Zastanawiasz się, gdzie można dorabiać jako emeryt? Emerytura jest dla wielu osób momentem, kiedy będą wreszcie mogli skupić się na sobie, odpocząć i ciekawie spędzać czas. Jednak nie zawsze tak wychodzi jak zaplanowaliśmy. Część seniorów musi pracować, bo nie mają pomysłu na siebie i boją się, że z chwilą przejścia na emeryturę czeka ich stagnacja i wykluczenie. Inni niestety muszą pracować, aby zdobyć dodatkowe pieniądze na zasilenie skromnego budżetu domowego. Każdy emeryt ma inną sytuację. Należy jednak pamiętać, że praca dla seniora może również dawać wiele satysfakcji. Być może to jest czas, aby się realizować lub też spełniać swoje marzenia. Poniżej przedstawimy Ci informacje dotyczące dodatkowej pracy emeryta, w tym m.in. jak zdobyć zatrudnienie w dojrzałym wieku, gdzie warto szukać ofert pracy dla seniorów i jakie warunki trzeba spełniać przy dodatkowym zatrudnieniu.

Podstawy dorabiania na emeryturze

Jeśli chcesz dorabiać jako emeryt, musisz poznać niektóre kwestie z tym związane. I tak:

 • zgodnie z przepisami prawnymi każdy emeryt ma prawo dorobić do swojego świadczenia. Bez ograniczeń mogą dorabiać emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat). Dorabiać mogą także emeryci, którzy nie osiągnęli tego wieku i przebywają np. na emeryturach pomostowych. W ich przypadku obowiązuje jednak limit dorabiania i w związku z tym muszą uważać na progi dochodowe, które mogą spowodować zmniejszenie lub zawieszenie otrzymywanego świadczenia,
 • bez żadnych konsekwencji dorabiać do emerytury można, jeżeli przychód nie jest wyższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli natomiast przychód znajduje się w przedziale 70–130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wówczas emerytura zostanie zmniejszona. Natomiast, gdy Twój dochód z pracy emeryta przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłatę świadczenia,
 • aktualne progi dochodowe obowiązujące od 1 marca 2023 r. Kwota przychodu odpowiadająca:
  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2022 r. wynosi 4.713,50 zł;
  • 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2022 r. wynosi 8.753,60 zł.

Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółowych informacji na ten temat to polecamy lekturę naszego artykułu Ile można dorobić do emerytury?

Kobieta dorabia do budżetu domowego na emeryturze

Gdzie znaleźć oferty pracy dla emeryta

Oferty pracy możesz znaleźć w różnych przestrzeniach. I tak:

 • najwięcej ofert znajdziesz na portalach internetowych: Praca.pl, InfoPraca.pl, Jooble, Gumtree.pl,Pracuj.pl, Olx.pl, GoWork, lub Gratka,
 • odwiedź platformę poszukiwania pracy dla seniora Flexi.pl, która jest skierowana konkretnie do osób 50+,
 • nie omijaj lokalnych grup na Facebooku lub w lokalnych serwisach internetowych,
 • możesz odwiedzić lokalny Powiatowy Urząd Pracy lub też jego stronę internetową,
 • porozmawiaj ze znajomymi, oni także mogą Ci coś zaoferować lub też mogą mieć informacje na ten temat,
 • oglądaj witryny sklepowe, tam też pracodawcy umieszczają oferty pracy.

Jak dorabiać na emeryturze

Jeżeli chcesz dorabiać na emeryturze to nie musisz się martwić o oferty pracy, gdyż masz wiele możliwości. Już wiesz, gdzie szukać takich ofert i teraz tylko musisz podjąć właściwą decyzję, która będzie odpowiadać Twoim umiejętnościom. Możesz pracować stacjonarnie (np. w domu) lub też online. Jeżeli interesuje Cię dorabianie do emerytury w formie pracy w domu to polecamy nasz artykuł 6 najlepszych sposobów na zarobek w domu (podlinkuj). Jeśli natomiast chcesz pracować przez komputer, to przestudiuj nasz artykuł Jak dorabiać na emeryturze w internecie? (podlinkuj). Tam znajdziesz wiele przydatnych informacji, które być może pomogą Ci w podjęciu decyzji. Natomiast jeżeli jeszcze nie możesz się zdecydować, to poniżej przedstawiamy Ci jeszcze kilka propozycji gdzie można dorobić do emerytury.

Jak dorobić do emerytury

Opiekunka/niania

Jeżeli lubisz dzieci, to możesz zostać nianią. Masz dużo wolnego czasu, wychowałaś już własne dzieci i masz duże życiowe doświadczenie będziesz więc cenną nianią dla dzieci pracującej mamy. Pamiętaj, że doświadczone osoby, które chcą się zajmować maluchami są obecnie na wagę złota.

Opiekun osoby starszej

Jeżeli jesteś osobą cierpliwą, empatyczną i lubisz kontakt z ludźmi, to możesz znaleźć pracę zarobkową jako opiekun osoby starszej. Jest to co prawda praca bardzo wymagająca, ale też przynosi dużo satysfakcji. Dodatkowym atutem jest fakt, iż taką pracę możesz wykonywać nie tylko w Polsce, ale także za granicą, gdyż opiekunowie osób starszych są nieustannie poszukiwani.

Złota rączka

Jeżeli lubisz majsterkować, umiesz naprawić kran, udrożnić rury czy też naprawić szafkę to możesz zacząć działalność jako przysłowiowa złota rączka. O zlecenia nie musisz się martwić, gdyż w naszym kraju funkcjonuje wiele starszych i samotnych osób potrzebujących pomocy. Ponadto wiele lokalnych firm czy też właścicieli domków jednorodzinnych poszukuje fachowców, którzy pomogą w drobnych kłopotach lub awariach.

Sprzątanie biur lub mieszkań

 Taki rodzaj pracy nie wymaga żadnych kwalifikacji, a zapotrzebowanie na tego typu usługi jest duże. Popytaj sąsiadów, może oni potrzebują osoby do sprzątania lub też mają znajomych, którzy chcą takiej usługi. Szukaj również ofert przez internet.

Wyprowadzanie psów

Jeżeli kochasz zwierzęta to taki rodzaj pracy będzie w sam raz dla Ciebie. Codzienne spacery na świeżym powietrzu to wartość dodana do zarobku za wyprowadzanie zwierzaka. Również z klientami nie będzie problemów. Wywieś swoje ogłoszenie na osiedlu a się sam przekonasz.

Dorabianie do emerytury poprzez wyprowadzanie psów na spacer

Udzielanie korepetycji

Jeżeli masz dużą wiedzę w jakiejś dziedzinie, np. w matematyce lub też znasz dobrze języki obce, to polecamy udzielanie korepetycji. Pracę możesz wykonywać stacjonarnie lub online.
Tutaj również nie będziesz narzekał na brak klientów.

Udzielanie korepetycji | Ile można na tym zarobić?

 Tłumaczenie

Jeżeli posługujesz się biegle językiem obcym, to dobrą opcją dla Ciebie będą tłumaczenia. Stawki tłumaczeń są różne i zależą od rodzaju tłumaczonych dokumentów oraz od języka, w jakim się je wykonuje.

Wypieki

 Coraz bardziej popularne są domowe wypieki. Wiele osób poszukuje ciast i tortów domowej roboty. Jeżeli więc masz talent do wypieków, to nie musisz być nawet cukiernikiem, żeby sprawdzić się w tym działaniu. Pamiętaj, że chrzciny, komunie i wieczory panieńskie już czekają na Twoje wyroby. Nie zapomnij tylko wyrobić książeczkę sanepidu.

Praca w restauracji lub za barem

Taki sposób dorabiania jest bardzo atrakcyjny ze względu na napiwki oraz możliwość pracy np. w weekendy. Pracodawcy poszukują seniorów do pracy, gdyż są to osoby doświadczone, ambitne i nie oczekują awansu. Ponadto zatrudniając emeryta pracodawcy mają z tego tytułu pewne ulgi. Spróbuj, może akurat to będzie Twój patent na dorobienie do domowego budżetu.

Praca w ochronie

Jeśli chcesz pracować jako ochroniarz np. centrum handlowym, sklepie, na osiedlu, parkingu czy w szkole, nie musisz posiadać dodatkowych uprawnień. Twoje działania ograniczałyby się głównie do patrolowania terenu, wykrywania i raportowania kradzieży, obserwowania monitoringu, sprawdzania alarmów itp. Natomiast gdybyś chciał mieć większe uprawnienia wówczas musisz być wpisany na listę kwalifikowanych pracowników ochrony, w związku z tym musiałbyś koło tego tematu trochę „pochodzić”.

Sprzedawca/kasjer 

Pracodawcy nieustannie poszukują sprzedawców i osoby na kasę. Bardzo chętnie zatrudniają na te stanowiska także dorabiających emerytów. Spróbuj, to nie jest takie trudne.

 Działalność gospodarcza na emeryturze

Chcesz się realizować i prowadzić własną działalność gospodarczą na emeryturze? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś to robił. Jeśli masz zmysł artystyczny i lubisz rękodzieło, to możesz zacząć tworzyć własne produkty i je sprzedawać. Wielu emerytów chcąc dorobić do emerytury sprzedaje np. własnoręcznie wykonane obrazy, obrusy, biżuterię, a nawet stroiki świąteczne. Jeżeli masz niewielkie obroty, to możesz prowadzić działalność, której nawet nie trzeba rejestrować. Jest to tzw. działalność nierejestrowana. Żeby jednak prowadzić taką działalność, to trzeba spełnić kilka warunków.

Starszy mężczyzna dorabia do emerytury

Kiedy nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej

Warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej:

 • działalność mogą prowadzić osoby fizyczne, nie może być ona prowadzona w ramach spółki cywilnej,
 • przychody z działalności w miesiącu nie mogą przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia,
 • nie może dotyczyć działalności regulowanej.

Taką działalność mogą prowadzić osoby, które przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na ten temat, to polecamy nasz artykuł: Ile można dorobić do emerytury.

Czy już wiesz, gdzie można dorabiać jako emeryt?

Podjęcie pracy przez emeryta to dobry pomysł na poprawę jego sytuacji finansowej. Niskie świadczenia emerytalne powodują, że niekiedy są oni wręcz zmuszeni do dorabiania. Biorąc pod uwagę fakt, iż nasze społeczeństwo starzeje się, normalnym staje się otwartość pracodawców na starszych pracowników. W niniejszym artykule przedstawiliśmy Ci trochę informacji na ten temat. Musisz jednak pamiętać, że osoby będące na emeryturze, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez ograniczeń. Natomiast osoby, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego (np. otrzymujące emeryturę pomostową), a dorabiają do emerytury, muszą na bieżąco sprawdzać, czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia. O tym, ile może zarobić dowiesz się śledząc komunikaty Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy również pamiętać, że emeryt jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podjęciu pracy zarobkowej oraz osiąganych z tego tytułu zarobków. Aktualne limity zarobków znajdziesz w naszym artykule: Ile można dorobić do emerytury.

Sprawdź nasze inne artykuły:

Ile można dorobić do renty? Pigułka wiedzy!