Nie wiesz, jak oszczędzać na zakupach spożywczych? Marnowanie żywności to ogromny problem. Według danych Ministerstwa Rolnictwa, w Polsce do kosza wyrzuca się rocznie około 5 mln ton żywności. Szacuje się również, że w całej Unii Europejskiej marnowana jest około 1/3 wyprodukowanej żywności. Takie działania są sprzeczne z ekologią i nieetyczne. Wyrzucanie żywności obciąża też domowy budżet. Jak mądrze robić zakupy spożywcze, ograniczyć wydatki i nie wyrzucać jedzenia?

Przygotuj się do zakupów

Aby ograniczyć marnowanie żywności i oszczędzić sporo pieniędzy należy dokładnie oszacować swoje potrzeby. W tym celu możesz zastosować następujące strategie:

  1. Zrób przegląd swoich zapasów – warto wyjąć z szafek wszystkie produkty i sprawdzić, co masz w swoich zapasach. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co trzeba dokupić.
  2. Zaplanuj posiłki – stworzenie jadłospisu na najbliższy tydzień pozwoli Ci zaplanować zakupy spożywcze. Możesz posłużyć się np. którąś z darmowych aplikacji umożliwiających układanie diety. Dzięki temu nauczysz się oszczędzania, a trzymanie się jadłospisu będzie również korzystne dla zdrowia!
  3. Stwórz listę zakupów – dzięki temu o niczym nie zapomnisz i unikniesz kupowania produktów, które już masz.

Dzięki przygotowaniu do zakupów można oszczędzić na zakupach spożywczych. Rodzina robiąca zakupy.

Pamiętaj również, że na zakupy spożywcze najlepiej wybrać się po posiłku. Warto także zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu, aby uniknąć pośpiechu i spokojnie przejrzeć towary na sklepowych półkach.

Jak często robić zakupy spożywcze?

Do najważniejszych kwestii należy odpowiednia częstotliwość chodzenia na zakupy. Jednym z lepszych sposobów jest unikanie codziennych wizyt w sklepie – zdecydowanie lepiej jest robić duże zakupy na cały tydzień. To może wydawać się trudne, ale jeśli odpowiednio skonstruujesz swoją listę zakupów, nie będzie stanowiło większego problemu. Nie musisz martwić się o świeże warzywa i owoce – wystarczy je odpowiednio przechowywać.

Statystyka pokazuje, że nieplanowane wizyty w sklepie spożywczym „tylko po jedną rzecz” często kończą się kupowaniem wielu, niepotrzebnych artykułów.

Rób listy i spisy

Dobrym pomysłem jest prowadzenie na bieżąco spisu wszystkich produktów spożywczych, które masz w domu. To dość pracochłonne zajęcie, jednak taką listę tworzysz tylko raz i uzupełniasz na bieżąco.

Taki spis warto powiesić w widocznym miejscu, np. na drzwiach lodówki. Dzięki temu możesz na bieżąco kontrolować, co jest na stanie i jakie artykuły musisz uzupełnić. Ten spis pomoże Ci tworzyć tygodniowy jadłospis i ułatwi planowanie listy zakupów.

lista zakupów

O czym pamiętać na zakupach spożywczych?

Zanim zdecydujesz się na dany produkt, warto sprawdzić, czy jest to opłacalny zakup. Koniecznie zwracaj uwagę na:

  • cenę – w popularnych dyskontach często można znaleźć znane produkty, które wydają się tańsze. Jednak nie raz okazuje się, że ich opakowanie jest mniejsze niż standardowe. Dlatego porównując cenę różnych towarów, należy wziąć pod uwagę cenę za kilogram lub litr.
  • datę ważności – zwykle warto kupować produkty o długim terminie przydatności, dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na ich wykorzystanie.
  • skład – na jedzeniu można oszczędzać, ale trzeba to robić mądrze. Warto przeanalizować składy produktów i wybierać te, które są najzdrowsze. Produkty z dobrych surowców wcale nie muszą być najdroższe, jednak żeby się o tym przekonać, trzeba czytać etykiety.

Wykorzystuj produkty, które już masz!

Na zakupach możesz oszczędzić więcej, jeśli będziesz mądrze gospodarować swoimi zapasami. Najbardziej opłaca się w pierwszej kolejności wykorzystywać to, co już masz. Tworzenie autorskich dań z resztek pozwala na wykazanie się kreatywnością i sprawia, że w portfelu zostaje więcej pieniędzy.

Przechowując produkty spożywcze w szafkach, zwracaj uwagę na ich ustawienie. Przydatnym trikiem, z którego korzystają restauracje i magazyny, jest układanie produktów zgodnie z datą ważności.

Świetnym sposobem na oszczędzanie na zakupach spożywczych, jest wykorzystywanie produktów z lodówki.

Robienie zakupów a promocje

Pułapką, w którą często wpadają klienci sklepu, są promocje. Niekiedy są one dobrym sposobem na oszczędzanie, jednak często skłaniają do kupowania rzeczy, które nie są potrzebne. Jak znaleźć najlepsze promocje i wyprzedaże?

  • Wykorzystuj programy lojalnościowe i inne benefity oferowane przez sklepy. Dzięki temu można uzyskać atrakcyjne rabaty, a czasem również środki na kolejne zakupy.
  • Jeśli oferowane jest większe opakowanie, to zastanów się, czy będziesz w stanie zjeść całą zawartość.
  • Kupuj produkty, które lubisz. Jeśli jakiś artykuł często się u Ciebie psuje, to znaczy, że lepiej zrezygnować z takiego zakupu.
  • Kupuj na zapas, ale z głową – zastanów się, czy na pewno zużyjesz taką ilość jedzenia.

Wdrożenie tych zasad może wydawać się uciążliwe, gdyż wymaga nieco pracy. Jednak w dłuższym czasie może znacznie ułatwić chodzenie na zakupy spożywcze, zarządzanie budżetem i gotowanie.

Jak oszczędzać na zakupach spożywczych?

Zastanawiasz się, jak oszczędzać na zakupach spożywczych? Robiąc zakupy, cały czas pamiętaj, że lepiej kupić mniej i wykazać się kreatywnością niż więcej i marnować jedzenie. Kupowanie pod wpływem emocji to nie najlepszy pomysł. Warto również śledzić to, ile wydajesz na jedzenie – dzięki temu możesz sprawdzać, czy Twoje postępowanie prowadzi do faktycznych oszczędności. Jeśli zrozumiesz, jak mądrze robić zakupy, to będzie Ci to przychodzić z łatwością.