Dropshipping – czyli jak zacząć sprzedawać on-line nie posiadając własnych produktów!
Czy zastanawiałeś się nad założeniem sklepu internetowego w modelu dropshipping? To nie jest takie trudne. Musisz jednak najpierw szczegółowo zapoznać się z mechanizmem jego działania. Dropshipping jest bowiem specyficznym rodzajem sprzedaży detalicznej online. Zauważa się, iż w ostatnim czasie powstaje coraz więcej firm działających w tym modelu. Pandemia spowodowała bowiem, że przedsiębiorcy chętnie przenoszą swój biznes do sieci. Funkcjonuje także wiele platform, na których można zbudować internetowy sklep w modelu dropshipping. Wystarczy tylko poszukać odpowiedniej w Internecie. Jak więc zacząć przygodę z dropshippingiem? Dropshipping – czym jest, jak zacząć i czy można na tym zarobić? Tego dowiesz się w tym artykule!

Co to jest dropshipping?

Dropshipping  jest to model logistyczny stosowany w niektórych sklepach internetowych, polegający  na tym, że proces wysyłki towaru zostaje przeniesiony na dostawcę, czyli na producenta lub na hurtownię. Klient składa zamówienie i otrzymuje towar  bezpośrednio od zewnętrznego dostawcy. W tym modelu nie musisz się martwić o płacenie za magazyn, pakowanie i wysyłkę zamówień, obsługę zwrotów i przesyłek przychodzących, zamawianie produktów i prowadzenie magazynu. Wszystko to załatwia za Ciebie dostawca, z którym masz zawartą umowę. Rolą Twojego sklepu będzie głównie zbieranie zamówień od klientów i przesyłanie ich do dostawcy, który je zrealizuje. Pamiętaj jednak, że właściciel sklepu internetowego musi położyć duży nacisk na działania marketingowe.

Dropshipping

Własny sklep internetowy sam nie będzie się „kręcił”. Konieczne są jeszcze działania, których efektem będzie zachęcenie jak największej liczby klientów do korzystania z Twojego sklepu internetowego. W efekcie docelowo przełoży się  to na Twój potencjalny zysk.

Jak zacząć działalność w modelu dropshipping?

Czy zastanawiałeś się, dlaczego dropshipping z roku na rok zyskuje coraz większą popularność? Już odpowiadamy – jest to dobre rozwiązanie dla początkujących sprzedawców. Zapewnia szybki i łatwy start oraz  nie wymaga  dużych nakładów  na tzw. rozruch.  Minimalny wkład własny i strona internetowa ze sklepem online w modelu dropshippingu wystarczą na rozpoczęcie działalności. Pamiętaj jednak, że jakość zastosowanego oprogramowania  będzie miała wpływ na efektywność Twojej pracy oraz na docelowe zyski. Swój sklep możesz zbudować na jednej z wielu platform, funkcjonujących w internecie, np. Sky-Shop, Shoper itd. Zastanów się,  którą chcesz wybrać. Musisz także poszukać odpowiedniej hurtowni dropshippingowej, z której będziesz korzystać oraz konieczne jest dostosowanie Twojego sklepu do integracji z nią. Twoim głównym zadaniem, jako sprzedawcy, będą działania marketingowe. Musisz skupić się na pozyskiwaniu klientów.  Możesz do tego użyć np. Facebooka.

Sprzedaż produktów on-line

Dostosowanie sklepu internetowego do integracji z hurtownią

Przy prowadzeniu sklepu internetowego w modelu dropshipping konieczna jest jego integracja z hurtownią. To jest Twoje podstawowe narzędzie pracy i od jego sprawności zależeć będzie jakość obsługi sklepu oraz zadowolenie klientów. Musisz pamiętać, że nie tylko Ty korzystasz z hurtowni dropshippingowej. Są też inni kupujący i dlatego konieczne jest posiadanie bieżących informacji o aktualnych stanach magazynowych w hurtowni. Nie może tak być, aby na stronie Twojego sklepu widniały artykuły, które nie są już dostępne w sprzedaży.

Integracja sklepu internetowego z hurtownią w modelu dropshipping


Żeby wszystko prawidłowo funkcjonowało musisz posiadać odpowiedni system do prowadzenia e-sklepu. Obecnie platformy sprzedażowe umożliwiają utworzenie sklepu internetowego, który będzie zintegrowany z hurtowniami. Musisz tylko zakupić odpowiedni system i pobrać pliki z produktami, opisami, cenami oraz wdrożyć import bazy artykułów. W pobranych plikach znajdziesz nazwy, zdjęcia oraz szczegóły produktów. Musisz tylko parę razy kliknąć i …. w Twoim sklepie jest już dostawa towaru.

Hurtownie w modelu dropshipping

W dropshippingu to hurtownia (ewentualnie producent) odpowiada za magazynowanie towaru dla sklepu internetowego, natomiast zadaniem mechanizmu integracji jest pobieranie i aktualizowanie informacji przez nią udostępnianych. Dzięki temu w swoim sklepie będziesz miał dostęp do aktualnych stanów magazynowych, cen oraz szeregu innych, ważnych dla Ciebie informacji. Pamiętaj, że wybór produktów, które chcesz mieć w sklepie, zależy od Ciebie oraz od ofert hurtowni. Mając np. sklep na platformie Sky-Shop w ciągu kilku minut możesz automatycznie „dotowarować” swój sklep tysiącami produktów i zdjęć. Masz tam również dostęp do 268 hurtowni dropshippingowych, działających w bardzo różnorodnych branżach, np. kosmetyki, meble, artykuły agd, odzież, biżuteria, elektronika itp. Jest z czego wybierać.

Hurtownia w modelu dropshipping

Dropshipping | Zacznij zarabiać w sklepie online!

Dropshipping – wiesz już czym jest i jak zacząć! Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas informacje pozwolą Ci podjąć właściwą decyzję i zaczniesz zarabiać online. Nie zapominaj, że internetowe sklepy dropshippingowe charakteryzują się niskim kosztem prowadzenia działalności związanym z przekazaniem dla podmiotu zewnętrznego wszelkich działań obejmujących magazynowanie i wysyłkę produktów. Prowadzenie takiej działalności pozwala stopniowo, w łatwy sposób rozwijać e-sklep, a przy tym minimalizuje  ryzyko inwestycji. Dzięki temu, że asortyment sklepu jest szeroki sklepy dropshippingowe są widoczne na rynku i notują wysokie wyniki sprzedażowe.