Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi to klucz do stabilnej sytuacji finansowej. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto poświęcić nieco czasu na planowanie wydatków. Tworzenie domowego budżetu jest sposobem, który może usprawnić gospodarowanie własnymi finansami zarówno wśród dużych rodzin, jak i singli. Ani bardzo wysokie, ani niskie dochody nie powinny stanowić wymówki – oszczędności mogą przydać się każdemu. Tworzenie takiego planu nie wymaga również specjalistycznej wiedzy. Sprawdź jak przygotować prosty budżet domowy i co możesz dzięki temu osiągnąć!

Tworzenie budżetu domowego – pierwsze kroki

Skuteczne zaplanowanie wydatków musi odpowiadać Twoim potrzebom. Dobry budżet to taki, którego będziesz w stanie trzymać się na co dzień. Dlatego nie warto stawiać sobie nadmiernie ambitnych celów, szczególnie na początku – najlepsze rozwiązania zwykle wypracowuje się po pewnym czasie. Aby zaplanować budżet domowy, należy dokładnie przeanalizować wszystkie koszty. Warto też zobaczyć internecie, jak wygląda przykładowy budżet domowy. Najwygodniejszą metodą jest spisywanie wydatków z poprzedniego miesiąca. Na tej podstawie możesz dokładniej zaplanować swój pierwszy budżet. Najłatwiej będzie postępować według kilku, prostych kroków.

Planowanie budżetu domowego. Jak przygotować prosty budżet?

Krok 1. Spodziewane przychody

Aby rozsądnie zaplanować budżet domowy, należy oszacować sumę spodziewanych wpływów. Są to głównie dochody oraz ewentualne świadczenia jak np. 500+, renty czy alimenty. Kwotę wynagrodzenia warto szacować racjonalnie, nie uwzględniając np. premii, która nie jest pewna.

Domownicy w prosty sposób obliczają przychody w budżecie domowym

Krok 2. Wydatki stałe

Do kosztów stałych można zaliczyć te związane z:

 • opłatami za mieszkanie – np. czynszem, mediami, ratami kredytu hipotecznego,
 • jedzeniem,
 • transportem – paliwo, bilety komunikacji miejskiej,
 • zdrowiem – np. prywatne ubezpieczenie, koszt stale przyjmowanych leków,
 • edukacją – np. opłaty za zajęcia pozalekcyjne dla dzieci,
 • zwierzętami – koszty związane z opieką weterynarza, higieną i jedzeniem,
 • rozrywką i hobby – np. abonamenty za usługi streamingowe, koszt biletów do kina, wyjść ze znajomymi itp.,
 • innymi zobowiązaniami – jak np. ubezpieczenie mieszkania, raty kredytów i opłaty za telefon.

Wydatki stałe w budżecie domowym. Obliczanie kwoty za energię elektryczną w domu

Te koszty są raczej sztywną częścią domowego budżetu, chociaż warto próbować nieco zaoszczędzić np. na wydatkach za prąd czy zakupach spożywczych.

Krok 3. Wydatki nieregularne

Nieregularne wydatki to takie, które nie powtarzają się w każdym miesiącu i są lepiej widoczne np. w perspektywie rocznej lub kwartalnej. Należą do nich:

 • koszty leczenia – np. stomatologicznego, infekcji itp.,
 • wydatki na odzież i obuwie,
 • wakacyjne wyjazdy,
 • koszt kosmetyków, środków higieny i chemii domowej,
 • wydatki związane z edukacją – opłaty za kursy czy zajęcia dodatkowe, wyprawka do szkoły,
 • opłaty związane z samochodem – np. przegląd, wymiana opon i oleju, ubezpieczenie samochodu,
 • remont mieszkania,
 • prezenty.

To tylko przykładowa lista wydatków nieregularnych, każdy może stworzyć własną po przeanalizowaniu swoich potrzeb.

Krok 4. Podliczanie

Kolejnym krokiem planowania budżetu domowego jest zsumowanie wszystkich wydatków – na początku podlicz wybrane grupy obciążeń, następnie oszacuj spodziewaną w danym miesiącu wysokość wydatków stałych i nieregularnych, a potem dodaj do siebie całość. Finalną sumę kosztów odejmij od wpływów obliczonych w pierwszym kroku. Dzięki tym obliczeniom stworzysz prosty budżet rodzinny i poznasz swoje miesięczne saldo. Jeśli jego wartość jest dodatnia, to zaoszczędzoną kwotę możesz np. przelać na konto oszczędnościowe. Jeśli jednak suma jest ujemna, to musisz nieco obciąć swoje wydatki, lub poszukać dodatkowych źródeł dochodu.

Kobieta podliczająca budżet domowy

Do podliczenia prostego budżetu domowego możesz używać zwykłej kartki papieru, jednak wygodniejszym rozwiązaniem może być dokonywanie obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym lub bezpłatnych aplikacjach. Bardziej zaawansowanym narzędziem są programy ułatwiające zarządzanie budżetem domowym np. Microsoft Money.

Nadwyżki i oszczędności

Dobrze zaplanowany budżet domowy powinien nie tylko pomagać planować wydatki, ale również zbudować poduszkę finansową. Dzięki niej pokryjesz niespodziewane koszty, bez przeciążania budżetu domowego na dany miesiąc. Posiadanie oszczędności pozwala na spokojnie planować przyszłość oraz stworzyć własny fundusz awaryjny pokrywający różne nieprzewidziane wydatki. Bezpieczeństwo finansowe to stan, do którego warto dążyć.

Aby stworzyć przydatny domowy budżet potrzeba wielu prób. Sprawne zarządzanie finansami domowymi to proces, który wymaga trochę pracy. Nie zniechęcaj się więc, jeśli na początku planowanie budżetu domowego będzie trudne – z czasem na pewno nabierzesz wprawy. Dzięki takim działaniom będziesz lepiej orientować się w tym, jak wygląda Twoja sytuacja finansowa. Nauczenie się jak przygotować prosty budżet domowy pozwala lepiej gospodarować pieniędzmi i odłożyć środki na konkretne cele. To pierwszy krok do budowania swojego bezpieczeństwa finansowego.