Zastanawiasz się, dlaczego warto zostać web designerem? Już od ponad 20 lat ludzie regularnie korzystają z dobrodziejstw Internetu. W dzisiejszych czasach wielu z nich niemal nie wyobraża sobie życia bez niego. Sprawdzamy strony informacyjne, rozrywkowe czy biznesowe. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jak wygląda przygotowanie stron wygląda od strony technicznej. Są za to odpowiedzialni web designerzy (inaczej projektanci stron). Dzięki nim można wyszukiwać różnych rzeczy w wyszukiwarce, czytać blogi, artykuły, robić zakupy czy korzystać z platform streamingowych. 

W czasach gdy większość aktywności przenosi się do internetu, można określić, że projektant www est to jeden z zawodów przyszłości. Chciałbyś poznać więcej argumentów, dlaczego warto zostać web designerem? Zapraszamy do lektury!

Kto jest twórcą stron WWW?

W dużej mierze za działanie wszystkich witryn internetowych odpowiedzialni są programiści różnej specjalizacji. Ścieżka kariery projektanta stron internetowych może iść różnymi kierunkami. Wbrew pozorom tworzenie stron internetowych nie jest takie łatwe. Przy zaawansowanych stronach potrzebna jest znajomość podstaw kodowania oraz projektowania graficznego. Możesz również wykorzystać kreatory stron internetowych tj. motyw Divi. Jest to świetne rozwiązanie dla osób chcących robić profesjonalne strony internetowe. Plus jest taki, że nie musisz mieć doświadczenia!

Jakie są stanowiska programistyczne? Kto tworzy strony internetowe?

Projektantem stron internetowych może zostać każdy. Dużo zależy od tego, jaki stopień skomplikowania ma mieć strona i z jakich narzędzi dana osoba będzie korzystać. Osoby z umysłem ścisłym będą miały np. lepsze predyspozycje do kodowania stron niż humaniści. Natomiast humaniści mogą mieć znacznie lepsze predyspozycje jeśli chodzi o oprawę wizualną stron. Nie należy się jednak zrażać, tylko dobrać odpowiednie narzędzia do pracy i zacząć działać!

Jakich twórców stron WWW spotkasz na rynku pracy?

Wymienić należy między innymi:

● Programistę

Osoba, która zajmuję się głównie kodowaniem stron internetowych. Koncentruje się na programowaniu w oparciu o istniejące języki programowania. Należy posiadać dużą wiedzę, aby móc zajmować się tym działem programowania witryn. Koder tworzy, modyfikuje i testuje kod. Nie odpowiada raczej za projekt jako całość.

● (Software) Developer

Jest to osoba, która podobnie jak programista zajmuję się językiem kodowania na stronach internetowych. Oprócz tego opracowuje i rozwija oprogramowanie pracując z ludźmi i ich planami.

● Web Developer (projektant witryn internetowych)

Człowiek na tym stanowisku zajmuje się tworzeniem witryn internetowych od strony projektu, modyfikacji i poprawnego działania na potrzebę klienta.

● Web Designer

Osoba tworząca stronę graficzną projektu. Jego rolą jest stworzenie koncepcji i projektu strony w taki sposób, aby spełniała ona wszystkie wytyczne klienta.

Web Designer – kto to taki?

Kim jest web designer / projektant stron internetowych

Osoba trudniąca się w tym zawodzie jak już zostało wspomniane zajmuje się stroną graficzną witryny internetowej. Aby pracować jako projektant stron, wymagana jest wiedza i doświadczenia. Projektowanie stron WWW nie jest takie łatwe jak się wydaje. Należy mieć odpowiednie kompetencje i umieć korzystać z wielu technologii.

Jakie cechy powinien posiadać Web Designer?

Projektowaniem stron internetowych może zająć się każdy. Oczywiście gdy porównamy pracę specjalisty i osoby początkującej, efekty finalne mogą diametralnie się od siebie różnić. Tak jak w pracy architekta czy policjanta. Osoba, chcąc pracować w tej branży musi posiadać odpowiednie do tego umiejętności i cechy osobowości.

Cechy i umiejętności dobrego projektanta www

cechy i umiejętności dobrego projektanta stron

Do niezbędnych cech i umiejętności, jakie powinna posiadać osoba zajmująca się tworzeniem stron WWW, należą:

● Kreatywność

Osoba bez dobrych pomysłów i bujnej wyobraźni może mieć problem pracy w Web Design. Klienci często chcą czegoś nowego, nadzwyczajnego, pomysłowego, a człowiek bez pomysłów na tym stanowisku im tego nie da.

● Poczucie estetyki

Kreatywność to jedno, ale bez poczucia estetyki w tym zawodzie będzie ciężko. Połączenie tych dwóch cech, tworzy idealny obraz osoby pracującej w tej branży.

● Umiejętność rozmowy z klientami

Osoba pracująca w zawodzie Web Designer ‘a musi posiadać taką umiejętność. Jej brak często może oznaczać brak zleceń a co za tym idzie brak pracy. Umiejętność ta zapewnia nam wiedzę, która umożliwi wyciągniecie z klienta całej jego wizji danego projektu. Dzięki czemu będzie wiadomo, jak go wykonać. Często się zdarza, że osoba zlecająca stworzenie strony internetowej jedyne co wie, to, to, że chce stronę internetową. Naszą rolą jest zadać odpowiednie pytania oraz naprowadzić klienta. Chyba nie chcesz później wykonywać 150 poprawek w ramach umowy?

● Opanowanie własnego rzemiosła

Należy wiedzieć, co się umie, dzięki temu łatwo określić, co możemy zaoferować. Warto również znać trendy ze swojej dziedziny.

● Chęć ciągłej nauki

Branża Web Design ciągle się zmienia. Cały czas następują aktualizacje różnych programów oraz zmiany trendów. Jeśli człowiek specjalizujący się w tym zawodzie nie będzie chciał uczyć się nowości, to szybko prześcignie go konkurencja. Kto stoi w miejscu ten się cofa. Jeśli się nie rozwijamy, nasza oferta może stać się mało atrakcyjne dla potencjalnych klientów.

● Umiejętność posługiwania się programami do tworzenia graficznej strony witryn internetowych

Jedna z ważniejszych rzeczy. Nie można być Web Designerem nie znając funkcjonalności programów do tworzenia stron WWW.

Jakie programy komputerowe niezbędne są w pracy Web Designera?

Istnieje wiele oprogramowań do projektowania stron internetowych. Aby móc pracować w tym zawodzie wystarczy znać podstawy. W przypadku bardziej skomplikowanych zleceń warto podszkolić swoje umiejętności i jednocześnie poszerzyć umiejętności twórcze. Im więcej się wie i potrafi zrobić, tym przyjemniejsza staje się praca na stanowisku Web Designera. Dzięki temu można wykonać również więcej projektów. Jedne z bardziej znanych i polecanych programów, jakie warto znać i potrafić się nimi obsługiwać są:

● Programy do tworzenia interfejsu:

– Sketch

– Adobe XD

– Figma

● Kreatory stron WWW:

motyw Divi (polecany dla początkujących!)

– WebWave

– Wix

– Zyro

– WebFlow

– WebNode

Wady i zalety pracy w zawodzie projektanta stron internetowych.

Nie może być tak łatwo. Tworzenie stron WWW również ma swoje wady i zalety. Przydałoby się je znać zanim zacznie się myśleć nad podjęciem się takiej pracy.

Dlaczego warto zostać web designerem? Zalety

● Zarobki

Doświadczony twórca stron internetowych może zarabiać nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie. Początki są trudne, ale wraz z rosnącą pozycją na rynku, takie zarobki są możliwe. Im bardziej będzie wyróżniał się na tle konkurencji – zyska dużą ilość zleceń, a co za tym idzie, duże zyski.

● Praca zdalna

W dzisiejszych czasach popularna staje się praca na home office. Zawód projektanta stron internetowych również możesz wykonywać zdalnie. To jest jedna z największych zalet tego fachu. Ogranicza się dzięki temu spędzanie czasu w drodze do pracy! Jedyna droga, jaką trzeba rano pokonać, to ta z łóżka do komputera. Inną formą pracy zdalnej jest wykonywanie jej w podróży. Jedyne rzeczy, jakie są w tej sytuacji potrzebne to komputer z internetem.

● Elastyczne godziny pracy

Nikt nie narzuca reguł dotyczących godzin, w jakich trzeba wykonać daną pracę. Głównym wyznacznikiem wykonanej pracy jest efekt finalny oraz termin, do którego należy skończyć dany projekt.

● Dużo ofert pracy

Dzięki szybko rozwijającemu się światu internetu coraz więcej firm chcę w nim zaistnieć. Stąd duża potrzeba na osoby zajmujące się zawodami związanymi z programowaniem.

● Praca twórcza

Stanowisko Web Designera z pewnością nie jest dla osób mało kreatywnych. Praca ta wymaga ciągle nowych pomysłów oraz koncepcji. Każdy projekt jest inny, więc przynosi nowe wyzwanie.

Czy łatwo znaleźć pracę w zawodzie Web Designera? 

czy łatwo znaleźć pracę w zawodzie web designera

Obserwując coraz bardziej rozwijający się świat internetu, śmiało można stwierdzić, że zapotrzebowanie na twórców stron WWW będzie rosło. Co za tym idzie, nie będzie problemu ze znalezieniem pracy w tym fachu. Szukając zleceń bądź ofert pracy warto odwiedzać takie strony internetowe jak:

Pracuj.pl

Ogłoszenia, oferty pracy na olx

Praca za rogiem

Oraz wiele innych.

Dlaczego warto zostać web designerem?

Istnieje wiele zalet, które wiążą się z wykonywaniem zawodu Web Designera. Praktycznie każdy może spróbować swoich sił, gdyż jedyne co trzeba poświęcić to czas na to, aby nauczyć się danych programów. Nie jest to trudne, ale czasochłonne. Silna wola i chęć nauki daje możliwość przyswojenia wiedzy na takim poziomie, że tworzenie stron internetowych stanie się łatwizną.

czy warto pracować jako web designer

Jeśli ktoś jest kreatywny, ma niezliczoną ilość pomysłów i chciałby spełniać się zawodowo pracując kreatywnie, to zawód Web Designera jest idealnym wyborem. Praca zdalna i wysokie zarobki staną się wtedy wyłącznie bonusem, a sama praca przyjemnością. Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości i już wiesz, dlaczego warto zostać web designerem! Powodzenia!