Zastanawiasz się, jaka jest rola lidera w zespole on-line?

Czas pandemii zrewolucjonizował bardzo dużo rzeczy. Jedną z nich było przeniesienie pracy do domu. W wielu przypadkach home office okazał się strzałem w dziesiątkę. W związku z tym firmy zdecydowały się na wprowadzenie zdalnego i hybrydowego modelu działalności na stałe. 

Myśląc o zespołach, nie można zapomnieć o ich przywódcach. To właśnie przed nimi postawiono jedno z najcięższych zadań. Musieli oni przekształcić swoje techniki wpływu na pracowników w ekspresowym tempie. Do 2020 roku skupiali się oni na kierowaniu podlegającym zespołem. Potem musieli przenieść cały ten proces do przestrzeni internetu. Liczne badania pokazują, że wyszli oni z tego obronną ręką.

Jesteś wirtualnym przywódcą? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się, jaka jest rola lidera w zespole on-line.  

Motywowanie zespołu on-line

Motywacja pracowników jest szczególnie ważna. Dlaczego? Dzięki niej zespół ma świadomość tego, że tylko wspólnymi siłami może realizować ważne cele wyznaczone przez firmę. Istnieje wiele sposobów na motywację rozproszonych pracowników. Jednym z nich jest feedback. Jeśli chcesz efektywnie zarządzać zespołem, to koniecznie formułuj informacje zwrotne. Zadbaj o to, by były one zharmonizowane z waszym stylem pracy. Kolejnym patentem wpływającym na produktywność grupy na home office jest podział zadań na mniejsze. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego natłoku obowiązków. Najlepszym wyjściem z sytuacji będzie wypunktowanie wszystkich zadań. Trzecim i zarazem jednym z najlepszych sposobów motywowania pracowników jest zapewnienie im benefitów. Jeśli nie masz wystarczających środków pieniężnych, to możesz zaproponować grupie prywatną opiekę medyczną lub pakiety sportowe. Takie rozwiązanie z pewnością spotka się z pozytywnym odzewem.

Motywacja pracowników jest jedną z ról lidera w zespole on-line

Dbanie o stały kontakt z pracownikami

Jest to jedna z kluczowych ról lidera. Dzięki wideokonferencjom możesz sprawić, że w końcu pojawi się „duch zespołu”. Dlatego też dbaj o nieustający dialog z pracownikami. Nie pozwól na to, by przeniesienie pracy do domu skutkowało brakiem relacji. Bądź w stałym kontakcie z grupą i zwalcz dystans społeczny, który zapoczątkowała pandemia. Postaraj się, aby wasze spotkania były regularne. Nie rozmawiajcie wyłącznie na formalne tematy. Postawcie też od czasu do czasu na luźną dyskusję.

Jaka jest rola lidera w zespole on-line? Rozmowa z pracownikiem

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy

Najważniejsze w pracy online jest zapewnienie odpowiednich materiałów i narzędzi do pracy. Wtedy zatrudnieni mają pewność, że zależy ci na ich rozwoju. Jak jeszcze możesz zadbać o zespół? Zainwestuj w warsztaty i szkolenia online dla grupy. Takie nakłady pieniężne z pewnością ci się zwrócą. Wpłyną one bowiem pozytywnie na efektywność pracowników.

Umiejętne organizowanie czasu

Każdy dobry lider powinien być zorganizowany. Tylko taka umiejętność pomoże mu oddziaływać w pozytywny sposób na wykonywanie przez zespół powierzonych obowiązków. Prawidłowe zarządzanie czasem umożliwia sprawne delegowanie zadań. Kiedyś lidera kojarzono z zostawaniem w biurze po godzinach. Dziś jego wizerunek jest zupełnie inny. Jest on odpowiedzialny za delegowanie poszczególnych zadań, zgodnie z umiejętnościami i motywacjami grupy. Dzięki takim umiejętnościom wirtualnego przywódcy każdy może robić to, w czym czuje się najlepiej. 

Lista rzeczy do zrobienia. Dobra organizacja czasu pracy

Już wiesz, jaka jest rola lidera w zespole on-line?

Jak widzisz, home office to wyzwanie zarówno dla pracowników, jak i dla przywódców. Ten trudny dla całego społeczeństwa czas spowodował, że liderzy musieli podejść do swoich obowiązków w bardzo elastyczny sposób. Sukces odniosła zdecydowana większość z nich. Okazało się, że potrafią oni w bardzo szybkim tempie przekształcić swoje działania w taki sposób, by miały one odzwierciedlenie w przestrzeni internetu.

Wielu z nas zastanawia się, jaka jest rola lidera w zespole on-line. Odpowiedź jest prosta. Powinien on motywować grupę, dbać o stały kontakt z pracownikami, zapewnić odpowiednie warunki pracy oraz umiejętnie organizować czas, wykorzystując do tego udogodnienia, jakim są nowe technologie.