Zarobki web designera to jeden z najczęstszych tematów pojawiających się wśród osób, które planują pracę w branży IT. Na rynku pracy nie brakuje ofert z obietnicą wysokich zarobków. Popularność tego zawodu stale rośnie i nie wynika z chwilowej mody, ale z długotrwałego trendu. W tym artykule odpowiemy na pytanie ile może zarobić web designer.

Na jakie zarobki może liczyć web designer?

Mediana wynagrodzenia, na jakie może liczyć twórca stron, według danych opracowanych przez portal wynagrodzenia.pl, wynoszą 5200 zł brutto i są o 11% niższe niż średnia krajowa.

Wysokość zarobków w znacznym stopniu zależy od stażu pracy. Początkujący programiści mogą liczyć na znacznie mniejsze wynagrodzenie niż specjaliści z większym doświadczeniem. Średnie zarobki różnią się też w zależności od formy zatrudnienia w firmie, wykształcenia, zdobytych umiejętności i zawartości portfolio, wielkość firmy oraz miasta.

Na jakie zarobki może liczyć web designer, projektując stronę internetową

Wynagrodzenie w poszczególnych formach zatrudnienia.

Umowa o pracę

Średnie zarobki web designera w przypadku pracy na podstawie umowy o pracę wynoszą 3895 zł netto. Warto jednak pamiętać, że standardem jest oferowanie dodatkowych benefitów dla pracowników w postaci karty multisport czy opieki medycznej.

Umowa zlecenie i umowa o dzieło

W przypadku umowy zlecenie bądź umowy o dzieło możemy liczyć na większą elastyczność pracy i stosunkowo większe zarobki. W pierwszym przypadku web designer otrzyma średnio 4080 zł, a przy umowie o dzieło jest to już nawet do 4666 zł.

Web designer freelancer

Web designer może również pracować jako wolny strzelec. W tym przypadku trzeba liczyć się ze zróżnicowaniem wynagrodzenia w zależności od ilości i wielkości zleceń. Bardzo ciężko określić górną granicę dochodów, jakie może uzyskać freelancer, jednak na początku trzeba się nastawić na zarobki około 3600 zł.

Ile zarabia web designer na programowaniu stron internetowych

Zarobki w zależności od wyboru ścieżki zawodowej

Dane opracowano na podstawie raportu przygotowanego przez justjoin.it z 2021 roku.

UX Designer

Zarobki Junior UX Designera zaczynają się już od 4114 zł brutto. Junior może zarabiać nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie, a średnie wynagrodzenie dla Seniora wynosi 15107 zł brutto.

Ile zarabia web designer na projektowaniu stron

Programista PHP

Przy pracy na pełen etat początkujący programiści mogą zarabiać już od 4880 zł brutto. Wraz ze zdobytym doświadczeniem zarobki rosną nawet do 17687 zł brutto.

Javascript Developer

Javascript to najbardziej pożądana specjalizacja w branży IT i to właśnie tu jest najwięcej ofert pracy. Junior Javascript Developer może liczyć na zarobki nawet do 7462 zł brutto, a średnie zarobki Seniorów zaczynają się od 13951 zł, a kończą na 19780 zł.

Python Developer

Python opłaca się nawet Juniorom! Średnie wynagrodzenie dla początkujących Developerów wynosi 6943 zł brutto. Specjaliści mogą zarobić do 15440 zł brutto, a Seniorzy osiągają zarobki do kwoty 22085 zł brutto.

Ile zarabia web designer w największych miastach w Polsce?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy wielkość miasta ma wpływ na zarobki jakie można osiągnąć w firmie jako web designer. Duże zapotrzebowanie na specjalistów panuje w najprężniej rozwijających się w branży IT miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław czy Kraków.

Jak projektować strony internetowe, aby mieć wysokie zarobki

Jaką pensję otrzyma pracownik w dużym mieście w Polsce?

  • Warszawa- mediana zarobków w stolicy wynosi 5200 zł.
  • Kraków- tu web designer może liczyć na ok.4900 zł.
  • Poznań- w największym mieście w województwie Wielkopolskim pracodawcy oferują ok. 4900 zł.
  • Wrocław- web designer na swoim stanowisku zarobi ok. 4850 zł netto.
  • Łódź- wynagrodzenia dla programistów wynoszą ok. 4700 zł

Jak efektywnie zwiększyć swoje wynagrodzenie?

Aktualne dane pokazują, że pracodawcy szukają osób, które są gotowe stale poszerzać swoje kwalifikacje. Chęć rozwoju jest niezwykle istotna w branży IT, gdzie wciąż dochodzi do rozbudowy technologii. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z dostępnych w Internecie kursów online.

Poza rozwojem umiejętności technicznych warto pracować nad rozwojem kompetencji miękkich, takich jak praca w zespole i komunikacja.