Zmiana pracy lub znalezienie dodatkowego, płatnego zajęcia, nie jest jedynym sposobem na zwiększenie dochodów. Równie ważne jest, aby nasze obecne miejsca pracy zapewniały nam satysfakcjonujące wynagrodzenie. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​wiele osób z łatwością mogłoby zarabiać duże pieniądze, ale na własną prośbę trochę utknąłem w obecnej sytuacji. A więc co należy zrobić, by zarabiać więcej a pracować mniej? Czy jedynym rozwiązaniem jest przejście na rachunek własny? Odpowiedź znaleźć można poniżej.

Czy szczęście jest gwarantem sukcesu?

Czytając ten wpis pewnie posiadasz życiowe rozterki lub nie odpowiada Ci obecna praca. Wielu z nas szuka rozwiązań i zastanawia się jak polepszyć swój byt. Niektórzy twierdzą, że aby odnieść sukces, potrzebujesz szczęścia. Wiele z tego może być prawdą, ale szczęście można rozumieć na wiele sposobów. Nasza ulubiona definicja, w którą z całego serca wierzymy, jest następująca: „Szczęście jest wtedy, gdy szansa spotyka dobrze przygotowanego człowieka.”

Właściwie nie mamy wpływu na, to kiedy pojawiają się okazje. Ale naszym obowiązkiem jest się do tego przygotować, inaczej nie będziemy w stanie z tego skorzystać. Jak więc możemy przygotować się do wykorzystania naszych szans? Oto kilka pomocnych wskazówek, aby pomóc szczęściu i zarobić duże pieniądze!

1. Posiadaj swój własny punkt widzenia

jak-zarabiac-wiecej-wlasny-punkt-widzenia
Posiadaj własne zdanie, bądź liderem!

Bardzo szanujemy wysiłek ludzki i zgadzamy się, że każdy ma prawo do godnej pracy i płacy. Prawo to nie oznacza jednak, że każdy pracodawca ma obowiązek nas zatrudnić. To tylko okazja, jeśli jesteśmy w czymś dobrzy i jest zapotrzebowanie na nasze usługi, istnieją ramy prawne, które pozwalają nam zarabiać.

Wyobraźcie sobie, że macie dzieci i zatrudniacie nianię, aby się nimi opiekować. Pewnego dnia dzieci idą do szkoły i nie potrzebujecie dodatkowej pomocy. Co wówczas? Podziękujecie opiekunce i dacie jej dobre referencje, ale nieuchronnie zostaniecie z nią oddzieleni. To naturalne, że przez kilka następnych lat nie będziecie płacić za pomoc, której nie potrzebujecie. Jeśli jesteście źli z powodu zwolnienia pracodawcy, postawcie się na jego miejscu i zapłaćcie opiekunkom, których nie potrzebujecie. Czy zgadzacie się, że to nie ma sensu?

2. Liczy się efekt

Macie wieloletnie doświadczenie zawodowe, skończyliście dwa kierunki i biegle posługujecie się trzema językami? Na pewno bardzo przyda się to na etapie rekrutacji. Jednak gdy już zabierzecie się do pracy, liczy się tylko jedno: skuteczne osiąganie postawionych sobie celów. W praktyce nikt nie płaci za wiedzę, doświadczenie, ukończone studia i znajomość języków obcych. Dlatego bardzo ważne są tutaj dwie sprawy: Zdobywanie takiej wiedzy, która ma zastosowanie biznesowe oraz zdobywanie umiejętności zwiększających skuteczność. Projektant stron internetowych dostaje pieniądze za finalny efekt, a nie za czas, który na to poświęcił – przemyśl to.

Oprócz wiedzy czasem konieczne jest zdobycie podstawowych umiejętności, takich jak zarządzanie czasem, ustalanie priorytetów i skuteczna komunikacja. To zdumiewające, jak wiele osób z bezcenną wiedzą i ogromnym potencjałem po prostu gubi się w tłumie z powodu nieumiejętności organizowania się i jasnego komunikowania się z innymi. Jeśli pracujesz na akord, nie jest istotne ile godzin przepracujesz – liczy się efekt! Jeśli podchodzisz do pracy rzetelnie, będziesz wiedział jak zarabiać więcej a pracować mniej!

3. Staraj się robić więcej niż od Ciebie oczekują

rob-wiecej-niz-oczekiwano
Bądź ambitny, spróbuj robić więcej niż absolutne minimum!

Cokolwiek robisz w pracy – daj z siebie wszystko.  Pomyśl tylko: spędzisz w pracy przynajmniej 1/3 swojego życia. Czy nie warto wykorzystać tego czasu w dobry i produktywny sposób? Jeśli dostatecznie skupisz się w pracy, będziesz mógł zrobić pewne rzeczy szybciej niż inni. To prosty tip jak zarabiać więcej a pracować mniej! To smutne, gdy ludzie zawodzą w pracy, ponieważ nie było to dla nich zbyt ambitne lub stało się zbyt rutynowe. Paradoksalnie, działając w ten sposób, są skazani na wykonywanie takich zadań w kółko. Wiele osób po prostu akceptuje taki stan rzeczy. Pomysł szefa jest prosty: jeśli nie potrafisz dobrze wykonywać swoich bieżących obowiązków, reszty ci nie dam – zwłaszcza tych związanych z większą odpowiedzialnością (i wyższymi zarobkami).

4. Priorytety na pierwszym miejscu

jak-zarabiac-wiecej-ustal-priorytety
Spisz listę zadań i ustal swoje priorytety!

Tak naprawdę w każdej pracy jest więcej czasu na zadania i obowiązki. Możesz nawet poczuć, że jeśli będziesz pracować 24 godziny na dobę, nie będziesz w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Masz absolutną rację. Na wszystko nigdy nie starczy czasu, ale na najważniejsze rzeczy zawsze wystarczy. W oczach firmy wszelkiego rodzaju pilne sprawy to w większości tylko „szum” i nie mają nic wspólnego z długofalowością. Jeśli naprawdę zależy Ci na dobrych wynikach swojej pracy, musisz wiedzieć, co jest naprawdę ważne i co przyniesie najlepsze rezultaty. Zatrzymaj się na chwilę, wypisz wszystkie swoje zadania i obowiązki i wybierz te, które naprawdę mają znaczenie. Musisz tylko pamiętać, że te zadania nie są dla Ciebie ważne, ale są ważne dla Twojej firmy i Twojego szefa. 

5. Nie obgaduj i nie plotkuj

Plotkowanie o innych pracownikach, wyszydzanie ich spraw, krytykowanie i sabotowanie czyjejś opinii może być najstraszniejszym sposobem zachowania. Chociaż taka osoba może być pod wieloma względami dobrym pracownikiem, niszcząc atmosferę w pracy, zagraża wydajności innych. Jak zgniłe jabłko w koszu owoców psuje ludzi – więc prędzej czy później zostanie zwolniona. Działa tu również inny mechanizm, o którym czytałem w artykule z psychologii: wszystkie cechy i przezwiska, jakie taka plotka przypisuje swojej „ofierze”, które nasz mózg podświadomie mu przypisuje. Trzymaj się więc prostej zasady: powiedz komuś coś miłego lub w ogóle tego nie mów. 

6. Nie marudź

W każdej pracy, nawet najbardziej ekscytującej, są nudne obowiązki, których nie lubimy. Czasami jest dodatkowy trudny czas, który wymaga więcej wysiłku, albo będziesz musiał poradzić sobie z bandą bezsensownej biurokracji. Niejednokrotnie też spotkasz się z niesprawiedliwością – ktoś odbierze koronę za Twoje zasługi, ktoś ucieknie z Twojej pracy, szef będzie Cię skarcić bez powodu. Jednak bez względu na to, jak źle się czujesz danego dnia, jest jedna rzecz, której nie możesz zrobić: nie jęczeć.

Bez względu na to, jak trudne lub nudne zadanie masz do wykonania – zrób to. Nie mów, nie narzekaj, nie usprawiedliwiaj się. Zyskasz więcej energii, lepszy nastrój i lepszą reputację firmy.

Mam nadzieję, że pomoże Ci to zastanowić się nad sposobem, w jaki pracujesz na co dzień. To oczywiście nie jest magiczna formuła. Jak wszystko, co napisałem na tym blogu, te zasady oparte są na zdrowym rozsądku i wymagają wysiłku. Czy zagwarantują wyższe dochody? Nie. Czy otrzymasz podwyżkę od razu po wdrożeniu? Raczej nie. Ale dzięki nim będziesz z każdym dniem coraz lepszy i zaczniesz zarabiać więcej pieniędzy, szybciej niż myślisz.

Jak więc zarabiać więcej a pracować mniej?

jak-zarabiac-wiecej-piniedzy
Jak zarabiać więcej a pracować mniej?

Jeśli zastanawiasz się „jak zarabiać więcej” – to pierwszy krok masz już za sobą. Odpowiedz na to pytanie nie jest jednoznaczna, jednakże jeżeli sukcesywnie stosować będziesz wymienione powyżej zasady, zarabianie więcej niż obecnie stanie się Twoim realnym celem.  Wraz z upływem czasu jego realizacja będzie dla Ciebie przyjemnością. Zarabianie pieniędzy to sztuka dla cierpliwych!