W dzisiejszych czasach wiele firm wysyła swoich pracowników na home office. Być może również zakładasz własną firmę i planujesz pracować z domu! W takiej sytuacji jesteś zmuszony do urządzenia home office. Nie wiele osób jednak wie, jak urządzić domowe biuro.

Nagle w domowej przestrzeni brakuje cichego, odległego miejsca pracy, które stałoby się Waszym home office. Z kolei praca na miękkim łóżku czy wygodnej sofie może powodować bóle pleców, a chodzenie 24/7 w dresach/piżamach obniża nasz nastrój i motywację do działania.

W obliczu takiego wyzwania postaramy się pokazać, jak szybko zagospodarować przestrzeń domowego biura i przestawić się na nowe warunki, ponadto nie wydając przy tym fury pieniędzy. A więc jak urządzić domowe biuro?

Home office | Jak urządzić domowe biuro?

jak-urzadzic-domowe-biuro-wyposazenie
Zadbaj o podstawowe wyposażenie swojego home office!

Wygodny fotel biurowy, biurko (lub inny blat roboczy) oraz dobre oświetlenie – ten tercet to absolutna podstawa każdego dobrze urządzonego biura domowego. Warto również zadbać o dodatkowe miejsce do przechowywania dokumentów. Bo nawet jeżeli zdecydujecie się na biurko z szufladami albo i nawet szafką, może się to okazać niewystarczającym rozwiązaniem. Jeżeli przestrzeń ogranicza tak, że nie znajdzie się tutaj miejsce dla niewielkiej kuwety na dokumenty, idźcie w wysokość. Często zdarza się, że nie wykorzystujemy potencjału, który ma nam do zaoferowania ściana, przy której ustawione jest biurko. A to idealne miejsce, aby wykorzystać półki i regały wiszące

Zadbajcie także o dobre ustawienie biurka. Unikajcie zarówno ustawiania biurka tyłem do okna (światło będzie się odbijać od monitora), jak i frontem (w niektórych porach dnia światło może być oślepiające, chyba że zaopatrzycie się w odpowiednie rolety lub żaluzje). Lepiej ustawić biurko bokiem do okna. W przypadku praworęcznych najlepiej na lewej od okna ścianie, u leworęcznych – na prawej. Dzięki temu nie będziecie zasłaniać sobie źródła światła w trakcie pisania odręcznego.

1. Biuro

urzadz-swoje-domowe-biuro
Dopasuj swoje domowe biuro do możliwości Twojego mieszkania!

Chcesz wiedzieć, jak urządzić domowe biuro? Wciąż masz sterty dokumentów spadające z kanapy? Czy dokumenty w kuchni lub na stole utrudniają Ci prawidłowe odżywianie? Brak czystych, prostych blatów może zaskoczyć większość z Was. Świetnym rozwiązaniem jest tymczasowe zastosowanie komody, konsoli czy szerokiego parapetu. Odłóż ten mebel na bok – jeśli to możliwe, w ustronnym miejscu. Przestrzeń ta powinna być wystarczająco duża, aby pomieścić komputer i inne niezbędne przedmioty.

Pozycję siedzącą należy dostosować do wzrostu użytkownika. W pracy dużo czasu spędzamy przed monitorami komputerów. Nie tylko wpływa to na nasz wzrok, ale także wpływa na nasz kręgosłup! Dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem jest to, że możemy dostosować wysokość nie tylko siedziska, ale również biurka do naszych potrzeb. Dlatego wybierając meble do domowego biura, zwróć szczególną uwagę na to, czy wybrane przez Ciebie meble mają możliwość regulacji wysokości.

Ceny biurek wahają się pomiędzy kilkaset a kilka tysięcy złotych, jednakże, aby zmieścić się w ograniczonym budżecie, warto dobrać je rozsądnie. 

2. Oświetlenie

To bardzo ważna część pracy! Zadbaj o swoją wizję. Ustaw biurko lub prowizoryczny „stół” w takim miejscu, aby wpuścić światło dzienne. W takim przypadku dobrze sprawdzi się miejsce pod oknem. Przyda Ci się też sztuczne światło w postaci lampek, które włączysz, gdy światło dzienne nie wystarczy, by oświetlić klawiaturę lub pliki potrzebne do pracy.

Naturalne światło to jednak nie wszystko. Nawet jeśli nie jesteś nocnym markiem i większość pracy wykonujesz w sztucznych dla Ciebie (czytaj: dziennych) godzinach, odpowiedni dobór lampki na biurko jest niezbędnym elementem! Najlepsze są modele z ruchomymi ramionami lub wysięgnikami, które pozwalają dostosować wysokość i kąt padania światła zgodnie z aktualnymi potrzebami lub preferencjami. Jeśli jednak zdecydujesz się na zastosowanie lampy, której nie można regulować na wysokość, pamiętaj, że najbardziej odpowiedni jest model ze źródłem światła o wysokości około 35 cm.

3. Krzesło

Stolik i oświetlenie masz już, więc warto zaopatrzyć się w odpowiednie miejsce do siedzenia. Drewniane taborety, krzesła do kuchni czy jadalni są w porządku, ale… bądźmy szczerzy. Do dłuższych godzin pracy potrzebujesz krzesła biurowego z funkcjami, takimi jak regulacja wysokości w górę i w dół. Na własne oczy widać, że krzesła do jadalni raczej nie będą działać. Podczas wielogodzinnej pracy trzeba zwracać uwagę na prawidłową postawę ciała. Unikamy koronawirusa, ale nie możemy dopuścić do innych chorób! Przyda się też regulacja odchylenia oparcia góra-dół oraz do tyłu, aby móc wygodnie oprzeć plecy.

4. Atmosfera

W pobliżu miejsca pracy warto mieć zdjęcia bliskich, fotografie, rysunki dzieci, rośliny doniczkowe. Przyjaźnie urządzone, a co najważniejsze w pełni funkcjonalne miejsce pracy, w pełni ułatwi Ci skupienie się na zadaniach. Upewnij się, że cały niezbędny sprzęt i przedmioty są w zasięgu ręki. Dzięki temu będziesz mógł się skoncentrować, ponieważ nie będziesz tak często opuszczał miejsca pracy.

Jeśli masz zwyczaj słuchania muzyki podczas pracy, włącz muzykę, która najlepiej odpowiada Twojemu skupieniu. Możesz także zapalić świece lub kadzidełka, chociaż tak silne zapachy mogą czasami cię rozpraszać, a nie pobudzać do działania.

Jak urządzić domowe biuro? Efektywna praca zdalna w domu

jak-urzadzic-domowe-biuro-wykorzystaj-potencjal-miejsca
Przestrzeń i odpowiednie rozplanowanie domowego biura to podstawa!

Pandemiczna sytuacja znacząco wpłynęła na rynek pracy. Wiele firm uświadomiło sobie, że można wykonywać te same zadania, nie posiadając biura. Nowo założone firmy również nie mogą sobie pozwolić na generowanie kosztów. W dobie internetu wiele rzeczy można wykonać z domu! Jeśli również Ciebie spotkała taka sytuacja, powinieneś dobrze przygotować miejsce do pracy w swoim mieszkaniu. Dobrze przemyślany pomysł pozwoli na znalezienie wygodnego i pięknego domowego biura nawet w najmniejszej przestrzeni. Zdziwisz się, jak małe zmiany mogą wpłynąć na Twoją wydajność. Dzięki temu nie będziesz już chciał wracać do normalności. Mamy nadzieję, że ten artykuł Cię zainspirował i już będziesz wiedział, jak urządzić domowe biuro!