Rynek pracy ciągle się zmienia, a wraz z tymi zmianami rośnie zapotrzebowanie na pracowników posiadających konkretne umiejętności. Jeżeli więc chcesz być atrakcyjnym zawodowo, to musisz się rozwijać, opracować własną ścieżkę kariery i zdobywać nowe doświadczenia i kompetencje. Obecnie masz bardzo wiele możliwości, które ułatwią Ci realizację celu. Jedną z nich są kursy i szkolenia, które umożliwią Ci nie tylko podniesienie własnej wartości, ale także zrealizowanie wyznaczonych celów. Nie zapominaj również o tym, że te formy edukacyjne mogą pomóc Ci w życiu zawodowym. Pracodawcy poszukują bowiem specjalistów z różnych branż.

Czym są kursy zawodowe?

Kursy zawodowe są elastyczna i nowoczesną formą kształcenia dla osób dorosłych. Dzięki nim możesz zdobyć przygotowanie do pracy w konkretnym zawodzie. Możesz także pozyskać nowe lub uzupełnić już posiadane kwalifikacje zawodowe.

Kursy możesz realizować w różnych, dostosowanych do swoich potrzeb formach: dziennej, stacjonarnej, zaocznej, a nawet online.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe są pełnowartościową formą edukacyjną, a ich warunki, organizację i tryb kształcenia określają przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. poz. 652).

Jakie kursy zawodowe wyróżniamy

Jak długo trwają kursy?

Czas trwania kursów jest różnorodny i zależy od tematu kształcenia oraz stopnia zgłębiania wiedzy. Kursy zaawansowane mogą trwać wiele tygodni lub nawet miesięcy, np. kursy językowe. Innym przykładem dłuższego, bardziej zaawansowanego kursu może też być np. kwalifikacyjny kurs zawodowy z kwalifikacji ELE.01. montaż i obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych, który obejmuje 1080 godzin kształcenia stacjonarnego lub 702 godziny nauki w trybie zaocznym.

Nie wszystkie kursy muszą jednak tak długo trwać. Niektóre z nich, mniej wymagające, ale przydatne kursy zawodowe, które także pozwalają zapoznać się z daną tematyką mogą być bardzo krótkie – jedno lub dwudniowe. Takie krótkie opłacalne kursy kończą np. operatorzy wózków widłowych. Wszystko zależy więc od tego, jakie umiejętności chcesz pozyskać oraz jaki stopień specjalizacji Ciebie interesuje.

Jak długo trwają kursy?

Czy kursy warto zrobić?

Wiele osób zastanawia się, czy kursy warto zrobić. Oczywiście, że tak, kursy warto zrobić. Nabywasz wówczas nie tylko pewności siebie, ale też zdobywasz nowe kwalifikacje. Mogą one sprawić, że stajesz się bardziej atrakcyjny na rynku pracy. Pamiętaj, że każdy kwalifikacyjny kurs zawodowy jest prowadzony według specjalnego programu nauczania. Uwzględnia on podstawę programową kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego. Warto ukończyć kursy zawodowe, gdyż wówczas masz możliwość przystąpienia do egzaminu zawodowego w zakresie kwalifikacji nauczanej na danym kursie. Zdanie egzaminu potwierdzone zostanie certyfikatem wydanym przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ukończenie więc kursu podnosi Twoje kwalifikacje, a musisz pamiętać, że pracodawcy oczekują pracowników z takimi certyfikatami.

Kursy on-line

Jakie kursy wybrać?

Zanim podejmiesz decyzję o zapisaniu się na dany kurs warto sprawdzić, czy cieszy się on popularnością i czy po jego ukończeniu możesz liczyć na szybkie zatrudnienie i wymierne korzyści. Musisz wziąć także pod uwagę własne oczekiwania, zainteresowania i predyspozycje. Zastanów się, jakie przydatne kursy będą Ci odpowiadały. Czy będzie to kurs zwiększenia kompetencji zawodowych, kurs z zakresu wykorzystania technologii informatycznych, a może kurs, po którym będziesz pracować ze sztuczną inteligencją? Nie zapominaj również o tym, że w dzisiejszych czasach duże znaczenie mają także kompetencje miękkie i w związku z tym może warto się zastanowić nad kursami z tego zakresu. Polecamy np. kursy rozwoju osobistego, kurs umiejętności radzenia sobie ze stresem lub też kurs rozwiązywania konfliktów.

Musisz sam dokonać wyboru i dopasować kurs pod swoje indywidualne potrzeby. Jeżeli jeszcze masz niedosyt w tym temacie to polecamy nasze artykuły:

Jakie kursy warto zrobić? Najbardziej opłacalne i wartościowe kursy zawodowe

Kursy zawodowe | Jakie wyróżniamy?

Przydatne kursy i szkolenia

W sieci znajdziesz najróżniejsze szkolenia i opłacalne kursy (płatne i darmowe) przydatne do podniesienia własnych kompetencji, zdobycia awansu lub też pozyskania nowej, ciekawszej pracy. Informacje o kwalifikacyjnych kursach zawodowych, a także o podmiotach prowadzących takie kursy, można także uzyskać w wydziale oświaty starostwa powiatowego lub też w lokalnym kuratorium oświaty. Jeżeli interesują Cię konkretne kursy, po których ukończeniu znajdziesz szybko nową pracę, to zachęcamy do analizy ofert pracy ogłaszanych przez pracodawców. Ponadto odwiedzaj strony lokalnego Powiatowego Urzędu Pracy. Tam dowiesz się, na jakich pracowników jest zapotrzebowanie oraz jakie kursy i szkolenia oferują. Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu, który bardziej szczegółowo zapozna Cię z tym tematem: Jaki kurs zrobić, żeby zarobić?