Kupno dobrego laptopa biznesowego to nie lada wyzwanie. Na rynku technologicznym jest mnóstwo urządzeń określanych mianem „laptop do pracy biurowej”. Jednak jak wybrać ten najlepszy?

Jak wiadomo, oferta ofercie nie równa. Stąd też często pojawiają się pytania typu: „czym kierować się przy wyborze laptopa?” lub „jaki laptop biurowy wybrać?”. I choć chciałoby się usłyszeć w odpowiedzi nazwę konkretnego modelu, niestety jest to niemożliwe. W końcu nie istnieje jeden laptop, który spełniałby wymagania wszystkich ludzi.

Dlatego, zanim podejmiemy decyzję o wyborze danego sprzętu, musimy zadać sobie kilka istotnych pytań. Ułatwią nam one wybór najodpowiedniejszego modelu, który będzie zgodny z naszymi preferencjami i charakterem naszej pracy biurowej.

W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie komputera do pracy biurowej i czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu.

Jaki laptop do pracy wybrać?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, nie ma jednego modelu, który zadowoliłby każdego człowieka. Wynika to z faktu, że każda praca jest inna i każda ma inne wymagania względem używanego przez nas sprzętu. Najważniejszy przy wyborze jest jednak przede wszystkim

 • komfort pracy,
 • niezawodność sprzętu,
 • wydajne podzespoły. 

Jak znaleźć taki sprzęt i czym się kierować przy jego wyborze?

Jak znaleźć odpowiedni laptop do pracy i czym się kierować przy jego wyborze?

System operacyjny

Szukając odpowiedniego sprzętu, musimy zwrócić uwagę na to, jaki posiada on system operacyjny i czy w ogóle go posiada. Kupując bowiem laptopa z zainstalowanym systemem, mamy pewność, że jest on od razu gotowy pracy. 

Ważne jest jednak zorientowanie się, na jakim systemie obecnie pracujemy w naszym biurze. Bez sensu jest przecież kupować sprzęt, który nie będzie kompatybilny ze sprzętami współpracowników. 

Jeśli pracujesz na systemie operacyjnym Windows, modeli do wyboru masz wiele! Używając jednak systemu iOS, Twój wybór powinien zawierać się tylko w sprzętach marki Apple. 

Procesor 

Przy wyborze laptopa do pracy zawsze zwracaj uwagę na procesor.

Jedną z najważniejszych części laptopa jest procesor. Dlatego niezależnie od tego, jaki sprzęt wybierzesz, zawsze zwracaj uwagę właśnie na niego. 

Najważniejsza w nim jest ilość rdzeni. Na chwilę obecną standardem są już procesory czterordzeniowe. Jeśli jednak wcześniej używałeś komputera o dwurdzeniowym procesorze i nie zakłócał on komfortowej Twojej pracy, to dwa rdzenie w zupełności Ci wystarczą.

Najbardziej popularnymi i najlepiej ocenianymi procesorami na chwilę obecną są:

 • Intel Core i3,
 • Intel Core i5,
 • Intel Core i7.

Dlatego przy wyborze sprzętu, jakim jest laptop do pracy biurowej, kieruj się powyższymi przykładami.

Pamięć RAM

Ram to inaczej pamięć operacyjna. Zależność jest taka, że im większa pamięci RAM, tym więcej programów możemy używać w jednakowym czasie. Bez zakłócenia ich płynności. 

Na chwilę obecną zaleca się nie kupować sprzętów o pamięci RAM mniejszej niż 8GB. Szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy laptop do pracy biurowej, od którego oczekuje się płynnej pracy, przy wielu otwartych programach. 

Karta graficzna 

Jeśli nie zamierzamy grać w gry, w zupełności wystarczy nam zakup komputera, który posiada zintegrowaną kartę graficzną z obecnym w nim procesorem.

Karta graficzna odpowiada za generowanie i wyświetlanie obrazu, a także przyspiesza pracę laptopa. Jeśli wybrana przez nas karta okaże się jednak niewystarczająca, dobrym rozwiązaniem jest dokupienie zewnętrznej karty graficznej. Przyda się ona szczególnie osobom, które zajmują się np. montażem video czy projektowaniem wnętrz, gdyż wiele programów czy aplikacji do tego typu zajęć wymaga dodatkowych kart graficznych. 

Dysk

Na rynku obecne są dwa typy dysków: dysk SSD i dysk HDD. Wybór między nimi polega na wyborze między pojemnością a szybkością. 

Dyski HDD stawiają na pojemność i sprawdzą się w momencie, gdy na swoim laptopie potrzebujesz przechowywać dużo plików filmów, zdjęć czy muzyki. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby mieć szybki laptop, najlepszym rozwiązaniem będą dyski SSD. 

Bateria

Dobry laptop to taki, który zapewnia nam komfortową pracę. A żeby praca ta była jak najbardziej komfortowa i jakościowa, dobrze jest mieć sprzęt, którego nie trzeba non stop podpinać do zasilania. Dlatego też, kierując się wyborem wśród laptopów biurowych, warto zwrócić uwagę na taki model, który posiada pojemną baterię. Mówiąc „pojemną” mamy na myśli taką, która po pełnym naładowaniu wytrzyma nie krócej niż 3,5 godziny.

Funkcje dodatkowe 

Wybierając laptop do biura, zwróć uwagę na swoje preferencje.

Wybierając laptopa do biura, zwróć też uwagę na swoje preferencje. W końcu to Ty będziesz na nim pracować i to Tobie ma on odpowiadać. Chcąc wybrać najlepszy laptop do biura, zastanów się:

 • jaka jest dla Ciebie preferowana waga urządzenia,
 • czy bardziej odpowiada Ci błyszcząca, czy matowa matryca,
 • czy musi on posiadać wbudowaną kamerę,
 • jaką wielkość ekranu preferujesz,
 • czy potrzebna jest ci podświetlana klawiatura,
 • czy jako sposób zabezpieczenia odpowiedni będzie czytnik linii papilarnych, czy też hasło lub PIN?

Jaki laptop biznesowy wybrać – podsumowanie 

Jaki laptop biznesowy wybrać do pracy?

Chcąc zakupić najlepszy laptop biznesowy, musimy pamiętać o najważniejszych jego częściach, które zapewniają nam szybkość, płynność i niezawodność. Jest to m.in. wymieniony wyżej: procesor Intel Core, szybki dysk SSD czy pojemność pamięci RAM.

Kupując idealny dla siebie sprzęt, pamiętaj również o komforcie pracy. Wybierz taki model, który sprosta twoim wymaganiom zarówno technicznym, jak i estetycznym. 

Nie sugeruj się jedynie marką! Często największe flagowce, okazują się po prostu słabym sprzętem, a kosztują krocie.
Dobry model niszowej marki znajdziesz już w cenie w granicach 3000-3500 zł. Dlatego przed wyborem sprzętu zawsze sprawdzaj najpierw parametry!

Ranking laptopów biznesowych najlepszych w roku 2022 znajdziesz TUTAJ