Zastanawiasz się jak szukać pracowników? Wydawałoby się, że tak wiele osób poszukuje pracy. Każdy z nas jej potrzebuje. Mogłoby się zdawać, że nie będzie problemu z szukaniem pracowników, lecz nie jest to takie proste. Warto jest mieć kilka asów w rękawie, by wiedzieć, gdzie i jak szukać takiej osoby. Ze znalezieniem pracownika może nie być problemów, lecz jeśli szukasz dobrego… tutaj pojawiają się schody. Jak szukać pracowników do firmy? W tym artykule przedstawimy Ci najlepsze wskazówki. Zapraszamy do lektury!

jak-szukac-pracownikow-do-firmy-ogloszenia-portale

Rekrutacja

Od czego zacząć proces rekrutacji i poszukiwanie pracownika? Najlepiej od napisania ogłoszenia!
Ogłoszenie musi być precyzyjne, aby osoby poszukujące pracy nie miały żadnych wątpliwości, na jakie stanowisko aplikują.

Warto szczegółowo naświetlić w ogłoszeniu:

– kogo poszukujemy, 

– na jakie stanowisko, 

– jakie cechy charaktery są mile widziane,

– czy aplikujący zna języki obce,

– jakieś dodatkowe umiejętności oprócz wykształcenia w danym kierunku.

Gdzie szukać pracownika do firmy?

gdzie-szukac-pracownika-portale-strony

Internet

Social media, fora dyskusyjne, portale z ofertami pracy (np. OLX czy Gumtree), portale dla freelancerów (np. Oferia czy Useme), portale z ogłoszeniami o pracę (np. pracuj.pl); Linked.in. Zastanów się gdzie poruszają się osoby poszukujące pracy. Internet jest skarbnicą wiedzy i potencjalnych kandydatów na poszukiwane stanowisko. Po pierwsze możesz szukać tych osób na platformach. W niektórych z nich znajdziesz CV dołączone do profilu kandydata. Jeżeli nawet odpowiednia osoba na stanowisko, na które szukasz, nie aplikuje na nie, możesz zaproponować jej taką ofertę. Wtedy będziesz mieć koszyk kandydatów, z którego możesz wybrać tych, którzy wywarli na Tobie największej wrażenie i spełniają kryteria wymagań. Z doświadczenia wiemy, że w mediach społecznościowych można w szybkim czasie pozyskać wartościowe CV.

Osobiste polecenia

Często poruszamy się w gronie osób z branży, w której szukamy pracownika. Dobrą opcją jest  popytanie czy może nie znają kogoś na to stanowisko, który szuka, bądź myśli o zmianie pracy. Pytając znajomych o polecenie poszukiwanie pracowników często staje się znacznie prostsze.

Rekrutacja wewnętrzna

Coraz częściej pojawiająca się forma szukania. Odbywa się to w gronie pracowników danej firmy. Może to polegać na zmianie stanowiska na wyższym poziomie bądź szukaniu osób w gronie znajomych pracowników. Takie osoby dostają także wynagrodzenie z tytułu polecenia. Pracodawca jest wtedy spokojniejszy o wybór nowych osób, gdy ma w swoim gronie dobrych pracowników.

Usługi firm rekrutacyjnych

Jeżeli nie masz głowy do zajmowania się rekrutacją- wynajmij firmę, która się tym zajmuje. Są to fachowcy w swojej dziedzinie, więc jest to jedna z możliwości odpowiedniego przeprowadzenia tego procesu.

Pomoc lokalnego urzędu pracy

Wiele osób rejestruje się jako bezrobotni w urzędach pracy. W ten sposób posiadasz wielką bazę potencjalnych pracowników. Ogromnym plusem jest też to, że niektóre urzędy udzielają dotacje dla pracodawców zatrudniających osoby o statusie bezrobotnego. Nie dość, że mamy pracownika to tak naprawdę ponosimy mniejszy koszt, by go zatrudnić.

Kto szuka nie błądzi

jak-szukac-pracownikow-do-firmy-sposoby

Jest wiele możliwości, by znaleźć pracownika do firmy. Jeżeli nie w jednym z wymienionych wyżej pozycji to w innym miejscu. Warto jest poświecić trochę czasu na skrupulatne przejrzenie CV wysłanych przez kandydatów. Oszczędzi nam to wiele nerwów w następnych etapach rekrutacji. Postaraj się poznać pracownika, czy nadajecie na tej samej fali, jeżeli liczyć się z tym, by praca była długofalowa. Miej otwarty umysł na drugiego człowieka, a znajdziesz to, czego szukasz. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, jak szukać pracowników do firmy. Powodzenia!