Pasja w naszym życiu pełni bardzo istotną funkcję. Motywuje do działania, dodaje energii i zapala w nas iskrę, która jest nam potrzebna do codziennego funkcjonowania na pełnych obrotach. Dlaczego tak ważne jest, by mieć pasję w życiu? Co może nam to dać i ułatwić? Przeczytaj i dowiedz się!

Pasja – czym jest?

Pasja to nic innego, jak “czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, albo też nawet z zarobkiem — głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby”. No właśnie – głównie chodzi tu o “przyjemność” wykonywania danych czynności. Jednak nie bez znaczenia jest fakt, że na pasji można też zarabiać. Zgodnie ze znanym powiedzeniem – w ten sposób nie przepracujesz ani jednego dnia. Bo każdy dzień pracy, będzie dniem spełniania się w pasji!

Zarabianie na pasji – czy to możliwe?

zarabianie na pasji

Tak, to zdecydowanie możliwe! Z pewnością w Twoim otoczeniu masz osoby, które ze swojej pasji uczyniły pełnoetatową pracę. Może to ktoś, kto zawsze kochał kwiaty i botanikę, a dziś ma własną kwiaciarnię? A może ktoś kto zainteresowanie sztuczną inteligencją i technologią przekuł w pracę w branży IT?

Jednak, by nasze hobby przerobić na źródło zarobków musimy zastanowić się nad kilkoma rzeczami:

Pasja – określ swoją

Może kochasz malować, rysować lub robić kolaże? A może uwielbiasz modę i codziennie marzysz o zaprojektowaniu własnej kolekcji? Lub interesujesz się piłką nożną i na bieżąco śledzisz wszystkie nowinki ze świata sportu? Jeśli określisz swoją pasję – pierwszy krok do przekucia jej w pracę już za Tobą!

Rozwijaj się

Aby zarabiać na swojej pasji, nie możesz stać wciąż w miejscu. Szukaj kursów, szkoleń i książek, które pomogą Ci rozwinąć skrzydła w danej branży i zbudować warsztat. Teoria i praktyka muszą iść w parze! Ćwicz więc swoje umiejętności, ale też nie zapominaj o dokształcaniu się w temacie, który Cię zajmuje.

Poznaj rynek

Zastanów się, jak będzie wyglądała Twoja ścieżka kariery i zaplanuj swoje działania. Porządnie sprawdź, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku i w branży, do której chciałbyś dołączyć. Dzięki temu wchodząc do niej, będziesz już wiedział, jak reklamować swoje usługi lub jakich stawek żądać.

Bądź otwarty i nie bój się porażek

Nie bój się, że nie odniesiesz sukcesu. Próbuj wciąż na nowo i nie przejmuj się drobnymi potknięciami. Słuchaj innych i bądź otwarty na ich sugestie. Szczególnie, jeśli są to osoby, które znają branżę, która Cię interesuje.

znajdź swoją pasję

Pozytywne skutki posiadania pasji w życiu

Jasne jest już, że pasja może dać nam wiele. Oprócz tego, że może zapewnić nam źródło dochodu, może ona też zrobić dla nas o wiele, wiele więcej. Dzięki pasji codziennie możemy znaleźć czas dla siebie. Do tego wyniki naszych starań i rozwijanie się będą stale nas motywować. To zaś sprawi, że nasz dobrostan psychiczny będzie utrzymany, a my będziemy wręcz emanować energią! 

Pasja to też coś, co może zbliżać nas do ludzi i pomaga nawiązać przyjaźnie.  Poznać możemy osoby, które interesują się podobnymi rzeczami i przez to w podobny sposób lubią spędzać czas. Jeśli kochasz sport, zapisz się do lokalnej grupy biegaczy lub drużyny osiedlowej. Na pewno spotkasz tam kogoś, kto dzieli z Tobą hobby i styl życia. 

Pasja, która nie staje się naszą pracą, może świetnie sprawdzić się w roli tego, co naszą głowę od pracy będzie właśnie odciągać. Wszyscy znamy osoby, które żyją w kole “praca – dom – praca”. Nikt chyba nie chce skazywać siebie na taką rutynę! Może ona wyniszczyć nas i doprowadzić do wypalenia zawodowego i życiowego. Tymczasem, jeśli praca jest jedynie częścią nas, bo oprócz niej mamy coś, co nas “napędza”, łatwiej nam zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne. Już dawno udowodnione zostało, że ludzie którzy potrafią i mogą “odciąć” się po pracy w zdrowy sposób, są szczęśliwsi. 

Pasja – czy warto więc ją mieć?

pasja - czy warto ją mieć?

Każdy chyba zna już odpowiedź na to pytanie – po stokroć tak! Pasja to motor napędowy życia. Może stać się naszą pracą lub pomóc w odpoczywaniu od niej. Może pomóc nawiązać przyjaźnie i poznać nowych ludzi podobnych do nas. Pasja po prostu da nam “kopa” energii i motywację do codziennego wstawania z łóżka! 

Jeśli jeszcze nie znalazłeś swojej pasji – postaraj się poszukać mocniej. Zapisz się na kursy lub szkolenia, weź udział w lokalnych wydarzeniach w Twoim mieście lub zacznij uprawiać sport. Nie poddawaj się i wytrwale szukaj swojego miejsca!