Z roku na rok wzrasta w naszym kraju liczba dorabiających emerytów. Najczęściej wynika to z faktu, iż mają więcej wolnego czasu, a przyznana emerytura nie wystarcza im w pełni na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Emeryci decydują się więc na dodatkowe zatrudnienie, gdyż każdy dodatkowy grosz się im przyda. Szukając satysfakcjonującej pracy przebywają różną drogę. Najczęściej szukają zajęć rozpytując wśród swoich znajomych lub też sami oferują usługi sąsiadom. W ostatnim czasie zauważa się jednak, iż coraz więcej emerytów poszukuje pracy w sieci. Trzeba przyznać, że seniorzy internauci to grupa coraz bardziej aktywna online. Jak dorabiać na emeryturze w internecie? Sprawdź!

Czy emeryt może dorabiać

Zastanawiasz się, czy jako emeryt możesz dorabiać? W przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat) można dorabiać do emerytury bez żadnych ograniczeń. W tym przypadku nie ma obaw, że ZUS zawiesi lub zmniejszy wysokość otrzymywanej emerytury.
Jeżeli zaś chodzi o osoby, które jeszcze nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego i przeszły na wcześniejszą emeryturę (tzw. emeryturę pomostową), a również chcą dorabiać, to sprawa się trochę komplikuje. Oczywiście, oni również mogą dorabiać, jednakże w tym przypadku trzeba być ostrożnym z dochodami i uważać, żeby ich wysokość nie spowodowała zawieszenia lub zmniejszenia pobieranych świadczeń emerytalnych. Konieczna jest zatem bieżąca kontrola progów dochodowych, do jakiej wysokości taki emeryt może dorobić.

Jeżeli jesteś zainteresowany zarabianiem dodatkowych pieniędzy, limitami dochodów oraz kwotami, do jakich można dorobić, to zapraszamy do lektury naszego artykułu: Ile można dorobić do emerytury?

Jak dorabiać w internecie na emeryturze

Gdzie szukać pracy dla emeryta

W internecie znajdziesz wiele ciekawych propozycji zarobku. Osoby szukające ofert pracy najczęściej odwiedzają portale: Pracuj.pl, Praca.pl, GoWork, InfoPraca.pl, Jooble, Gumtree.pl, Olx.pl lub Gratka. Każdy z tych portali oferuje różnorodne oferty, z których możesz coś wybrać dla siebie. Pamiętaj jednak o tym, że pracodawcy poszukują osób z doświadczeniem, tak więc nie zrażaj się jeżeli od razu nic ciekawego nie znajdziesz.
Ofert pracy możesz szukać także na lokalnych grupach na Facebooku lub w lokalnych serwisach internetowych. Tam z reguły są zakładki z ogłoszeniami oferującymi pracę. Innym sposobem na poszukiwanie pracy jest odwiedzenie lokalnego Powiatowego Urzędu Pracy lub też jego strony internetowej. Tam również znajdziesz wiele interesujących ofert. Możesz także porozmawiać ze znajomymi. Być może oni Cię zainspirują lub też znajdą dla Ciebie ciekawą propozycję pracy. Musisz wiedzieć, że tzw. marketing szeptany jest równie skuteczny jak Twoje poszukiwania w sieci.
Na koniec jeszcze jedna podpowiedź. Odwiedź platformę poszukiwania pracy dla seniora Flexi.pl. Jest ona skierowana konkretnie do osób 50+. Tutaj możesz zaprezentować się jako specjalista lub też możesz znaleźć oferty pracy od firm zainteresowanych zatrudnieniem dojrzałych pracowników.

Jak zarabiać w internecie będąc emerytem

Jak dorobić do emerytury? Najpopularniejsze zajęcia przez internet.

Jeżeli jesteś biegły w obsłudze komputera, internetu i smartfona to poniższe propozycje są właśnie dla Ciebie.

Wypełnianie ankiet

Jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów na dodatkowy zarobek. Musisz tylko zarejestrować się na odpowiednim portalu i wypełniać płatne ankiety online. Co prawda na wypełnianiu ankiet Twoje zarobki nie będą zbyt duże, ale grosik do grosika i się trochę zbierze. Plusem tego zajęcia jest to, że sam decydujesz ile czasu na nie poświęcisz i ile zarobisz. W sieci znajdziesz wiele aplikacji do wypełniania ankiet, np. Premie za ankiety Google. Zobacz też portale ankietowe – Marketagent.com lub Polski panel narodowy.

Praca przez internet w redakcji

Jeżeli masz lekkie pióro i lubisz pisać to możesz szukać pracy w redakcji portali internetowych lub czasopism. Oni potrzebują ludzi kreatywnych, ambitnych oraz posiadających praktyczne umiejętności. Pamiętaj, że nie musisz być dziennikarzem, aby znaleźć pracę w mediach. Twoje ewentualne dochody będą uzależnione od ilości zleceń. Spróbuj, może to zajęcie będzie akurat dla Ciebie.

Praca w mediach społecznościowych

Bardzo popularne w dzisiejszych czasach są media społecznościowe. Na topie jest prowadzenie bloga lub kanałów social media. W tej branży możesz zarobić pieniądze na przygotowywaniu tekstów promocyjnych lub filmów, możesz także zajmować się płatnymi kampaniami reklamowymi.

Zarabianie w internecie na emeryturze

Copywriting

Jeżeli lubisz pisać i nie masz problemów z ortografią i gramatyką, to możesz zarabiać na pisaniu tekstów przez internet, oferując innym swoje usługi.  Jest duże zainteresowanie w sieci osobami tworzącymi oryginalne posty na socjal media, teksty i slogany reklamowe, marketingowe, posty sponsorowane itp. Nie obawiaj się więc braku zleceń. Oferty dla copywriterów są dostępne w wielu różnych serwisach internetowych, np. pracuj.pl, olx, aplikuj.pl, itp.

Aplikacje do zarabiania pieniędzy

Istnieją w sieci różnorodne aplikacje, dzięki którym możesz zarabiać pieniądze lub też zdobywać inne profity. Niektóre z tych apek służą do wypełniania ankiet (AttaPoll), inne do zarabiania na sprzedaży zdjęć (aplikacja Foap), a jeszcze inne do oglądania filmów i słuchania muzyki (aplikacja Viggle). Większość tych aplikacji obsługiwana jest przez telefon, jednakże niektóre z nich są również na komputer.

Udzielanie korepetycji

Jeżeli jesteś nauczycielem lub masz duży zasób wiedzy z danej dziedziny, to możesz dorabiać udzielając korepetycji. Szukanie chętnych uczniów nie jest takie trudne. Popytaj znajomych lub daj ogłoszenie na słupie. Możesz także dotrzeć do osób, które chętnie skorzystają z Twoich lekcji poprzez platformę eKorki.pl. Załóż na niej konto korepetytora, a praca sama Cię znajdzie.

Powyżej przedstawiliśmy Ci tylko niektóre z propozycji pracy przez internet. Teraz sam musisz znaleźć odpowiednią pracę dla siebie. Jeżeli chcesz jeszcze więcej inspiracji to zapraszamy do lektury naszych artykułów:
6 najlepszych sposobów na zarobek w domu
Gdzie można dorabiać jako emeryt

Starsze osoby pracujące w internecie na emeryturze

O czym musisz pamiętać, decydując się na dorabianie do emerytury?

Obecnie zauważa się coraz większą liczbę pracujących emerytów. Jeżeli stan zdrowia pozwala, to wielu z nich decyduje się na kontynuowanie pracy dotychczasowej lub też szukają możliwości dorobienia. Dodatkowa praca jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż nie tylko zmusza do aktywności umysłowej lub fizycznej, ale także umożliwia zasilenie skromnego budżetu emeryta. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Praca dla emeryta, która jest wykonywana przy jednoczesnym pobieraniu emerytury, może mieć w niektórych przypadkach wpływ na wysokość otrzymywanego świadczenia. Dotyczy to osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego i są na tzw. emeryturze pomostowej.

Emeryci mogą wykonywać pracę w różnorodnych branżach. Mogą nawet prowadzić własną działalność gospodarczą. Wszystko zależy od posiadanych umiejętności i predyspozycji. Wykonywana przez nich praca może mieć formę stacjonarną lub też można ją wykonywać przez internet. Powyżej przedstawiliśmy Ci miejsca, gdzie ją możesz znaleźć oraz wskazaliśmy propozycje pracy przez internet. Otrzymałeś od nas sporo wiedzy, którą teraz musisz sam wykorzystać. Powodzenia.