Blog o biznesie – poznaj subiektywny ranking 10 najlepszych blogów biznesowych! Biznes (ang. business) – termin, wywodzący się z języka angielskiego, oznaczający szeroko pojętą działalność gospodarczą. Etymologiczne znaczenie słowa business wywodzi się z „busy” – zajęty, aktywny. W wymiarze społecznym być „zajętym”, a zatem człowiekiem biznesu, oznacza zaangażowanie w wytwarzanie dóbr lub usług w celach komercyjnych, a przede wszystkim osiągnięciu zysku.

Biznes może być również rozumiany jako synonim przedsiębiorczości. Przedsiębiorczość to połączenie różnych talentów, umiejętności oraz energii z wyobraźnią, odpowiednim planowaniem i zdrowym rozsądkiem (Matusiak K.B, Mażewska M., 2005).

              Szukasz nowych dróg, wyzwań, ale i wskazówek jak dobrze poprowadzić swoją karierę i którą ścieżkę wybrać. Wiąże się to z odpowiednim przygotowaniem, zgłębieniem tematu i poszerzeniem swoich kompetencji w tym kierunku. Gdy nie spróbujesz, nie przekonasz się, czy było warto. Lecz by ułatwić Ci pozyskiwanie wiedzy, przygotowaliśmy zestawienie 10 blogów o biznesie.

Oto 10 najlepszych blogów o biznesie w 2023 roku, które Ci w tym pomogą:

1.             „Jak oszczędzać pieniądze”

Jest to blog o biznesie prowadzony przez Michała- męża, tatę i osobę pracującą na etacie do czasu, gdy porzucił tę ostatnią czynność. Źródłem utrzymania dla Michała na dzień dzisiejszy jest ten oto blog i jego oszczędności. A jeżeli ktoś woli formę do odsłuchu, to prowadzi również podcast „Rzucam pracę dla blogowania”. Oczywiście mamy też rozwiązanie dla tych, którzy wolą kartkować, gdyż Michał wydał również samodzielnie książkę „Finansowy ninja”. To, czego dokonał, pozwala mu żyć ze stoickim spokojem. Autor bloga w tej chwili żyje na poduszce finansowej, która kto wie, gdzie, może go zaprowadzić.

Jak oszczędzać pieniądze blog

Rozpatruje takie tematy jak:

 • ” Czy warto oszczędzać?”
 • “Czy lepiej liczyć na siebie, czy na to, że dożyję godziwej emerytury?”
 • “Jak oszczędzać?”
 • “Co mnie najwięcej kosztuje?”
 • “Jak wyjść z trudnej sytuacji finansowej?”
 • “Jak zaplanować budżet domowy i okresowe większe wydatki?”
 • ”Co zmienić w sposobie wydawania pieniędzy, by nie pogorszyć jakości życia i zmniejszyć jednocześnie wydatki?”
 • Ile tak naprawdę kosztuje prąd, woda, samochód i inne opłaty stałe?
 • Jak dokonywać największych zakupów w życiu (mieszkanie, samochód) i jednocześnie nie przepłacać?
 • Skąd – poza pracą na etacie – brać dodatkowe pieniądze?
 • Jak z głową inwestować nadwyżki finansowe?

Znajdziecie tam wiele tematów, które są podstawą dobrego biznesu.

2. „Subiektywnie o finansach”

A założyciel bloga pisze o sobie tak:

„Od 1997 r. jestem dziennikarzem ekonomicznym, a od 2009 r. blogerem. Piszę o finansach osobistych, oszczędzaniu, inwestowaniu. Staję w obronie konsumentów, prześwietlam reklamy, recenzuję produkty finansowe, śledzę najnowsze technologie w służbie naszych portfeli, edukuję i pomagam podejmować właściwe decyzje finansowe.”

SOF subiektywnie o finansach blog

Maciej Samcik ma naprawdę duży zasób wiedzy odnośnie biznesu. Porusza też takie kwestie jak statystyki, technologie, ciekawostki. Prześwietla reklamy i inwestowanie. Prowadzi też cykle takie jak: poradnik początkującego inwestora, pożyczaj z głową czy też wyciskanie emerytury i wiele innych. Na blogu znajdziecie również rankingi kont bankowych, kont firmowych, najlepszych aktualnie lokat bankowych itp. Maciej nie jest jedynym autorem tekstów. Ma swoich wiernych pomocników, którzy również dzielą się wiedzą na wysokim poziomie, ale w przystępnym sposób. Co ciekawe blog jest aktualizowany na bieżąco, więc informacje, które tam znajdziecie, są jak świeże bułeczki, a wcale nie musicie wychodzić po nie z domu.

3.             „AppFunds”

Jest to blog dla inwestorów oraz osób oszczędzających. Prowadzi go Zbyszek Papiński i to nie krótko, bo aż od 2007 roku! Podpowiada jak inwestować i dbać o swój portfel, by nie przepłacać, a także wydawać niepotrzebnie. Zbyszek ma doświadczenie, gdyż pracował wcześniej przy takich serwisach jak Notowany.pl czy Biztok. App Funds to rzetelne źródło wiedzy. Był cytowany w Newsweeku, wyróżniony przez PKO BP jako blog o biznesie warty przeczytania oraz przez Parkiet jako jeden z ośmiu blogów giełdowych wartych czytania.

W sytuacjach kryzysowych blog często jest traktowany jako alternatywne źródło informacji wobec masowych mediów.

4. „Independent Trader”

Uważają, że edukacja to klucz do sukcesu.

Autorem bloga jest Cezary Głuch- chłopak, który nie uważaj w szkole. Na studiach było już lepiej, ale nadal to nie było do końca rozwijające. Później praca na etacie do założenia swojej firmy. Dojście do szczytu, ale po jakiś czasie wypalenie. Więc dobry pomysłem stały się podróże. Odwiedził prawie 30 krajów. Aż doszło do powstania bloga poprzez chęć usystematyzowania wiedzy. Blog o biznesie „Independent Trader” otrzymał wiele nagród, takie jak: „Ekonomiczny Blog Roku”, a jego autor „Osobowości Roku” oraz „Influencera Rynku”.

Independent trader blog o finansach

Na blogu znajdziemy informacje na temat szeroko pojętych finansów, a wchodząc w szczegóły, jest mowa o giełdzie, kryptowalutach, surowcach, nieruchomościach. Znajdziesz tam wiedzę z różnych dziedzin, które nie raz okazują się być powiązane ze sobą. Bardzo obszerny, ale jak pożyteczna mennica wiedzy.

5.             „Live Smarter„

Odpowie na pytanie jak zarobić pieniądze pochodzące z doinformowania nas na temat   reklam banków. Różnorodność reklam, które podlegają analizie, jest ogromna. Blog o biznesie „Live smarter” pokaże wszelakie zasadzki, triki, które stosują banki oraz drogę jak je obejść i nie złapać się na nie.

Okazuje się również, że dowiemy się, jak można uzyskać pieniądze na lokatach oraz kontach oszczędnościowych. Oferują również same bezpieczne i pewne opcje bez zbędnego ryzyka.

Live Smarter blog

Bardzo imponujące jest też to, że blog jest prowadzony skrupulatnie i systematycznie napływają tam wiadomości na temat najlepszych lokat bankowych czy też kont oszczędnościowych.

 

6.             „Blog Zaradny Finansowo”

Pomysłodawcą bloga jest Mateusz, który prowadzi go już od 8 lat. Tutaj dowiemy się jak niezależnie od wysokości wynagrodzenia czy sytuacji finansowej, można racjonalnie zarządzać finansami osobistymi i rodzinnymi a przy tym budować stabilność i niezależność finansową.

Znajdziemy publikacja artykułów ogólnie dotyczących dziedziny ekonomii, ale też bardziej szczegółowych, wyspecjalizowanych problemów, czy też zagadnień opartych na finansach osobistych.

Zaradny finansowo blog o biznesie

Sam Mateusz nie uważa się za eksperta, nie ma wykształcenia w kierunku finansów, lecz czerpie z życia codziennego, z tego co u niego się sprawdziło. Ten przykład pokazuje nam, że tak naprawdę każdy może w świadomy sposób zarządzać swoimi finansami. Nie jest to zależne od doktoratu w tym kierunku. Raczej widzimy tutaj korelacje z chęcią do edukacji i posiadania świadomości na ten temat. Temat dotyczy każdego z nas i jest nieodzowną częścią codziennego życia. Przecież każdy kiedyś zaczynał.

7.             „Kobiece Finanse”

W końcu nadszedł ten czas, by skupić się na finansach kobiet.  Bloga prowadzi Danuta Duszeńczuk- Chmiel, ale lubi gdy znajomi zwracają się do niej Dana.

Kobiece finanse blog

Z bloga dowiemy się jak oszczędzać w racjonalny sposób i zwiększać ilość pieniędzy w portfelu. Dana pisze również o aspektach życia codziennego. Porusza aspekty harmonii pracy w stosunku do życia prywatnego. Tak naprawdę jest to także blog psychologiczny, co jest wydawałoby się, oczywistym krokiem, bo przecież wszystko zaczyna się w naszych głowach. Celem danym jest pewność siebie i niezależność finansowa jej czytelniczek.

8.             „Oszczędnicka”

Tutaj natomiast znajdziecie finanse domowe rozłożone na czynniki pierwsze. Jak sama o sobie pisze Alicja, założycielka bloga, od zawsze pieniądze się jej „trzymały”. Nazwa „Oszczędnicka” nie wzięła się znikąd. Blogerka zawsze umiała dobrze zarządzać finansami, co pozwoliło jej pojechać w podróż przedślubną dookoła świata. Alicja podchodzi do budżetu dość sensownie. Żyje oszczędnie, lecz nie żałuje na rzecz ważne dla niej i jej rodziny. Szuka równowagi i spokoju w dzisiejszym świecie, który biegnie bez opamiętania do przodu. Dzieli się z czytelnikami realnymi miesięcznymi wydatkami, przetestowanymi sposobami na trzymanie w ryzach budżetu domowego oraz luźnymi przemyśleniami na temat finansów rodzinnych.

Oszczędnicka blog o biznesie

9.             „Wynajmistrz”

Na stronie możemy znaleźć takie informacje o blogerze:

Grzegorz Grabowski – założyciel i współwłaściciel biura rachunkowego, współzałożyciel i współwłaściciel spółki doradztwa podatkowego, właściciel spółki szkoleniowej, autor bloga, w ramach którego prowadzi też (nieregularny) podcast. Autor kursów video, pomysłodawca i organizator wielu szkoleń nieruchomościowych i podatkowych. Prowadzi wykłady i szkolenia na temat rozliczania najmu, podnajmu, zakwaterowania i handlu mieszkaniami. Autor poradnika o rozliczaniu podatków od najmu, który sprzedał się już w nakładzie dużych kilkunastu tysięcy egzemplarzy. Wydawca 4 książek z dziedziny podatków, nieruchomości i inwestowania”.

Wynajmistrz blog o biznesie

Jest członkiem założycielem, a także ekspertem od rozliczeń podatku od najmu i rozliczeń z najemcami Stowarzyszenia “Mieszkanicznik”. Pełnił także rolę członka zarządu oraz członka komisji rewizyjnej stowarzyszenia.

Sam inwestuje w mieszkania na wynajem w Warszawie, wynajmowane w całości oraz na pokoje. W swojej historii inwestora przeszedł również przez apartament na wynajem krótkoterminowy w Zakopanem, flipy oraz podnajem długoterminowy.

10. Michał Stopka- inwestor profesjonalny

Bloger Michał Stopka, ma dwadzieścia lat doświadczenia jako analityk akcji, inwestor indywidualny. Był odpowiedzialny za wyniki inwestycyjne części portfela akcyjnego w Funduszu Emerytalnym ING. Posiada on również Szkołę Główną Inwestorów Profesjonalnych.

Michał postawił także prognozy na temat rozwoju sytuacji gospodarczej Polski 2009-2012, które patrząc z perspektywy czasu były w wielu kwestiach trafne.

Po rezygnacji z pracy w Funduszu Emerytalnym Michał skupił się na prowadzeniu bloga. Postanowił na własną rękę edukować się w indywidualnym inwestowaniu.

Jest założycielem Studenckiego Koła Naukowego Klub Inwestora, które obecnie jest jednym z największych kół naukowych na SGH. Był jego prezesem i zajmował się kwestiami merytorycznymi dotyczącymi inwestowania.https://www.michalstopka.pl/

Blogi o biznesie – kompendium o biznesie

Blog o biznesie – który jest najbardziej wartościowy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, jednak z każdego możesz wyciągnąć coś dla siebie! Tym samym mamy dość dużą bazę wiedzy różnorodnej, która otwiera oczy na wiele kwestii. Finanse to rzecz, która dotyczy naszego każdego dnia. Podstawą biznesu jest inteligentne inwestowania czy oszczędzanie. To jaką drogę wybierzesz i jak spożytkujesz tę wiedzę, zależy tylko od Ciebie. Poprzez te wskazówki dowiesz się, gdzie popełniałeś błąd dotychczas, dlaczego wydawało Ci się, że robisz wszystko dobrze według wytycznych, a nadal nie osiągasz swojego celu. Zbiór blogów pomoże Ci w spojrzeniu na biznes z różnej perspektywy. To wartościowa wiedza, która zawsze może się przydać.