Zastanawiasz się jak przeprowadzić spotkanie rekrutacyjne on-line w małej firmie? Kiedyś z możliwości przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych online korzystało niewiele firm. Obecnie jest to chleb powszedni. Rozwój technologiczny spowodował, że możemy rekrutować pracowników z dowolnego miejsca na ziemi. Jest to duże udogodnienie szczególnie wtedy, gdy nie mamy możliwości spotkać się z kandydatem twarzą w twarz. Z drugiej strony może to być duża pułapka przy budowaniu zespołu on-line.

Jesteś pracownikiem działu HR i chcesz dowiedzieć się jak przeprowadzać spotkanie rekrutacyjne on-line w sposób efektywny? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Cisza

Jest to jeden z najważniejszych elementów, mających wpływ na prawidłowe przeprowadzenie zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej. Jak zadbać o ciszę podczas rekrutacji kandydata? Znajdź ustronne miejsce, zamknij okno na czas spotkania online i poproś współpracowników o zachowanie spokoju. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie odpowiednie warunki do dialogu z pretendentem.

Cisza podczas spotkania rekrutacyjnego on-line

Właściwy kadr

Oprócz spokoju ważne jest też wykluczenie rozpraszających czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na przebieg rozmowy. Dlatego zadbaj o to, by w kadrze nie było nikogo oprócz Ciebie. Dodatkowo zatroszcz się o przestrzeń za Twoimi plecami. Nie dopuść do tego, by bałagan wpłynął na negatywną opinię o Tobie i firmie. W razie konieczności możesz użyć specjalnego tła, dostępnego w opcjach wielu komunikatorów. Pamiętaj jednak, aby nie było ono zbyt krzykliwe. Wtedy bowiem może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Zadbaj o właściwy kadr kamery podczas spotkania rekrutacyjnego on-line

Stosowny strój

Wielu ludzi zapomina o tym, że rozmowa kwalifikacyjna online wcale nie jest mniej formalna od tej tradycyjnej. Dlatego też przeprowadzając rekrutacje z domu, również należy przyodziać się w odpowiedni strój. Zadbaj o swój wygląd niezależnie od tego, czy przeprowadzasz rozmowę z biura, czy też z domowego kąta. To pozwoli Ci nie tylko na profesjonalnie zaprezentowanie siebie, ale także wpłynie pozytywnie na wizerunek firmy.

Spotkanie rekrutacyjne on-line. Bardzo ważne jest ubranie stosownego stroju

Spotkanie rekrutacyjne on-line a aspekty techniczne

Parę lat wstecz każdy z nas zastanawiał się jak przeprowadzać spotkanie rekrutacyjne online. Obecnie jest to możliwe bez najmniejszych problemów. Wystarczy skorzystać z przeznaczonych do tego narzędzi, do których zaliczają się Microsoft Teams, Zoom, czy Google Meet.

Podczas zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej nie można zapomnieć o możliwości wystąpienia problemów technicznych. Dlatego też przed przystąpieniem do rekrutacji sprawdź, czy mikrofon i kamerka działają bez zarzutu. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu.

Aspekty techniczne spotkania rekrutacyjnego on-line

Musisz mieć na uwadze to, że istnieje coś takiego jak sytuacje losowe. Nie obwiniaj się za awarię sieci. Poinformuj kandydata o zdarzeniu i wyznacz inny termin spotkania.

Profesjonalna postawa

Rozumiemy przez nią nie tylko siedzenie prosto, ale także odpowiednie zachowanie. Pamiętaj, że pomimo dzielącej was odległości, w dalszym ciągu jest to rozmowa z drugim człowiekiem. Dlatego nie rozglądaj się na boki. Patrz w obiektyw kamery. Dzięki temu kandydat będzie myślał, że utrzymujesz z nim kontakt wzrokowy. Zwróć uwagę na to, aby Twój ton głosu był przyjemny dla odbiorcy. Nie przekrzykuj pretendenta.

Robienie notatek

Jest to bardzo ważny element zarówno podczas rekrutacji online, jak i tej przeprowadzanej w sposób tradycyjny. Przydaje się on szczególnie wtedy, gdy czeka Cię kilka rozmów z osobami ubiegającymi się o tę samą pozycję. Aby ułatwić sobie to zadanie, możesz wyszczególnić słowa kluczowe. Jeśli zdecydujesz się na robienie notatek, to możesz mieć pewność, że poruszysz podczas spotkania wszystkie istotne dla Ciebie kwestie.

Robienie notatek podczas rozmowy kwalifikacyjnej on-line

Więc jak zorganizować spotkanie rekrutacyjne on-line?

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, jak przeprowadzić spotkanie rekrutacyjne on-line. Teraz wszystko jest już w Twoich rękach. Pamiętaj o wyżej uwzględnionych poradach i reprezentuj firmę w profesjonalny sposób. Korzystaj z udogodnień, jakie obecnie mamy. Zbuduj zespół marzeń w swojej firmie. Życzymy samych sukcesów. Powodzenia!