Program do fakturowania – pomocne narzędzie

Popularne, darmowe programy do fakturowania dla firm.

Każda osoba, która zaczyna prowadzić własną firmę musi być przygotowana na trudności, z jakimi wiąże się posiadanie działalności. Pierwszą z nich, nie licząc samego jej zakładania, jest konieczność wystawiania faktur. Samodzielne sporządzanie tego typu dokumentów bywa stresujące dla początkujących przedsiębiorców, zwłaszcza gdy nie mają księgowej, do której mogliby się zwrócić o pomoc w tej kwestii.  Tu z pomocą przyjdzie nam program do fakturowania.

Na szczęście obecnie dostępnych jest wiele programów do fakturowania. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi samodzielnie tworzyć faktury w edytorze tekstowym, czy też wypełniać ręcznych druków, co jest metodą uciążliwą, gdyż nawet najmniejszy błąd sprawia, że trzeba wypełniać kolejny druk od nowa.

Część z tych programów jest darmowa – przynajmniej w podstawowej wersji. Dzięki temu nie musimy od razu decydować się na zakup programu i wydawać pieniędzy na coś, co może nas nie zadowalać. Chcesz wiedzieć, które z dostępnych programów do fakturowania cieszą się największą popularnością? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

Popularne programy

Darmowe programy do fakturowania dla firm.

Fakturownia

Jednym z popularniejszych programów do wystawiania faktur jest Fakturownia. Jest on prosty w obsłudze i bardzo intuicyjny. Po zalogowaniu się wystarczy kliknąć przycisk „faktura”, aby otworzyły się wszystkie rubryki niezbędne do wystawienia dokumentu. Tam również będzie opcja wyboru „faktura vat”. W polu nabywcy dane można wprowadzać ręcznie lub wybrać jednego z wcześniej dodanych klientów, co zdecydowania przyspiesza sporządzenie faktury. Ta sama zasada dotyczy wszystkich innych rubryk, które należy wypełnić. W programie można wybrać dowolną walutę świata oraz sporządzić ją w jednym z dziesięciu dostępnych języków. Niestety wersja darmowa jest nieco ograniczona – można wystawić trzy faktury w miesiącu, nie można ustawiać jednolitych plików kontrolnych, generować raportów, a także korzystać z księgowości online. Ta  jest dostępna jedynie w dwóch wariantach premium. Jeśli jest Ci potrzebny dobry darmowy program do wystawiania faktur online, Fakturownia świetnie się do tego nadaje.
Fakturownia jest bez wątpienia łatwym w obsłudze i popularnym programem, jednak jej darmowa wersja wystarczy tylko mikroprzedsiębiorcy, który wystawia maksymalnie trzy faktury miesięcznie.

Elisoft

Kolejnym programem jest ELISOFT Faktury 2022. Program ten instalowany jest na dysku komputera. Jest więc dobrym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy ze względów bezpieczeństwa nie chcą przechowywać danych w chmurze i korzystać z programów online. Inną cechą ELISOFT jest  możliwość całkowitego dostosowania wydruków faktur do własnych potrzeb. Program posiada integrację z bazami VAT, VIES i CEIDG oraz KAS, co pozwala na automatyczne kontrolowanie danych kontrahenta i jego statusu jako płatnika VAT. Nie trzeba więc sprawdzać tego typu danych samodzielnie. Program współpracuje z czytnikiem kodów kreskowych oraz pozwala na drukowanie kodów QR na fakturach. Oprócz możliwości tworzenia i przechowywania baz danych klientów istnieje także funkcja generowania faktur na bazie wcześniej sporządzanych dokumentów. Program pozwala na darmowe tworzenie kilkunastu faktur miesięcznie. ELISOFT jest uważany za nieco trudniejszy w obsłudze, mniej czytelny. Początkowo więc wystawianie faktur w tym programie może być odrobinę utrudnione. Jednak możliwość darmowego generowania wielu większej faktur powinno zrekompensować wszelkie utrudnienia.

Mega Fakturka Lite

Mega Fakturka Lite to kolejny program do fakturowania, który jest często wykorzystywany przez przedsiębiorców. Pierwszą i najważniejszą jego zaletą jest nielimitowana liczba tworzonych dokumentów. Niestety, brakuje w nim możliwości wystawienia, chociażby faktury korygującej, proformy, czy rachunku uproszczonego. Takie funkcje znaleźć można jedynie w wersji płatnej. Program wymaga instalacji na komputerze. Dla wielu może być to plusem – przez większe bezpieczeństwo danych.

Jaki program do fakturowania wybrać?

Jaki program do fakturowania wybrać dla firmy?

Wszystko zależne jest od potrzeb danego użytkownika. Dla osób, które jedynie dorabiają sobie poprzez wykonywanie usług, wystarczająca będzie darmowa wersja Fakturowni. Jednak dla przedsiębiorców, którzy muszą wystawiać wiele faktur miesięcznie – polecane będą programy, które to umożliwią. Wszystko zależy też od tego, jaki rodzaj dokumentów musi być dostępny w wybranym przez nas programie. Jeśli chcemy wybrać darmowy program do fakturowania, który spełni nasze oczekiwania – zwróćmy więc na to uwagę. Program do pisania faktur ma przede wszystkim odpowiadać naszemu zapotrzebowaniu. Wybierz to, czego najbardziej potrzebujesz!