Blogowanie jest zajęciem, które można przekuć w dochodowy biznes. Możliwości zarabiania na blogu jest bardzo dużo, natomiast głównym czynnikiem decydującym o sukcesie bloga to nie ilość współprac, a zaangażowana społeczność, która to właśnie twoje treści wybiera i to na nie czeka. Niemniej jednak warto zaznajomić się z metodami zarabiania pieniędzy na blogu. Chcesz wiedzieć, jak zarabia bloger? Zapraszam do lektury.

Kim jest bloger i czym się zajmuje 

Bloger jest twórcą internetowym, którego działalność krąży wokół dzielenia się treściami ze swoimi odbiorcami. W tej chwili blogerzy nie ograniczają się jedynie do formy tekstowej, częstym wyborem są też video blogi. Ważnym elementem bycia blogerem jest zbudowanie zaangażowanej społeczności, która będzie aktywnie udzielać się w komentarzach oraz oczekiwać nowych publikacji. To właśnie relacja bloger-odbiorca jest wyznacznikiem sukcesu w tej branży. Twórczość powinna być autentyczna, zgodna z wartościami autora i zachęcająca odbiorców do refleksji i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

Kobieta pisząca artykuł na bloga

W jaki sposób można zarabiać na blogu 

Możliwości zarabiania będąc blogerem, jest bardzo dużo. Możesz udostępniać miejsce reklamowe w swojej witrynie, pisać recenzje produktów, nagrywać wideo reklamowe, lub udostępniać linki afiliacyjne do różnych produktów. Sposobów jest wiele. Warto wybierać takie współprace reklamowe, które są zgodne z treściami, które tworzysz. Odbiorcy są wyczuleni na brak autentyczności i nadmiar reklam. Zatem jak zarabia bloger?

Artykuły sponsorowane i współprace z markami 

Podejmując współpracę z marką, umawiasz się na formę, w jakiej masz przedstawić dany produkt. Czy to będzie wideo, czy recenzja tekstowa wraz ze zdjęciami produktowymi – wszystko zależy od tego, jaką masz wizję. Przedstaw, w jaki sposób korzystasz z tej rzeczy, co w niej cenisz. Treści sponsorowane nie muszą dotyczyć jedynie towarów fizycznych. Równie dobrze możesz pokazać pozytywne aspekty korzystania z jakiejś usługi. W ramach dłuższej współpracy warto stworzyć cykl kreatywnych postów, które będą zawierały reklamę. Ważne jest, by przekaz był autentyczny i nienachalny.

Kobieta nagrywająca reklamę produktu we współpracy z marką

Afiliacja 

Twoim zadaniem jest udostępnianie i promowanie swojego linku afiliacyjnego, który prowadzi do strony docelowej marki, z którą podjąłeś współpracę. Wynagrodzenie jest zależne od rodzaju programu. Może być to procent od wartości zamówienia, prowizja za zrealizowaną transakcję. Często w ramach współpracy afiliacyjnej otrzymujesz kod promocyjny dla swoich odbiorców, który jest dodatkowym bonusem, aby skorzystali właśnie z twojego linku.

Przeczytaj: Czy warto zarabiać na marketingu afiliacyjnym?

Subskrypcja 

Często twórcy internetowi korzystają ze wsparcia swoich odbiorców w ramach subskrypcji. Możesz utworzyć różne progi wsparcia, za które oferujesz bonusy. Ważnym elementem takiego układu jest spełnianie oczekiwań swoich odbiorców i słuchanie tego, co chcieliby otrzymać w ramach takiego patronatu.

Pisanie artykułu na wordpress

Reklama w twojej witrynie

Twój blog to przestrzeń, w której możesz udostępnić miejsce na reklamę. Wystarczy skorzystać z narzędzia Google AdSense, by wypełnić swoją stronę dopasowanymi reklamami. Google wybierze reklamy, które mogą zainteresować twoich odbiorców. Jako bloger zarabiasz tu za oglądanie reklam przez użytkowników lub kliknięcie w reklamę. Masz wpływ na to, jak reklamy są umiejscowione na twoim blogu.

Przeczytaj: Jak zarabiać 10 tysięcy miesięcznie?

Produkty własne

Jeśli twój blog jest już rozpoznawalny i cieszysz się sporym gronem odbiorców, warto rozważyć wprowadzenie jakiegoś produktu związanego z twoją twórczością. Cokolwiek co zainteresuje twojego odbiorcę i będzie chciał to kupić. Jeśli zajmujesz się czymś charakterystycznym to stworzenie gadżetu, który będzie się kojarzyć z twoim blogiem, może okazać się dobrym pomysłem.

Możesz napisać e-book, np. z nietuzinkowymi pomysłami na rozwiązanie jakiegoś problemu, który dręczy twoich odbiorców. Jeśli jesteś specjalistą w konkretnej dziedzinie, możesz stworzyć kurs online, lub cykl webinarów tematycznych.

W przypadku tej formy zarabiania trzeba mieć też na uwadze koszty, które generujesz podczas produkcji. Warto zastanowić się nad zaletami i wadami takiego pomysłu przed wcieleniem go w życie.

Nagrywanie treści na bloga

Jak zarabia bloger – kilka słów na koniec

Istnieje wiele sposobów na zarabianie na swoim blogu. Jednak żaden z nich nie będzie skuteczny bez odbiorców. Dlatego najważniejszym elementem każdego dobrze prosperującego bloga jest dbanie o relacje z czytelnikami. I tworzenie angażujących treści, które są dla nich interesujące i skłaniające do refleksji. Jeśli udało Ci się połączyć te dwa elementy, to śmiało możesz spróbować przekuć swoją twórczość w pieniądze. Po lekturze tego artykułu wiesz już jak zacząć zarabiać na blogowaniu.

Przeczytaj również:
Czy copywriter może zarabiać 10 tysięcy miesięcznie?
Jak zarabiać w młodym wieku?