Jest wiele rzeczy, które powodują, że nasze życie stoi w miejscu. Bariery, które wydają się nie do przeskoczenia. Sytuacje, których ciężar przytłacza z całą siłą. Hamulce w rozwoju osobistym mogą mieć różne źródła. Warto sprawdzić, z jakimi hamulcami Ty masz do czynienia, by móc sobie z nimi poradzić. Świadomość problemu to pierwszy krok do poradzenia sobie z trudnościami życia. Zatem przeczytaj nasz artykuł, dzięki ktoremu zdobędziesz wiedzę o tym jak rozpoznać ograniczenia w życiu i jak sobie z nimi radzić.

Hamulce rozwoju I Główne przyczyny

Lęk

Lęk jest jedną z emocji pierwotnych. Służy nam do ochrony przed zagrożeniem. Często jednak w teraźniejszych czasach lęk odczuwamy nawet wtedy, gdy realnego zagrożenia nie ma. Możemy bać się odrzucenia, oceny przez inne osoby, które są dla nas ważne. Można bać się zmiany, nawet jeśli jest to zmiana na lepsze. Jeszcze jednym źródłem lęku jest obawa przed porażką. 

Strach przed działaniem | Najlepsze sposoby, aby go pokonać!

Odwlekanie swoich celów w czasie czyli prokrastynacja

Prokrastynacja

Jednym z hamulców rozwoju jest prokrastynacja. Często mylona jest z lenistwem, jednak nie są to pojęcia tożsame. Prokrastynacja ogranicza nas w życiu osobistym. Powoduje, że sprawy dla nas ważne są odwlekane w czasie. Osoba prokrastynująca ma świadomość, że odkładanie danej sprawny na później może spowodować komplikacje i wiele problemów. 

Złodzieje czasu | Co kradnie twój czas?

Wewnętrzny krytyk

W naszej głowie pojawia się codziennie bardzo dużo myśli. Wiele z nich nie jest dla nas korzystna. Jednym z takich nieprzychylnych schematów myślenia jest wewnętrzny krytyk. Jego rolą jest unieważnienie naszych umiejętności, zasobów i kompetencji. Często wewnętrznym krytykiem nie jest nasz własny głos, a raczej osób, które na nasz rozwój miały wpływ. Między innymi mogą być to rodzice, nauczyciele czy rówieśnicy. Ta wewnętrzna struktura notorycznie nas ocenia, wygłasza surowe sądy o naszym życiu. 

Kompleksy- jak się ich pozbyć?

Wewnętrzny krytyk hamujący rozwój

Hamulce w rozwoju I Jak sobie z nimi radzić?

Psychoterapia

Z wieloma hamulcami rozwoju można radzić sobie za pomocą technik poznawczo-behawioralnych, które można poznać podczas terapii psychologicznej. Jest to forma działań terapeutycznych skupiających się nie na przeszłości klienta, a na tym, co dzieje się teraz. Pracuje się tu nad rozwiązywaniem problemów i polepszeniem sytuacji.

Świadomość problemu

Uświadomienie sobie jakie hamulce w rozwoju rządzą Twoim życiem. Wiedząc, że masz do czynienia np. z wewnętrznym krytykiem, możesz obrać odpowiednie środki zaradcze, by nie ulegać “jego” wpływom. 

Poradniki i książki psychologiczne

Na rynku wydawniczym jest teraz wiele pozycji z zakresu samopomocy psychologicznej. Rozwój osobisty jest mocno eksplorowany i badany przez ekspertów. Warto wybierać pozycje, które pisane są przez psychologów, którzy od lat pracują z pacjentami i znają od podszewki ludzką psychikę. 

Ograniczenia utrudniajace życie

Pokonanie hamulców w rozwoju

W życiu spotykamy na swojej drodze wiele przeszkód, które regularnie trzeba pokonywać. Świadomość tego, co się z nami dzieje w danej sytuacji jest kluczowa do rozwiązywania na bieżąco swoich problemów. Hamulce w rozwoju są nieodłączną częścią życia. Warto zaakceptować ich istnienie i szukać rozwiązań, by ich obecność nie przeszkadzała nadmiernie w realizacji swoich celów. Na koniec pamiętaj, że rozwój osobisty to praca przez całe życie i przeszkody to normalna sprawa, która spotyka każdego człowieka.

Chcesz wiedzieć, co można zrobić, żeby się rozwijać,?

Sprawdź też nasze inne artykuły:

10 rzeczy, które hamują zmiany na lepsze!

Wypalenie zawodowe – jak go uniknąć? | Najlepsze sposoby!

Najlepsze rady, żeby się rozwijać | TOP10