeszcze doświadczenia w pracy warto przygotować kilka projektów i umieścić je w portfolio. Znając podstawy, projektowanie stron nie jest trudne. Aby rozpocząć swoją karierę w branży Web Design, najlepiej skorzystać z kursów on-line, przygotowanych przez profesjonalistów.