Co musi potrafić projektant stron internetowych, aby tworzyć strony www? Na początku zastanówmy się, po co w ogóle czegokolwiek się uczyć, skoro w Internecie znajdziemy wiele zarówno płatnych, jak i darmowych kreatorów stron www?

Niestety tworzenie stron internetowych z gotowych szablonów bez odpowiedniej obróbki może powodować, że witryna: będzie wyglądać nieprofesjonalnie, będzie źle zoptymalizowana pod kątem SEO i nie będzie spełniać indywidualnych potrzeb klienta.

Dodatkowo modyfikacja wybranego szablonu ostatecznie może się okazać bardziej czasochłonna niż stworzenie strony internetowej od podstaw. Projektowanie stron internetowych to dalej bardzo dochodowy zawód. Można w nim zarobić nawet do 10 tysięcy miesięcznie. Co musi więc potrafić twórca stron internetowych?

Responsywność stron internetowych, na komputerach, jak i smartfonach

Samodzielne tworzenie stron internetowych

Niegdyś Web Designer zajmował się wszystkim od A do Z. Oczywiście tworzenie witryn internetowych teraz jest znacznie bardziej wymagające i najczęściej wymaga pracy kilku specjalistów.

Niemniej, jednak jeśli opanujesz już najbardziej wymagającą część, którą jest kodowanie stron www, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć się integracji z CMS, umieszczania na hostingu i konfiguracji SSL. Projektowanie stron internetowych w pojedynkę to interdyscyplinarne zajęcie.

Co musi potrafić projektant stron internetowych. Jakie umiejętności musi posiadać

Zalety mogące wynikać z samodzielnego stworzenia strony internetowej

  • rozwijanie własnej marki
  • niezależność
  • satysfakcja z wykonania pracy samodzielnie
  • samodzielna organizacja czasu i pracy
  • poleganie na własnych kompetencjach

Wady, które mogą wystąpić podczas samodzielnego tworzenia stron www

  • łączenie różnych dyscyplin- umiejętności technicznych i artystycznych
  • konieczność autokrytycyzmu
  • kształtowanie złych nawyków
  • konieczność stałego rozwoju wielu umiejętności.
Konstrukcja strony internetowej. Web design

Front-End, czyli interfejs widoczny dla użytkownika

Front-End jest najbardziej wymagający przy nauce tworzenia witryn www. Służy do przedstawienia wyglądu i funkcji na stronie w postaci kodu zrozumiałego dla komputerów.

HTML

Język ten składa się ze znaczników. Tworzy fundament strony www i mówi przeglądarce: co jest nagłówkiem dokumentu, jakie jest rozmieszczenie akapitów, co jest linkiem i wiele innych.

CSS

Dzięki kaskadowym arkuszom stylu możesz dokładnie opisać wygląd dokumentów opisanych kodem HTML, w zrozumiały dla przeglądarki sposób. Dzięki niemu możemy nadać grupom znaczników odpowiednie fronty, kolory czy wielkość.

Co musi potrafić projektant stron internetowych. Podstawowe umiejętności

JavaScript

W praktyce 95% stron www wykorzystuje JavaScript. Jest to język programowania, który umożliwia umieszczanie na stronie zaawansowanych interakcji i animacji.

Kod JavaScript wyświetla się na stronie, działa w przeglądarce internetowej i odpowiada za powiadomienie nas, że mamy błąd w formularzu, koordynację działania harmonijki czy slajdu.

Projektowanie stron internetowych. Zawód web designer

Back-End, czyli to, co znajduje się na serwerze

Bazy danych

Mają wiele zastosowań. Służą do przechowywania treści postów na forum, danych użytkownika i haseł, informacji o zamówieniach i produktach w sklepach internetowych i nie tylko.

Nauka języka SQL używanego do obsługi bazy danych jest w rzeczywistości bardzo prosta. Możesz nauczyć się podstawowych poleceń, które umożliwiają korzystanie z baz danych za darmo w zaledwie kilka dni.

Skrypty po stronie serwera

Skrypty po stronie serwera, które umożliwiają pobieranie informacji z bazy danych, wykonywanie obliczeń i wysyłanie ich do przeglądarki. Najczęściej wybieranym do nauki językiem jest PHP.

Co jeszcze warto umieć?

Pozycjonowanie stron www- SEO

Jest przeciwieństwem reklamy w wynikach wyszukiwania. SEO polega na pozyskiwaniu organicznego ruchu użytkowników na stronę www.

Pozycjonowanie stron www można podzielić na działania na stronie: usprawnianie jej funkcjonalności i budowanie wartościowych treści oraz na działania poza stroną, czyli budowanie bazy linków.

Bezpieczeństwo

Zapewnienie bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych punktów przy tworzeniu strony internetowej. Chroni przed działaniem wirusów i spamu nie tylko naszą stronę www, ale także użytkowników, którzy z niej korzystają.

Podsumowanie

A więc jak widzisz, tworzenie stron internetowych wymaga nauki wielu umiejętności. Nie musisz być ekspertem w każdej z nich. Po prostu musisz zacząć działać. Na start najlepiej postawić na kursy, praktykę i jeszcze raz praktykę. W internecie jest wiele bezpłatnej wiedzy, którą możesz wykorzystać. Blogi, YouTube, TikTok – sam możesz wybrać platformę.