Zastanawiasz się jak zacząć swój rozwój osobisty? Czujesz, że stoisz w miejscu, a życie przecieka Ci przez palce? Masz wrażenie, że nie masz wpływu na swoją przyszłość? Zmiany osobiste są nieuchronne. Przez całe życie doświadczasz różnych sytuacji, z którymi trzeba się mierzyć. Warto wyposażyć się w narzędzia, które poprawią jakość Twojego życia i zwiększą Twoje możliwości. W tym artykule dowiesz się czym jest rozwój osobisty. W jaki sposób możesz zacząć przygodę z rozwojem osobistym i jakich błędów nie popełniać.

Rozwój osobisty – czym jest?

To szereg działań mających na celu zwiększenie swoich możliwości, poprawę jakości życia. Jest to długotrwały proces, dzięki któremu można lepiej sobie radzić zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. W zależności, na jakim etapie jesteś, możesz mieć różne cele rozwojowe. Inne priorytety będzie mieć osoba wkraczająca w dorosłość. Wybór ścieżki zawodowej lub studiów, na które poświęci najbliższe lata. Odmienną perspektywę będzie mieć młoda matka mierząca się z całkowitą zmianą dotychczasowego życia.

Czym jest rozwój osobisty

Nie ma jednej, słusznej definicji rozwoju osobistego. Warto zastanowić się nad tym, jakie w tej chwili masz potrzeby, co chcesz zmienić w swoim życiu, czego ci brakuje.

Od czego warto zacząć samorozwój?

Na początku musisz przemyśleć, co ma obejmować zmiana osobista.

 • 1. Co chcesz zmienić?
 • 2. Jakie umiejętności chcesz nabyć?
 • 3. Czego potrzebujesz, by osiągnąć swój cel?
 • 4. Czego musisz się nauczyć?
 • 5. Jakie kompetencje musisz nabyć, by cel był realny?
 • 6. Ile czasu możesz poświęcić na realizację swojego celu?

Możliwości rozwoju osobistego

Zaplanuj realizację swojego celu

Dobry plan to podstawa sukcesu. Spróbuj rozwiązań przedstawionych poniżej, aby działać skutecznie.

 • 1. Zastosuj metodę małych kroków. Sukces to suma małych, codziennych działań, które są powtarzane regularnie przez dłuższy czas.
 • 2. Zacznij od teraz. Rozpisz cel na mniejsze kroki i zrealizuj pierwsze zadanie.
 • 3. Sprawdzaj swoje postępy. Rób podsumowania, by mieć świadomość zdobytej wiedzy.
 • 4. Znajdź osobę, z którą będziesz się dzielić postępami oraz wątpliwościami. Wsparcie w procesie zmiany osobistej jest bardzo ważne i dodaje motywacji.
 • 5. Buduj nawyki. Możesz skorzystać z habit trackera, w którym będziesz odznaczać dni, w których udało ci się zrealizować cel.
 • 6. Nagradzaj się. By utrzymać motywację do działania, nagradzanie za wysiłek jest nieodzowne.

Planowanie realizacji celu

Przydatne umiejętności w samorozwoju

Zarządzanie sobą w czasie

W realizacji każdego celu napotkasz się na wiele, codziennych trudności, które można okiełznać dobrze zarządzając sobą w czasie. Samo wyznaczenie celu nie wystarczy, by realizować swoje plany.

Jak zacząć swój rozwój osobisty? Zacznij dobrze zarządzać sobą w czasie

1. Planowanie swoich zadań. Jest wiele narzędzi do zapisywania swoich planów. Możesz skorzystać z kalendarza mobilnego albo plannera. Dla osób kreatywnych fajną opcją może okazać się bullet journal.

2. Pomodoro, Metoda wykorzystująca czas na wykonanie zadania i późniejszą przerwę. Najczęściej korzysta się z niej w cyklu 25 minut działania i pięć minut przerwy. Następnie można wrócić do poprzedniego zadania lub zacząć następne. Dzięki krótkim odcinkom czasu możesz szybko zrealizować zadania i nagradzasz się przerwą na chwilę przyjemności.

Komunikacja interpersonalna

Przydaje się wszędzie, gdzie masz styczność z drugim człowiekiem.

komunikacja interpersonalna

 • 1. Aktywne słuchanie. Każdy chce być wysłuchany. Ucząc się tej umiejętności spowodujesz, że rozmówca poczuje, że okazujesz mu zainteresowanie, interesujesz się tym, co mówi.
 • 2. Informacja zwrotna. Rozmowa nie powinna być jednostronna, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami, uwagami, wskazówkami jest cenne. Warto nauczyć się dawać i przyjmować feedback, by wznieść komunikację na wyższy poziom. Trzeba zaznaczyć, że nie chodzi tu o krytykę konkretnej osoby, a konstruktywną wypowiedź, która nie ma na celu obrażenie drugiego człowieka.
 • 3. Jasne przedstawianie swojego stanowiska. Każdy chce być zrozumiany, dlatego szczególnie ważne jest mówienie o swoich potrzebach w sposób, który jest przejrzysty.
 • 4. Rozwiązywanie konfliktów. Umiejętne wysłuchanie dwóch stron i dojście do porozumienia wymaga zdefiniowania problemu, szczerej rozmowy i wyrozumiałości. Jednak jest niezwykle ważne.

Sprawne zarządzanie finansami domowymi

Stabilność finansowa to częsty cel rozwojowy. Niezależnie od wieku oszczędzanie to ważny element życia. Planowanie budżetu domowego. Analizę swoich finansów warto zacząć od prowadzenia budżetu. Można zbierać paragony, zapisywać w zeszycie lub skorzystać z arkusza kalkulacyjnego lub aplikacji dedykowanych.

Sprawne zarządzanie finansami domowymi

Nauka języka

Najlepszym sposobem na naukę języka są konwersacje z lektorem. To naturalna forma przyswajania wiedzy, która łączy teorię z praktyką. W tej chwili jest wiele możliwości nauki języków, czy to offline, czy online.

Najczęstsze błędy w rozwoju osobistym

Nie myli się ten, kto nic nie robi. Dowiedz się czego unikać w swoim rozwoju osobistym, by nie stracić motywacji do działania.

 • 1. Twój cel nie jest tym, czego ty chcesz. Spełniasz oczekiwania swoich bliskich, a zapominasz o swoich priorytetach.
 • 2. Działasz tylko w teorii. Nie wdrażasz wiedzy w praktyce, co nie pozwala ci widzieć efektów. Nikt nie nauczył się pływać poprzez czytanie książki.
 • 3. Oczekujesz wyników od razu. Zmiana osobista jest długoterminowym procesem. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i nagradzać się za realizację małych kroków.
 • 4. Nie wyciągasz wniosków ze swoich doświadczeń. Potknięcia się zdarzają, warto wiedzieć co było przyczyną niepowodzenia. Zapamiętać to i starać się nie robić tego przy następnym podejściu.

Jak zacząć swój rozwój osobisty? Nie odkładaj tego w nieskończoność!

Jak zacząć swój rozwój osobisty? Najlepszym momentem na rozpoczęcie zmiany osobistej to ta chwila. Nawet najmniejsze działanie spowoduje, że będziesz bliżej realizacji swojego celu. Wiesz już, od czego możesz zacząć, aby Twój rozwój mógł nabrać rozpędu. Masz świadomość tego, jak ważne jest planowanie i konsekwentna praca nad sobą. Rozwój osobisty to długotrwały proces, dlatego warto zacząć od dziś. Tylko ty masz wpływ na swoje życie, dlatego nie zrażaj się i działaj!